1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Sedaş mağdurlarına sahip çıkılmalıdır
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Sedaş mağdurlarına sahip çıkılmalıdır

A+A-
Bu işin peşini bırakmak niyetinde değilim. Bu şehirde yaşayan herkese çok büyük hakaret yapılmıştır. Bu büyük hakaret cezasız kalmamalı, yapanın yanına kar kalmamalıdır.
Malum, 30 Aralık 2014 günü gecesinden itibaren şehrimizde çok büyük bir “Elektrik skandalı” yaşandı. Olumsuz hava koşullarında şehrin bazı bölgelerinde 1-2 saatlik elektrik kesintilerini ne yazık ki hala, bu devirde bile sineye çekebiliriz. Ama bu şehrin bazı bölgelerinde insanlar günlerce, bazı yerleşim bölgeleri 7-9 gün elektriksiz kaldı. Bunun izahı olamaz. Bu affedilemez. 
Elektriği günlerce kesik kalan insanlar perişan oldular. Çoluk çocuk hastalandı. Sinirleri bozuldu. Elektrik gidip geldi, evlerdeki buzdolabı, televizyon, varsa çamaşır-bulaşık makinesi, ütü bütün aletler yandı, patladı, bozuldu. 
İnsanlar iş kaybına, üretim kaybına uğradılar.. 
Yani, bir tarafta çok büyük hata ve sorumsuzluk; diğer tarafta büyük bir mağduriyet söz konusudur.
……….
Aslında ilimizin elektrik dağıtımından sorumlu Sedaş’ı, sadece bu son elektrik kesintileri nedeniyle yargılamak da yanlışlık, en azından eksikliktir diye düşünüyorum. Sedaş, bu şehirden çok büyük paralar kazanırken, bu şehre ve insanlarına karşı hep son derece saygısız davrandı. 
Sözde bakım onarım için elektrik kesintisi programları açıkladılar, kendi açıkladıkları programlara uymadılar. Bu şehirde doğru dürüst müşteri hizmetleri uygulamaları yapmadılar. Elektriği kesilen vatandaş, telefonla Sedaş’a ulaşamadı. Faturasını ödemeyi bir gün geciktiren abonenin gırtlağına bastılar. Kentin siyasetçilerini, yöneticilerini, milletvekillerini umursamadılar.
Basit alt yapı işlerini verdikleri müteahhitleri denetlemediler. 3 günlük işi, 3 ayda bitirdiler. Kazılan yerlerin üzerine yama bile yaptırmadılar.. 
Düşünün, bu kentte, İzmit şehir merkezinde,  yolların, kaldırımların üzerine doğru dürüst yer altı kapağı bile koymadılar. Sedaş’ın bütün kapaklarına bakın, kırktır, çatlaktır, üzerinden araba geçtikçe akortsuz davul gibi ses çıkartır. 
Bütün bu yaptıkları, bu kente karşı bütün bu ağır hareketleri hep görmezden gelindi. Yıllardır bu şehirde bir tek ben, her fırsatta Sedaş’ı kente karşı küstahlığına bağırmaya çalışıyorum. 
Hepsini bir kenara koyuyorum. 30 Aralık 2014 ile, 15 Ocak 2015 tarihleri arasında bu kentte yaşanan Elektrik Skandalının mutlaka şirket üzerinde bir yaptırımı olmalıdır. Bu hakaret cezasız kalmamalıdır. İlimiz siyasetçilerinden umudum yok. Sözde vatandaşın, muhtarın önünde cep telefonunu çıkartıp Sedaş yetkililerine hakaret ederler, emirler verirler. O sırada telefonun öbür tarafındaki kişinin Sedaş yetkilisi olduğundan bile şüphe duyarım. Sedaş ile, bizim kentimizin yöneticileri-en azından bazıları- arasında bir organik bağ bulunduğu yolundaki kuşkularım da bu son dönemde iyice artmıştır.
……….
Son elektrik skandalında bu kentte ağır maddi kayıplar yaşanmıştır. Gidin Akmeşe’ye, Karatepe’ye, Gölcük’ün, Kartepe’nin sırtlarındaki köylere. Başiskele ilçenin üst tarafındaki çoğu AKP’lilere ait villa sitelerine.. Büyük zararlar, kayıplar var. İnsanların eşyaları yandı. 
Özellikle köylü vatandaşlar haklarını nasıl arayacaklarını, zararlarını nasıl tazmin edeceklerini bilmiyorlar. 
Benim bildiğim kadarıyla, elektrik dağıtımının özelleştirilmesi ile ilgili yasanın içinde, tüketiciyi korumaya yönelik çok açık ve önemli hükümler var. Belli bir zaman dilimi içinde belli bir süre enerji alamayan abonenin, elektrik dağıtım şirketini dava edip, tazminat alma hakkı var. 
Elektrik dağıtımındaki voltaj iniş çıkışları nedeniyle maddi kayba uğrayan, evindeki ya da işyerindeki elektrikli aletleri bozulan, yanan insanların yasal tazminat hakları var. Vatandaş bu yasal haklarını bilmiyor. 
………
Şimdi birileri, Sedaş yüzünden mağdur olan, zarara uğrayan bu binlerce vatandaşın hakkını savunmalıdır. İlçe belediyeleri olabilir. Ya da ilimizdeki bazı büyük hukuk büroları, birkaç genç ve idealist avukat olabilir.
Ama bence en doğrusu, Kocaeli Barosu’nun harekete geçmesidir. Baro Başkanı Sertif Gökçe, bildiğim kadarıyla yürekli, ezilen insanların haklarını savunmaya önem veren bir hukuk adamıdır. Kocaeli Barosu, derhal gönüllü avukatlardan bir “Sedaş’tan halkı koruma “ komisyonu kurabilir. Çok uzun süreli, günlerce süren elektrik kesintilerinden mağdur olmuş, evindeki, işyerlerindeki elektrikli cihazları bozulup, zarara uğramış bütün vatandaşların, ellerinde belgeleri ile bu komisyona başvurması sağlanabilir. 
Burası her şeye rağmen hala hukuk devletidir. Yasalar var. Bu kentten oturdukları yerde büyük para kazanan ama bu kentin insanlarını hiç önemsemeyen, hiç takmayan Sedaş bütün yaptıklarının bedelini ödemelidir.
Baro bünyesinde oluşturulacak  “Sedaş’tan halkı koruma” komisyonu, maktu evraklar hazırlatır. Uzun süreli elektrik kesintisinden zarara uğrayan, Sedaş yüzünden eşyaları yanan vatandaşlar başvurur. Bu formları doldurur. Hukuki süreç nasıl işler bilemem. Ama topluca veya tek tek davalar açılabilir.  Çatır çatır tazminatlar alınır. 
……..
Sedaş, köpeksiz köy buldu, değneksiz dolaşıyor. Bu devirde dünyanın hiçbir yerinde hiçbir kurumun bir kentin insanlarına karşı takınmaya cesaret edemeyeceği tavrı, burada, bize karşı takınabiliyor. Artık, bunun bir yaptırımı olmalı. Yalar var. Bu ülkede mahkeme var, hukuk var. 
Kocaeli Barosu’nu göreve çağırıyorum. Sedaş mağduru binlerce hemşerimizin haklarını savunmak için lütfen harekete geçin.
Bu yazı toplam 398 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum