1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. SEÇMEN NE MESAJ VERDİ?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

SEÇMEN NE MESAJ VERDİ?

A+A-

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerini Ak Parti açısından değerlendirdiğimiz zaman, seçmenin bir ikaz-uyarı yapmakla birlikte, Ak Parti’den henüz ümidini kesmediğini; bilakis eksiğini-gediğini ve hatalarını masaya yatırmasını, onları düzeltmesini, yoluna öylece devam et demiştir. Kesinlikle silmediği gibi, siyaset sahnesinde % 44.54 oyla başat aktörü olarak görmek istediğini verdiği mesajla göstermiştir. En yakın rakibi CHP’nin Türkiye genelinde aldığı oy ise % 32.05 olup aradaki fark % 12.49’dur ki, bu ciddi bir rakam. Hele ki, cumhur ittifakı şeklinde değerlendirildiği zaman aradaki fark daha da fazla…

Ak Parti’yi 15 yılı aşkın bir zamandan beri iktidarda tutan en önemli unsur, Refah Partisiyle birlikte kazanılan yerel yönetimlerin halka nefes aldıran başarılı uygulamaları olmuştur. Bu mirasın Ak Parti tarafından sürdürülmesi halkta bir güven oluşturdu ve merkezi iktidar ile birlikte pekiştirdi. Ezcümle, Ak Parti’nin şahlanışı yerel yönetimlerdeki başarıları sebebiyle oldu; ne yazık ki, kimi yerlerde yerel yönetimlerdeki zafiyetlerden dolayı da tam manasıyla irtifa kaybetmese de, o yöne doğru tedricen evirildiği gözlemlenmektedir. Tabi, süreç içerisindeki yıpranmışlık, halkın ekonominin gidişatından duyduğu rahatsızlıktan dolayı sorgular hale getirdi ve gelinen nokta da ortada.

Peki, seçmenin verdiği mesaj nedir ve Ak Parti’nin ne yapmasını istiyor?

Acizane anladığım kadarını sizlerle paylaşayım.

1-Bir ahtapot gibi etrafı sarmış zehirli sarmaşıkları temizlemesini.

2-Tepeden tırnağa teceddüdü (yenilenmeyi) sağlamasını. Topu taca atan ve çalışıyormuş gibi görünüp; esasen karşı takıma lojistik destek yığınağı yapan hainleri içinde barındırmamasını.

3-Ülkenin ve partinin kazanımlarını kendi politik hırsına kurban ederek dünyevileşme temayülüne doğru evirilenleri ayıklamasını.

4-Metal yorgunluğunu yaşayanları nadasa bırakmasını.

5-Kur’an’ın ifadesiyle: “Leyyin kavl” Yumuşak sözler ile toplumu bir birine kaynaştırıp; ötekileştirici dil kullanmamasını.

6-Temel hak ve hürriyetlerden, insan haklarından ve adaletten kesinlikle sapmamasını, velev ki, ucu kendisine dokunsa bile… İşte bunlara sarıldığı müddetçe güven kazanır ve başaracağını. Bizlerin desteği ve Allah’ın lütfü-keremi de kaçınılmaz olur.

7-Kamu kaynaklarının tasarruflu kullanılmasını, art niyetlilerin israf etmesine müsaade edilmemesini istiyor.

8-Başat mimarı olduğu “Milli birlik ve kardeşlik” projesi olan “Çözüm Süreci”ni yeniden ele almasını ve inisiyatifini karşı takıma kaptırmamasını, zira bunu en iyi yine Ak Parti yapabilir. Bu, hem memleket için ve hem de Ak Parti için yakıcı bir ihtiyaçtır.

9-Halk ile iletişimi kopuk, negatif enerji yayan, asık suratlı, narsist, mütekebbir, mağrur, müstağni ve özellikle kriptocu Feto iltisaklı -bakan, milletvekili, belediye başkanı ve teşkilat mensuplarını barındırmamasını. Varsa kanserli hücre, onları kesip atmaktan zerre kadar çekinmemesini, adaletin şaşmaz terazisinde hesap vermelerinin yolunun açılmasını istiyor.

10-Siyasi tasarruflarını kronizm ve nepotizm hastalığına (eş-dost, ahbap-çavuş ilişkisine) dayalı ırki taassubun girdabına kapılarak değil; emanet, sadakat, ehliyet ve liyakat ölçütlerini gözeterek yapmalısın ki, fayda sağlayabilesin.

11-Yıkıcı değil; yapıcı bir şekilde eleştirel akla çağrıda bulunan iyi niyetli insanların eleştirilerine kulak vermelerini ve onlardan istifade etmesini. İş ve eylemlerini bu nüansı göz önünde tutarak yapmasını istiyor.

12-Meşvereti esas alan bir anlayışı siyasette ve devlet yönetiminde aktifleştirmesini ve çoğunluğun fikrini öncelemesini. Zira çoğunluğun kararı çoğunluğu bağlar. O zaman hiç kimse, olası isabetsiz sonuçtan dolayı bireysel olarak kimseyi suçlayamaz. Sonuç isabetli olsa herkesin başarısıdır; isabetsiz de olsa herkes ona ortaktır ve onda da rahmet vardır.

13-Her vilayet ve ilçelerde aktif siyasetle bağlantısı olmayan vicdan sahibi akil insanlardan istifade etmelerini.

14-Allah rızası için intisap ettiğine inanmış, iyi niyetli Fetö mağduru fetözedeleri, Siyonist projenin aktif bileşeni olan Fetozadelerden ayırt ederek mağduriyetleri gidermesini ve bu sebeple yuvaları dağılmaya yüz tutmuş insanları tekraren kazanmanın yol ve yöntemlerini aramasını. Bununla ilgili olarak sosyal bir restorasyon projesini ivedilikle hayata geçirip onları devlet ile barıştırmasını.

15-Taraftarlarının sosyal medyadaki sorumsuz, hakaret içeren, tahrik ve tazyik eden paylaşımlarını engellemek için ikaz ve uyarılarda bulunmasını. Karşı tarafın mütecaviz paylaşımlarına uyulmaması gerektiği noktasında uyarmasını. Aksi taktirde, giderek keskin karşıt salvolar memleketi kaotik ortama sevk edebilir.

16-Tarımda, hayvancılıkta, sanayide ve endüstride üretime dayalı politikalar geliştirmesini ve yatırımcıların önünü açmasını, üretim seferberliği başlatmasını.

17-Kuvvetler ayrılığı ilkesinden şaşmamasını.

Değerli okurlarım, listeyi uzatmak mümkün. Lakin ana hatlarıyla acizane benim tespit edebildiklerim bunlar.

Bu yazı toplam 795 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.