1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Sefa Sirmen: “Çocukları bile bu işin altında kalır”
Sefa Sirmen: “Çocukları bile bu işin altında kalır”

Sefa Sirmen: “Çocukları bile bu işin altında kalır”

Köseköy’de yapımı devam eden Casaba’da sorularımızı yanıtlayan eski başkan Sirmen ilk olarak kapatma kararını değerlendirdi. Kocaelispor’un kapatılmasını akıllarından geçirenlere isyan eden Sirmen

A+A-

Köseköy’de yapımı devam eden Casaba’da sorularımızı yanıtlayan eski başkan Sirmen ilk olarak kapatma kararını değerlendirdi. Kocaelispor’un kapatılmasını akıllarından geçirenlere isyan eden Sirmen, kendi dönemlerini hatırlattı, “Biz Kocaelispor’u aldığımızda tablo bugünkünden farklı değildi” dedi ve şunları söyledi: “Bu kararı verenler, verecek olanlar bunun altında kalırlar. Tarihe kara leke olarak geçerler. Kocaelispor’un tarihini yok etmek, Kocaelispor’u kapatmak kimsenin haddi ve hakkı değildir. Olmamalıdır da. Bugüne kadar hiçbir dönemde böyle bir şey telaffuz edilmemiştir. Ben de Kocaelispor’u devraldığımda uçan kuşa borcu vardı. Kaloriferinde ısınmak için yakacak yakıtı yoktu. Belediyenin buraya ayıracak ne gücü ne de maddi olanağı vardı. İzmit Belediyesi’nin imkanları o zaman bu kadar geniş de değildi. Her tarafa borçluydu. Küme düşme noktasındaydı takım. Ama biz o şartlarda tarih yazdık. Kocaelispor’da hiç görülmemiş başarılara imza attık. Ta ki depreme kadar”.

BORÇ DEPREMDE BAŞLADI

“Depreme kadar kulübün 1 lira borcu yoktu. Kasasında 1 milyon doları vardı. O noktaya gelmiştik. Kocaelispor herkesin gıpta ettiği bir kulüptü. Ama deprem felaketini yaşadıktan sonra 7-8 tane futbolcu gitti. Gelen futbolcular aşırı para istedi. Buna rağmen Kocaelispor’u ligden çekmedik. Kentin morale ihtiyacı vardı. Devam ettik ama ilk yarı sonunda ligin dibine oturduk. Tabi bu noktadan kurtulabilmek için de ara transferde 3 tane yabancı futbolcu Bulgaristan’dan aldık. Aleks, Lazarov, Pajin. Bu oyuncuların kendilerine ve kulüplerine ödenen paralarla birlikte Kocaelispor’a 5 milyon dolara maliyeti oldu. 2 milyon dolarını ödedik. 3 milyon dolar borcumuz kalmıştı. Bu sırada devalüasyon oldu. Dolar 500 lira iken 1500 lira oldu. Yani 3 milyon dolar olan borcumuz otomatikman 9 milyon dolara çıktı. Ona rağmen biz bıraktığımız zaman 2002 bilançosunda devlete ve piyasaya olan borçlar toplam 3 milyon TL’yi geçmez. Yani bugün söylenen paralar doğru değil. Ben kulübü Ağustos 2002’de bıraktım. Ayrıca benim bıraktığım 3 milyon TL, aşağı yukarı 13 yıllık bir başkanlık sürecinin sonucudur. Ve bıraktığımız zaman da Kocaelispor’un zengin bir kadrosu vardı”.

KOCAELİSPOR’U KAPATMAK KENTE YAKIŞMAZ

“Gelinen noktada, hangi dönemde olursa olsun, kulüpte görev yapan başkanlar, yöneticiler kulübün giderlerini karşılamak için borçlandı, borçlandırıldı. Ödenen zaman oldu, ödenemeyen zaman oldu. Şimdi bu noktada borçlardan kurtulmak için Kocaelispor’u kapatmak, hülle-hile yaparak borçlarını sıfırlamak hem Kocaelisporlulara yakışmaz hem bu kenti yönetenlere yakışmaz. Ve geçerli de olmaz. Şuan Kocaelispor ismini bir başka yerde kullansalar bile o borç oraya rücu eder. Hiç kaçışları yok. Kaldı ki, Kocaelispor’un şuan halledilmeyecek sorunu da yok. Şimdi tüm Kocaeli halkının huzurunda söz veriyorum ki, Cumhuriyet Halk Partisi önümüzdeki seçimlerde iktidara gelsin, hükümet kursun ben Sefa Sirmen olarak Kocaelispor’un tüm mesuliyetini alıyorum”.

ANLAMIŞ DEĞİLİM

“Öyle bir şey mi var yani. Burada o kadar imkan var. Koca Kocaeli kentinde belediye başkanının, valiliğin kasasından bir lira çıkmadan bu işi halletmek varken, kapanma noktasına getirilmesini anlamış değilim. 18 bin tane sanayi kuruluşunun olduğu bir kentte yılda 10 bin dolar yardım alınsa 180 milyon dolar yıllık geliri olan bir kulüp olur. Bu kimseyi rahatsız etmez, sıkıntıya sokmaz. Böyle bir imkan var. Benim zamanımda Kocaeli’nin her yeri bana bağlı değildi. Bende sadece Seka Fabrikası, Boru Fabrikası vardı. İki tane fabrika vardı. Sıkıntı içinde, çaresizlik içinde biz bu yükü taşıdık yıllarca. Şimdi bu kadar imkan var. Bu kadar yetkiler var. Kocaelispor niye yük geliyor insanlara ben anlamış değilim. Benim zaten gücüm yetse Kocaelispor’u bırakmam. Ama şuanda ne benim, ne de bireysel şahısların gücü Kocaelispor’u taşımaya yetmez. Kocaelispor’a Vali sahip çıkacak, Belediye başkanı sahip çıkacak. Öncelikle de belediye başkanı sahip çıkacak”.

KOCAELİSPOR’U SİYASİ MALZEME BİZ YAPMADIK

Eski başkan Sefa Sirmen CHP iktidar olsun, Kocaelispor’a sahip çıkarım sözünün siyasi bir mesaj içermediğinin altını çizdi. Buradan kastının güç ve yetki sahibi olmadan Kocaelispor’a kaynak bulunamayacağına işaret ettiğini kaydetti: “Şimdi Başbakan’a 41 numaralı forma giydirildi mi, giydirildi. Bütün taraftarlar miting alanına götürüldü mü, götürüldü. Belediye başkanı şampiyonluk kupasını alıp 5 saat futbolcularla şehir turu attı mı, attı. Oyuncu transferleri yapılırken belediye başkanı yanlarında poz verdi mi, verdi. Yani bütün bunlardan sonra ben artık yoruldum, verdiğim paralar boşa gitti deyip Kocaelispor’a sırtını dönmek, hülle yapmak, kapatma kararı almak çok büyük bir lekedir, çocukları bile taşıyamaz bu lekeyi. Burada sadece kenti yönetenlerin dışında spor yazarları, spor basını, taraftarlar herkes sorumludur kapatılmasından. Bu lekeyi taşıyamazlar. Asla buna kimse izin vermemelidir. Bu çok yanlış bir şeydir. Kocaelispor’un halledilmeyecek hiçbir şeyi yoktur. Herkes katkısını da verir. Ama bu kentin esas sahipleri olan belediye başkanı ve vali Kocaelispor’un kapatılma formülüne sıcak bakmamalıdır. Kapatan vali, kapatan belediye başkanı olmamalıdırlar. Ben onları buradan uyarıyorum”.

KAYSERİ’NİN TARİHİ Mİ VAR?

Başkan Sirmen, borçlardan kurtulmak için kapatma formülünü uygulayan Kayseri Erciyes ve Göztepe’ye de sıcak bakmadığını belirtti: “Kötü örnek emsal olmaz. Kayseri Erciyes’in tarihi mi var. Ayrıca Kocaelispor’un sorunu halledilmeyecek bir şey değil ki. Gereksiz bir şeydir. Bana göre kurtuluş formülü değildir. O zaman yarın yine borçlandı ne olacak? O zaman FK’yi kaldıralım, CS olsun mu diyecekler. Olur mu böyle bir şey? Kulübün borcu olabilir. Ama çözümü var. Bu kentin varlıkları, potansiyeli bunu halledebilecek durumda. Belediye başkanı burada önderlik yapacak, yol gösterecek. Kimse belediye kasasından para versin demiyor. Diyemez zaten. Ben de bunu talep edemem. Ama bu kadar zengin bir kentin Kocaelispor’u taşıyamaması kabul edilebilir bir şey değil. Neden bunu kabul ediyorlar anlamış değilim”.

BEN TARAFTARI MİTİNGE HİÇ GÖTÜRMEDİM

“Ben hiçbir zaman Kocaelispor’u siyasete malzeme yapmadım. Benim yönetimlerimde İbrahim Karaosmanoğlu da vardı, diğer partilerden insanlar da vardı. Ama ben hiçbir zaman taraftarları Cumhuriyet Halk Partisi mitingine götürmedim. Ben hiçbir zaman genel başkanıma 41 numaralı formayı vermedim, giydirmedim. Belediye başkanının bu kentte nasıl evlere su getirmek göreviyse, kanalizasyon yapmak göreviyse, Kocaelispor’u sahiplenmek ve onu başarıdan başarıya koşturmak, onun yükünü taşımak asli görevidir. Angarya değildir. Sen bu kentin sembolü olan Kocaelispor’u korumak, kollamak zorundasın, mecburiyetindesin. Öyle verdim, bitti olmaz. Bunun başarısı senin başarındır. Sen nasıl ki, şampiyon olduğu zaman kupayı taşırken birileri ‘hak etti mi de kaldırıyor’ dedi ama ben alkışladım. Bu başarı İbrahim Bey’indir dedim. Şimdi de sorumluluk yine senindir. O dönem ben de vakıf olarak önemli katkıda bulunmuştum. Ama başarı İbrahim Bey’indir dedim. O yüzden bugün ortada başarısızlık varsa yine onundur. Bana göre Kocaelispor bugün bu noktaya gelmişse sorumlusu belediye başkanıdır. Çünkü kentin sahibi odur. Kocaelispor’un sahibi de odur.

VALİ’YE ETKİ EDİYORLAR

Sirmen, iktidar olmanın nasıl etkiler yarattığını Vali Ercan Topaca’nın son zamanlardaki tutumunda görmenin mümkün olduğuna da işaret etti: “İktidar olmaktan kastım şudur. Yani şimdi ben Vali Bey’le görüştüm. Vali Bey kapatılmasına başta asla taraftar değildi ama şimdi bu noktaya nasıl geldi bilmiyorum. Mutlaka iktidarın etkisi vardır. Ben o anlamda söylüyorum. İktidar değişikliği olur, Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olursa o zaman etkili olmam, desteklemek kolaylaşır. Ama şuanda böyle bir gücümüz olmadığı için bir şey yapamıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında sahip çıkacağız derken siyasete alet etmek anlamında söylemiyorum. Asla öyle bir şey düşünmeyiz. Hiçbir dönem beklentimiz de olmadı. Kocaelispor’dan rant elde edelim, oyumuz artsın böyle bir şey yapalım, hayır. Biliyorsunuz 2009 yerel seçimlerinde bizim mitingimiz saat 14. 00’te başlıyordu. Galatasaray maçı akşam 20. 00’deydi. Sırf mitinge katılım olmasın diye belediye otobüs verdi taraftarlara ve saat 13. 00’te İstanbul’a hareket ettiler. Bunları unutmuş değiliz ama olabilir diyoruz. Çünkü ne benim ne de partimin böyle bir beklentisi olmadı. Buna rağmen Kocaelispor’a bugün yapabileceğim bir şey olsa yine yaparım.”

HÜLLEYE İHTİYAÇ YOK

“Ben sorumluluk duygusu içinde düşüncelerimi paylaşıyorum. Ben belediye başkanını, valiyi  dost olarak uyarıyorum. Yanlış yolda oldukları için uyarıyorum. Yanlışa gitmesinler. Bugün bu borç torba yasasından yararlanılarak 36’a aya yayılabilir. Kocaelispor’un böyle bir hülleye ihtiyacı yok”. Sirmen’in Kocaelispor’dan uzak durması da eleştiriliyordu. Kocaelispor sevgisini içinden kimsenin sökemeyeceğini, maçlara gelmemesinin tek nedenini takıma yarar sağlamak olduğunu belirten Sirmen şunları söyledi: “Kocaelispor’dan uzak durmamın, maçlarına gitmememin nedeni mevcut yönetim kulübe daha rahat sahip çıksın anlamındadır. Engel olmayayım düşüncesindendir. Yani benim Kocaelispor’a yakınlaşmam ve yakın durmam belki rahatsızlık verebilir kenti yönetenlere. Yoksa neden Kocaelispor’dan uzak durayım. Kocaelispor sevgisini kimse benden söküp atamaz. Ben bu kulüpte 15 sene görev yapmışım. Keşke şuanda da imkanım olsa, gücüm olsa. Kocaelispor’u kimseye fırsat vermeden sahiplenirim. İmkanım yok. Olmadığı için de uzak durmayı daha doğru, Kocaelispor’a yarar görüyorum. Ama düşüncelerimi yine her ortamda açıklıyorum. Ben Kocaelispor şampiyon olduğu dönem, daha belediye 1 lira yardım etmezken KEV aracılığı ile Kocaelispor’a katkı koyduk. O dönem 1 milyon TL’nin üzerinde bir yardımımız olmuştur. O katkı o zaman kulübü ateşlemiştir. Buna rağmen kimseden teşekkür beklemedik. Yine bu başarı belediye başkanınındır dedim. Alkışlanmalıdır dedim. Bugün yine başarı olsa, o başarı yine İbrahim Bey’indir veya Vali’nindir. Bu noktada Vali Bey’in yaptıkları da küçümsenecek şeyler değildir. Gerçekten Kocaelispor bugün bu ligde kaldıysa valiye borçludur. Ama bunun devam etmesi lazım. Sayın Vali’yle bunları konuştum. Kendisine aktardım. Kapatılmanın yanlış olacağını kendisine söyledim. Bunun aşılmayacak bir sorun olmadığını belirttim. Valiyi ben çok olumlu görmüştüm. Ama şimdi bu noktada karar almışlar, kim almış, nasıl almış. Yani böyle bir hülleyi kim içine sindirebilir bilmiyorum”.

SAKARYA’DAKİ GOL SKANDALDIR

Sirmen, KEV’e ait olan tesislerin satışı ve Kocaelispor’un borçlarından bu şekilde kurtulmasına mevzuatın izin vermediğini tekrarladı. Baç’taki binayla takas konusunun hacizler nedeniyle gerçekleşmediğini belirtti. KEV’in kapatılmasının söz konusu olamayacağını kaydetti. Eski başkan Sirmen, geçen sezon Sakarya maçında Gökhan Bozkaya’nın kendi kalesine gol atmasını da terbiyesizlik olarak yorumladı. Kocaelispor’un bu hale bilinçli olarak getirildiğini savundu: “Sakarya’da yaşanan tam bir skandaldır. Çok büyük bir skandal, çok büyük bir ayıptır. Yani bir futbolcu kendi kalesine gol atar mı? Bu terbiyesizliktir. Bu Kocaelispor’u küçümsemektir. Tabi Kocaelispor benden sonra çok kötü günler yaşadı. Formasına soyunma odasında haciz geldi. Futbolcusu psikolojik baskı altında tutuldu. Kocaelispor bunları hak etmedi ama maalesef bunlar yaşandı, Kocaelispor’a bunlar yaşattırıldı. Birileri Kocaelispor’a bunları yaşattırdı. Adeta Kocaelispor’dan intikam alındı. Ama yazık. Şunu çok açık söylüyorum, iktidarlar, sorumluluklar geçicidir. Yarın o koltuktan kalktığın zaman keşke dememelisin. Pişmanlık duymamalısın. Bugün kenti yönetenler yarın çok pişman olacaklardır. İş işten geçmiş olacaktır ve yazık olacaktır. Ben şimdiden arkadaşlarımızı uyarıyorum. Yani eleştirmek anlamında değil. Benim kimseyi eleştirmek, kötülemek gibi bir amacım da yok. Ama yapılan yanlıştır. Yani bu yanlışı hatırlatmak, uyarmak, ikaz etmek benim görevim. Ben kendimi sorumlu hissederek bunları söylüyorum”.

İSİMLERİ AFİŞE EDİLECEK

“Birçok köşe yazarı, spor yazarı da  bu kapatma işini maalesef destekliyor. Bir gün gelecek şehrin her yerinde kapatılmasına katkı sağlayanların isimleri afişe edilecek. Yani leke olarak geçecekler tarihe. Bunu Sefa Sirmen söylemişti dersiniz. Ve hiçbir şekilde bu iş çözüm de olmayacak. Yani bu borçlardan kimse sıyrılamayacak. Hukuk bu işi hülle olarak kabul edecek ve yeni kurulan kulüpten bunu tahsil edecektir. Kocaelispor’da son yaşananlar yöneticiliğin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu kadar büyük imkanlar var. Sınırsız yetki var. Ama sonuç ortada. Yani yöneticiliğin sadece parayla olmadığı görülüyor. Yöneticilik bir meziyet işidir. Dolayısıyla Kocaelispor bu kadar geniş imkanlar olmasına rağmen, her geçen yıl daha kötüye gitmiş olması kötü yönetimin, kötü yönetilmişliğin bir ifadesidir. Yazık. Bunu zihinden geçirmek bile doğru değil. Borçtan kurtulmak için kapatırsak demek bunlar çok yanlış şeyler”.

TARAFTARI ANLAYAMIYORUM

“Taraftarları ben anlamıyorum. Taraftarlar kongreyi aldılar, niçin aldılar. Kapatılmasın diye aldılar. Ne değişti de kapatmaya onlar da inandı? Ne değişti? Bunu taraftarlar izah edecekler sanırım. Ben daha vakit geçmeden Kocaelispor’a herkesin destek vermesi lazım olduğunu hatırlatıyorum. Kocaelispor’un kapatılması yanlıştır ve yaşatılması herkesin hayrınadır. Ve tarih bunu affetmeyecektir. Tekrar söylüyorum, yetkim olsa, gücüm olsa Kocaelispor’u bu halde bırakmam. Bu iş kişilerin değil, valinin, belediye başkanının işidir. Bu borç 70 milyon değil, 15-16 milyon TL’ye halledilir. Biz 2009 yerel seçimlerinde göreve gelmiş olsaydık Kocaelispor bugün Avrupa Ligleri’ndeydi. Yani bu doğru. Belediye başkanı Kocaelispor’u yok sayamaz. Angarya göremez. Sevmiyorum da diyemez. Benle deplasmanlara geldi, Trabzon’lara gittik beraber. Sis bastı birlikte oralarda kaldık. Bayram namazına yetişemiyorduk. Bir sürü anılarımız, hatırlarımız var. Kocaelispor’u yok sayma hakkı kesinlikle yok. Bir kez daha sesleniyorum, gelsinler. Kulübe sahip çıksınlar.”

İbrahim Gürsel

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.