1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Şehrin en önemli eksiği AMATEM
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Şehrin en önemli eksiği AMATEM

A+A-
Kocaeli çok hızlı büyüyor. Plansız büyüyor, hesapsız büyüyor.. Bu büyümenin faturası önümüze öncelikle ulaşım, trafik sorunlarını çıkartıyor..Sonra  elektrik yetmez oluyor..Kentte yaşamın kalitesi, siyasetin kalitesi düşüyor.. Kentin havası, sağlığı bozuluyor. 
Bu kent daha da büyüyecek. Yeni limanlar yapılacak. Yeni lojistik merkezleri, yeni Ar-Ge tesisleri, yeni fabrikalar yapılacak.. 
Biz, en azından şahsen ben, yani bu kentte doğup büyümüş, bu kente kök salmış, bu kenti çok sevmiş insanlar bu plansız ve anormal büyümeden rahatsızız. Derdimizi anlatamıyoruz.. Ama korkarım, bu kenti, hepimizi daha kötü bir gelecek bekliyor.
…………
Görünüşe bakılırsa, İzmit hala Türkiye’nin, hatta dünyanın en huzurlu kentlerinden biri. En azından bizim şehrimizde terör yok. Irkçılık kimsenin aklının ucundan geçmez.. Trafikteki sıkışıklıklar, oto park kavgaları dışında bu kentte asayiş sorunu da yok gibi gözüküyor.. 
Ama ipini kopartan Suriyeli mültecilerin bile ailece kalkıp geldiği, caddelerini, sokaklarını işgal ettiği  kentimizde  giderek asayiş de bozulacaktır.. 
Son zamanlarda ilimizin pek çok bölgesinde hırsızlık- üstelik basit hırsızlık- olayları çok fazla arttı.  Geçen gece,  4-5 saatlik zaman diliminde şehrin üstelik en mutena semtlerinde üst üste kadınlara yönelik kapkaç olayları yaşandı. Okulların, özellikle meslek liselerinin önlerinde her gün gençler arasında kavgalar çıkıyor. 
Kentin her yerinde Mobese güvenlik kameraları var. Ama kapkaçlar, hırsızlıklar engellenemiyor ve dikkat ederseniz, failleri de öyle kolay yakalanamıyor. Şehrin eğlencesi yok. Şehrin sporu yok.. Şimdi şimdi Amatör Küme’deki takımımız Kocaelispor biraz hareketlendi de, 3-5 bin genç Kocaelispor ile hayatına heyecan katıyor. 
Ama basketbol yok,  voleybol yok.. 
Sözde büyüklerimiz, tıklım tıkış kafeleri gördükçe, “Ama alkolden kurtarılmış nesil yetiştiriyoruz” diye seviniyorlar. Bizim kentimizdeki devlet yetkilileri, trafikle, asayişle, uyuşturucu kaçakçıları ile ilgileneceklerine, sigara yasağının, alkol yasağının üzerine bütün güçleriyle gidiyorlar. İzmit’te kenarda köşede kalmış, unutulmuş, bu sayede sigara içilebilen birkaç mekan vardı. Onları da iyice korkutmuşlar. Sigara içilemiyor. Havanın kararmasıyla birlikte İzmit’te el ayak çekiliyor. Polisler, kentin her yerinde alkollü sürücü avına başlıyorlar. 
………..
Oysa bu kentin çok ciddi bir uyuşturucu gerçeği var. Ben söylemiyorum; yetkililer, uzmanlar söylüyorlar.. Bu şehirde uyuşturucuya ulaşmak çok kolay. Uyuşturucu kullanımının 10-15 yaş grubundaki çocuklara kadar indiği biliniyor. Düşünün ki, Körfez kıyılarının tamamı  limanlarla dolmuş.. Her yerde lojistik merkezleri, daha fazla iç göç şehrin üzerine yük olarak binmiş.. 
Daha çok uyuşturucu girecek. Uyuşturucu daha kolay ulaşılan, daha ucuz bir zehir olarak bu kentin damarlarında dolaşmaya başlayacak. 
Yıllardır bu kentte AMATEM (Alkol ve Madde Tedavi Merkezi)  kurulsun diye bağırıyoruz. Uyuşturucu dediğiniz,  son yıllarda moda olan bonzai ile, evlerde saksılarda bile yetiştirilen esrar ile sınırlı değil. Çakmak gazı çekiyor çocuklar, bali, tiner kokluyorlar. Bunlar da madde bağımlılığının ilk adımı oluyor. 
Uyuşturucu bağımlılığının, özellikle bu bağımlılığın ilk evrelerinde ve kesinlikle bağımlılığa yakalanmış kişilerin kendi irade ve istekleri ile tedavi edilmesi mümkün. Ama bu tedavinin mutlaka özel bir merkezde bir süre bağımlının yatırılması ile mümkün. Bizim kentimizde AMATEM kurmak devletin öncelikli sorumluluklarından biridir. Hala nasıl değerlendirileceğine karar verilemeyen Derince’deki eski Asker Hastanesi binası bu işe uygundur. Üniversite bünyesinde kurulabilir. Boşalan, yakında yıkılacak olan Yenimahalle’deki eski C Tipi Cezaevi binasının yerine; ya da yıllardır boş duran Doğu Kışla arazisine; hatta nasıl olsa Bölge Hastanesi’nin yapılmadığı, yapılamadığı Cephanelik arazisinin bir bölümünde bu kente ve bölgeye hizmet verecek bir Madde Bağımlılık Tedavi Merkezi kurulabilir. 
Bugün çok büyük ihtiyaçtır. 
Emin olun, bu kentin bu gidişatı devam ederse, yarın çok daha büyük ihtiyaç olacaktır.. 
Bizim şehrimizde bir şekilde alkol ya da madde bağımlısı olmuş, bu beladan kurtulmak isteyen pek çok insan var. Bunların önemli bölümü gençler. Tedavi olmak, kurtulmak istiyorlar. Ama en yakın AMATEM İstanbul’da ve kapasitesi çok yetersiz. Tedavi olmak, uyuşturucudan kurtulmak isteyen genç insanların başvurabileceği bir sağlık merkezi yok.. 
Yapın limanları.. Gelsin Afrikalılar, gelsin Güney Amerikalılar.. Her sokak başında üç-beş kuruşa uyuşturucu pazarlansın. Zaten çaresiz, seçeneksiz kalmış, renksiz ve umutsuz bir hayatın içinde bunalmış gençlik, uyuşturucuya sarılsın.. 
Sonra kapkaç, sonra hırsızlık.. Sonra fuhuş.. Sonra  cinayetler.. Çok karanlık bir tablo çizdiğimi düşünenler olabilir. Ama emin olun, bu kent 5-10 yıl sonra çok kötü olaylarla karşılaşabilir. Bir AMATEM kurmak, biran önce kurmak, yeni Valimizin, yeni Rektörümüzün önlerine koymaları gereken ilk hedeflerden biri olmalıdır.
Bu yazı toplam 978 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum