1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Seçmen olmanın keyfini çıkartın 
Seçmen olmanın keyfini çıkartın 

Seçmen olmanın keyfini çıkartın 

A+A-

Şu günlerde herhangi bir siyasi partiden aday adayı olmak; herhangi bir siyasi partinin yöneticisi olmak; ya da bütün hayatını, geleceğini cumhurbaşkanı adaylarından birinin, siyasi partilerden birinin kazanmasına ya da kaybetmesine endekslemiş olmak.  Aman Allah’ım ne büyük ıstıraptır. 
Açık söyleyeyim, biz gazetecilerin de durumu bu dönemde çok parlak değil. Gelenin, gidenin bolluğundan şikayetçi değilim. Ama kendisini çok önemli zannedip, havaya girmiş, kimi cahil insanlarla vakit kaybetmek de emin olun hiç güzel değil. 
Siz, bu yukarıda saydığım grupların içinde değilseniz, sadece normal bir seçmenseniz, tek göreviniz 24 Haziran günü sandığınıza gidip, oyunuzu kullanmaksa, şu günlerin tadını çıkartın. Gerçekten sıradan seçmenler için en güzel günler bu günler.
İzleyin, herkesi izleyin. Okuyun, herkesi okuyun. Bir kafede oturup, çevrenizdeki siyasi konuşmalara kulak kabartın. Mesela Kapanönü’ne gidip, bir porsiyon döner veya köfte, ya da yarım ekmek arası kokoreç söyleyin. Bütün siyasetçilerin yolu Kapanönü’nden mutlaka geçiyor. Birisi, gelip sizin de elinizi sıkacak, kendisini tanıtacaktır. 
Gülün O’nun yüzüne. Sanki O’nun adaylığını, O’nun partisini destekliyormuş gibi yapın. Sevinsin gariban. Çünkü şu sıralar gerçekten siyasetçilerin haline acımak lazım. Seçim döneminde yaşanan bu kadar gerginlikten sonra, seçimlerin ardından kazananların biraz bal tutmuş parmaklarını da yalamaya hakkı var diye düşünüyorum. 
………..
Bugünlerde mesela güzel havada Yürüyüş Yolu’nda boydan boya yürüyün. Çarşı bölgesine gelince, bir kornet külaha şöyle iki top dondurma koydurun. Yürüyüş Yolu üzerinde sağlam ve temiz bir bank bulursanız, oturun. Bir yandan dondurmanızı yalarken, diğer yandan önünüzden gelip geçeni seyredin.
Zaten artık insanlar sokaklarda bile bağıra bağıra konuşuyor. Hemen herkesin elinde bir cep telefonu var. Cep telefonundan bile bağırıyorlar. Yürüyüş Yolunun kalabalık bir bölgesinde bir saat oturup, dondurma yalarken antenlerinizi çevreye açsanız, emin olun siyasetin nabzını tutabilirsiniz…
21 Mayıs’ta milletvekili aday listeleri açıklanacak. Ortalıkta dolaşan siyasetçi sayısı azalacak ama bu kez aday olanlar daha çok koşturacak. Yaslanın arkanıza. Rahatınıza bakın. Ama sürekli gözleyin, dinleyin, düşünün. 
24 Haziran Pazar günü vereceğiniz oyla, bu ülkenin geleceğini siz belirleyeceksiniz. Sorumluluğunuzun büyüklüğünü sakın unutmayın. 

SEYYAR SANDIK KONUSU 
24 Haziran seçimlerinde önemli bir yenilik var. İlk kez bu seçimlerde Seyyar Sandık uygulaması yapılacak. Bu uygulama çok demokratik ve çok doğru bir uygulama olacak. 
Biliyorsunuz, benim de evde yatan, dışarıya çıkamayan, bu nedenle eski şartlarda oy kullanma imkanı bulunmayan iki hastam var. Seyyar Sandık, yatalak durumda olan, evden çıkamayanların, engellilerin evine gelecek. İşlem de son derece basit. Türkiye’de evinden oy kullanmak için çıkamayacak durumda toplam 300 bin kadar seçmen olduğu hesaplanıyor. Gidiyorsunuz hastanızın bağlı olduğu Aile Hekimine. 5 dakika içinde size bir rapor veriyor. Bunu İlçe Seçim Kurulu’na götürüp, kayıt yaptırıyorsunuz.
Ben annemi bu şekilde seyyar sandığa kaydettirdim. Bakalım 24 Haziran Pazar günü gerçekten eve sandık gelecek, annem oy kullanabilecek mi? 

NASIL OY KULLANACAĞINIZI ÖĞRENİN 
24 Haziran seçimlerinde pek çok ilk yaşayacağız. Oy kullanırken pek çok seçeneğiniz, alternatifiniz var. 
Cumhurbaşkanı adayı için farklı, milletvekili adayları için farklı oy kullanılacak. İttifaklar olacak. Aslında sistem basit. Belki vatandaş çok çeşitli oy kullanırsa, sayımda ve hesaplamada iş uzayabilir. 
Ama cumhurbaşkanını A partisinden tercih edip, genel seçimde başka bir partinin listesini 
seçebilirsiniz. Bir ittifak grubunu tercih ederken, oyunuzu ayrıca o ittifak grubundaki herhangi bir partiye verebilir, ya da parti tercihi yapmayabilirsiniz. 
Büyük bir seçim olacak 24 Haziran’da. Sonuç ne olursa olsun, memleket için hayırlı olacaktır. Sonra seçim bitmeyecek, gelecek mart ayında çok daha heyecanlı yerel seçimler yapılacak.
Bu nedenle, sadece bir seçmenseniz, uzatın ayaklarınızı. Bu dönemin keyfine bakın…
TV 41 ÇOK İZLENİYOR 
Allah’a şükür. Bir yerel gazete köşe yazarı olarak çok okunduğumu biliyorum. Öyle kamuoyunda yüzüm bilinsin, gittiğim yerlerde tanınayım falan gibi de bir derdim yok. Biliyorsunuzdur. Perşembe akşamları, ilimizin yerel televizyonu TV-41’de Sadun Çetin ile birlikte amatörce bir program yapıyor, iki saat siyaset konuşuyoruz.
Bu programlara başladığımızdan beri anladım. TV 41 müthiş izleniyor. Artık sokakta yüzüm de tanınır oldu. Biraz utanıyorum ama TV 41’deki programlardan da keyif alıyorum. Hele program öncesi Perşembe akşamları Şahin Turgun, Cedit Erenler Bölgesi’ndeki Köfteci İsmail’de yemek ısmarlıyor ki,  bu da programdaki bütün yorgunluğa değiyor. 
Herkese, sakin, huzurlu, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.