1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şehircilik Şurası'nda önemli açıklamalar
Şehircilik Şurası'nda önemli açıklamalar

Şehircilik Şurası'nda önemli açıklamalar

Şehircilik Şûrası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Beştepe'de sekiz yıl aradan sonra toplandı.

A+A-

Şehircilik Şurası’nın açılış oturumuna Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile ilimizdeki 12 ilçe Belediye Başkanı da katıldı.

Kocaeli belediye başkanları Ankara'da

Şehircilik Şûrası 8 yıl aradan sonra ilk kez Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Şehircilik Şurası'nda yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

Yaklaşık 3 ay boyunca 4 komisyonla çalışmalarını sürdürecek şuraya katkıda bulunanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Toplumdan uzak tek başına yaşamak insan fıtratına aykırıdır. Şehirler bu fıtri ihtiyaçtan doğmuştur. Şehirde yaşamaya karar vermek bir hayat tercihi biçimidir. Bunun için şehir ile insan arasındaki ilişkiyi kurmak çok önemlidir. Bu ilişki insan odaklı olmalıdır. Bizim için şehir hem vatandır, hem de rabbimize yönelişimizin tezahürüdür. 2. Dünya Savaşı sonrası dönemde yaşadığımız şehircilik facia sebeplerini çok iyi tespit etmeliyiz. Bizler her alanda olduğu gibi şehircilik konusunda da tarihimizden ibret alarak, hataların tekerrürünü önleme mecburiyetindeyiz. 14 yılda önemli adımlar attık. Türkiye tarihinin en kapsamlı, sosyal yönü en güçlü şehirleşme hamlesini bu dönemde gerçekleştirdik. Dünyanın dört bir tarafında tüm önemli şehirleri ziyaret etme fırsatı buldum.

DÜNYADA KRİZ DERİNLEŞİRKEN TÜRKİYE ART ARDA

Şehircilik Şurası'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım ''Türkiye'de 15 yılda bir Türkiye'yi üç Türkiye yaptık. Mazlumlara mağdurlara kucak açan ev sahipliği yapan bir ülke oldu Türkiye'' dedi. Yıldırım, yapılarda dikey mimari yerine daha sosyal olan yatay mimarinin tercih edileceğini de belirtti. Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle: ''Türkiye'de 15 yılda bir Türkiye'yi üç Türkiye yaptık. Mazlumlara mağdurlara kucak açan ev sahipliği yapan bir ülke oldu Türkiye. Geçen 15 yılda dev yatırımları birer birer hayata geçirdik. Büyük projelerin biri bitmeden ötekine başlıyoruz. Çanakkale 1915 Köprüsü son olarak vatandaşlarımıza yeni bir hizmet olarak geliyor. Çanakkale Köprüsü ve otoyolları ile birlikte ihalesini dün gerçekleştirdik. 10.5 milyar dolarlık bir projeden bahsediyoruz. Dünyada kriz derinleşirken Türkiye art arda büyük projelere ya başlıyor ya da hizmete alıyor.

ŞEHİRLERİMİZİ YENİDEN İMAR EDECEĞİZ

Şehirlerimiz büyüyüp geliştikçe yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Dünyada artık sadece ülkeler değil şehirler de yarışıyor. Çevre ve şehirler bizlere ecdadımızdan bir emanettir. Şehirlerimizi afet ve deprem riskinden kurtaracak daha güvenli şekilde yeniden imar edeceğiz. Alçak bölücü terör örgütünün çukur siyasetiyle yakıp yıktığı Güneydoğu'daki yerleşim yerlerimizde 35 bin konutun yapımına başladık, hızla yapımı devam ediyor. Bir yıl içerisinde, eskisinden kat kat daha güzel, bütün ihtiyaçları düşünülmüş bu konutları yapıp Güneydoğu'da vatandaşlarımızın hizmetine vereceğiz. Sur'u (Diyarbakır) eskisinden çok daha güzel bir şekilde aslına uygun olarak bir cazibe merkezi haline getiriyoruz.

SUR CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Şehir insan içindir. Gençler büyükler yaşlılar engelliler için de şehrin yapısı dokusu çok ama çok önemlidir. Onun için şehirlerimiz sadece beton yığınlarından oluimayacak ayrıca sosyal ihtiyaçların rahatça karşılanacağı mekanlara sahip olacaktır. Dikey mimari yerine daha sosyal olan yatay mimariyi daha çok tercih edeceğiz teşvik edeceğiz. 3 milyar ağacı toprakla buluşturduk. Yeşillik konusunda çok büyük emeklerimiz oldu. Kentsel dönüşüm mecburi dönüşüm değil gönüllü bir dönüşüme tabi tutulacak. Vatandaşlara daha iyisini göstereceğiz. Yeşil alanıyla parklarıyla alışveriş merkezleriyle yaşam alanına dönüşmüş yeni güzel mahalleri ve güzel şehirleri yapmak için bu şuralarda ortaya konacak fikirleri de değerlendirmiş olacağız. Sur Diyarbakır'ın cazibe merkezidir."

"BOĞAZ YASASI YENİDEN ÇIKARTILMALI"

İstanbul Boğazı’nın durumu ortada. 7 katlı binalar var. Kararlı bir duruş sergilenmediği için böyle. Boğaz yasası yeniden çıkartılmalı. İnşaatların Boğaz’da yapılmasından da yanayım. Çirkin yapılan yıkılsın ama bu işin adeta bir anayasası olsun. Bu adımı da atmamız lazım.

Başbakan Yıldırım: Güneydoğu'da 35 bin konutun yapımına başladık

Başbakan Binali Yıldırım, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Şehircilik Şurası'nda konuştu.

Başbakan Yıldırım, "Alçak bölücü terör örgütünün çukur siyasetiyle yakıp yıktığı Güneydoğu'daki yerleşim yerlerimizde 35 bin konutun yapımına başladık, hızla yapımı devam ediyor. Bir yıl içerisinde, eskisinden kat kat daha güzel, bütün ihtiyaçları düşünülmüş bu konutları yapıp Güneydoğu'da vatandaşlarımızın hizmetine vereceğiz." dedi.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Büyük projelerin biri bitmeden bir diğerine bakıyoruz. Çanakkale 1915 Köprüsü son olarak vatandaşlarımıza yeni bir hizmet olarak geliyor. Çanakkale Köprüsü ve otoyollarıyla birlikte ihalesini dün gerçekleştirdik. 10,5 milyar dolarlık bir proje. Dünyada kriz derinleşirken Türkiye büyük projeleri başlatıyor ve hizmete alıyor. Bu mega projenin en önemli özelliği dünyada bugüne kadar dikmeler arası açıklığı en fazla olan köprü olmasıdır. 2023 cumhuriyetimizin 100. Yılına yetişecek olan köprünün iki kulesi arasındaki açıklık 2023 metre olacaktır. İnşallah bu sene 18 Mart’ta bu köprüye ilk kazmayı vurmak istiyoruz. Türkiye 15 yıldır büyümeye devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek. Ülkemiz üzerinde hesap yapanların hesapları kursaklarında kalacaktır. Türkiye’nin yarını bugününden daha güzel olacaktır. Bu büyüme sürecinde şehirlerimiz de büyüyor ve gelişiyor. Şehirler konusunda üzerimize düşen çok önemli bir sorumluluk olduğunu biliyoruz. Biz geçmişimizle, kurduğumuz medeniyetlerle, inşa ettiğimiz şehirlerle daima gurur duyan bir milletiz. En büyük sorumluluğumuz köklü medeniyetimizin mimari abidesi olan bu şehirlerimize her zamankinden daha büyük bir aşkla hizmet etmektir. Şehirlerimizi afet ve deprem riskinden kurtaracak şekilde yeniden imar edeceğiz. 39 ilimizde 200 bölgeyi yeniden imar etmek için çalışmalara başladık. Alçak bölücü terör örgütünün yakıp yıktığı Güneydoğu’daki kentlerimizde 35 bin konutun inşasına başladık. En az 7 milyon yapı stoğunun yenilenmesine ihityaç var. Tarihi dokuyu koruyan, doğayı, tarım alanlarını yok etmeyen şehirleşmeye daha fazla önem vereceğiz. Yatay mimariyi teşvik edeceğiz. Geçtiğimiz 16 yıl içinde 670 bin konut tamamladık, hak sahiplerine teslim ettik. 75 bin konut daha tamamlanacak ve teslim edilecek. Böylece 140 milyarlık bir yatırımı konut alanında gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Son 16 yıl çinde hükümetlerimiz yeşil alan miktarını 1,8 milyon hektar düzeyinde aktardı. Daha da güzel şeyler yapacağız. 1999 Marmara Depremi bize çok şey öğretti. En önemli öğrettiği şey depreme dayanaksız, riskli konutların yerini depreme dayanıklı konutların almasıdır. Gelecek 10-15 yıl içinde inşaat sektöründe çok işimiz var. Kentsel dönüşüm mecburi değil, gönüllü değişime tabi tutulacak. Vatandaşa daha iyisini sunacağız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum