1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SEKA’da aslında neler yapılıyor?
SEKA’da aslında neler yapılıyor?

SEKA’da aslında neler yapılıyor?

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Ulugün ile parti binasında düzenlediği basın toplantısında SEKA İzmit Fabrikası arazisiyle

A+A-

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Ulugün ile parti binasında düzenlediği basın toplantısında SEKA İzmit Fabrikası arazisiyle ilgili önemli iddialar ortaya koydu. İl Başkanı Kuşkan, boşaltılıp yıkılan SEKA Fabrikası alanında tarih açısından önemli yapılar bulunduğunu, Büyükşehir Belediyesinin bunlar için basit onarım izni aldığını, ancak tarihi binalarda büyük tahribat yapıldığını öne sürüyor ve Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun, SEKA alanındaki tadilatların izinsiz yapıldığı için 1 Mart tarihi itibariye kavuşturma açtığını belirtiyor.

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden Mimar ve Koruma Uzmanı, aynı zamanda SEKA Projesi Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Gül Köksal geçtiğimiz aylarda SEKA konusunda bir rapor hazırlamıştı. Bu raporu incelediğimizde, SEKA’da aslında çok önemli şeyler yapıldığı, CHP’nin kaygılarına da en başından yanıt verildiği ortaya çıkıyor. Şimdi size Yrd. Doç. Dr. Gül Köksal’ın raporunun bir özetini sunuyorum:

Neler yapıldı?

2003 yılında bütünüyle arkeolojik sit olarak ve tek yapı ölçeğinde fabrikaları ile tescil edilen SEKA Fabrikası, 2005 yılında kapatılmış ve aynı yıl Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir. Kıyı bölümünün rekreasyon alanı olarak yeniden kullanıma açıldığı Fabrika alanının kalanı Mayıs 2009’dan bu yana Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birimleri, uzmanlar ve profesyonel ekipler tarafından incelenmektedir. Bu kapsamda aşağıdaki çalışmalar konunun uzmanları denetiminde Belediye birimleri ile müellifler tarafından gerçekleştirilmiştir;

- Alandaki yapıların (tescil edilmiş, edilmemiş tümünün) tek tek envanter ve belgeleme çalışması yapılmıştır.

- Tescil edilmiş ve tescile değer yapıların plan ve cephe özellikleri çizilmiş, hepsinin taşıyıcı sistem ve malzeme analizleri yapılmıştır.

- Alanın kurulduğu dönemden bugüne tarihsel ve teknolojik gelişim süreci, yapıların inşa edildiği dönemler çizim ve raporlarla ortaya konulmuştur.

- Arşivden elde edilen tüm eski çizimler tasnif edilmiş, gerekli olanları sayısal ortama aktarılmış, fotoğraf ve belge arşivi kullanılabilir hale getirilmiştir.

- Tüm alanın arkeojeofizik tespitleri yapılmış, bunlar arkeolog uzmanlar denetiminde değerlendirilmiş, kazı çalışması yapılması gereken yerler tespit edilmiş, buna dair girişimler başlamıştır.

- Alandaki doğal doku tek tek değerlendirilmiş, koruma durumu raporla ortaya konmuştur.

- Alanın yeniden kullanım olasılıkları için, kamuya açık kültürel yönetim politikası ve eylem planlarına dair yöntemler tartışılmaya başlanmıştır. Bu mesele, yerel pratiklerinin de azlığı nedeniyle Türkiye’de oldukça sıkıntılı bir durumdur. Şöyle ki, yerel yönetim, üniversite, kamu, STK ve halk işbirliği sıklıkla vurgulanmakta olup, ülkede neredeyse çok sınırlı bir ortamda yerine getirilebilmektedir. İşbirliğinin diğer bir boyutu olan kültürel yaklaşım da aynı şekilde sıkıntılıdır. Kentlerde, hele de Kocaeli gibi sınırları tanımsızlaşmış yerleşimlerde, kültürün kentin tüm organlarına eşit ve adil bir biçimde ulaştırılması, kentteki her türlü aktivite ve eylemin ilişkilendirilebilir olması, erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik meseleleri ortak aklın ürünü olan bir üst yönetim planı ile somut karşılık bulabilecektir.

Buraya kadar aktarılan işler, bu tür bir alanın yeniden kullanımı için gerekli olan çalışmalardır. Çünkü bu tür bilimsel analiz ve sentez işlemleri yapılmadan alanın sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi mümkün olamayacaktır. Bundan sonra atılacak adımlarda öncelikle, amaç ve hedeflerin tanımlanmasında yarar vardır. Buna göre; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü bu sürecin amaç ve hedefleri şunlardır;

Tek örnek olabilir

- SEKA Fabrikası projesi Türkiye’deki erken Cumhuriyet dönemi endüstri mirasının kapsamlı olarak yeniden hayat bulacağı ilk ve tek örnek olacaktır. Üstelik bu sürecin yerel yönetim tarafından yönetilmesi de özel bir önem taşımaktadır. Bu nedenle söz konusu sürecin, SEKA gibi kapatılıp kamuya devredilen ve kamu eliyle projelendirilmeyi bekleyen Anadolu’daki çok sayıdaki sanayi tesisi için bir model olma potansiyeli üzerinde durulmaktadır.

- Yerleşke alanının zemin altında kentin antik döneme uzanan geçmişinin izlerini barınması, yer üstünde Cumhuriyet dönemi modern mimarinin örneklerinin varlığı, yoğun ve nitelikli peyzaj dokusu ile karma sit örneği olarak “bütünüyle kentin tarihsel, kültürel gelişiminin izlerini gösterecek”, bunların üstüne kente ulusal ve uluslararası yeni bir vizyon ve kimlik yaratan bir proje tasarlanmaktadır.

- SEKA Fabrikası restorasyon ve yeniden kullanım projesinin kentin mimari, kültürel, sosyal ve rekreasyon anlamında yaşam kalitesini arttıracak bir çalışma olması planlanmaktadır. Bu proje, kentin tüm aktörleri nezdinde sadece bir dönüşüm projesi olarak değil, aynı zamanda kentsel anlamda etkileri güçlü olabilecek bir kültürel katkı olarak tartışmaya açılacaktır. Bu bağlamda kentin kültürel yönetim planının oluşturulmasında SEKA’nın üstleneceği rol, projeyi daha da dikkat çekici ve önemli kılmaktadır.

- Yerleşkenin günün her saatinde aktif olacak karma bir işlevle değerlendirilmesi, alanın sadece kendi içinde değil, kent ile kuracağı yeni ilişkilerle de birlikte korunması ve yaşatılması; alanın ilk etapta tamamlanan SEKA Park alanı ile ilişkilendirilerek kıyı bağlantısının geliştirmesi, Mannesmann, Liman, Ncity alanı, Büyükşehir Belediyesi Hizmet binası, Fuar alanı ile ilişkilerini geliştirerek kıyı sürekliliğini sağlaması, D-100 ile güçleşen kent-kıyı-SEKA arasındaki ilişkiyi iyileştirmesi vb. hedefleri vardır.

- Projede kentli sadece tüketen değil, “fabrika”nın özünde olduğu gibi üreten ve yaşayan/yaşatan bir konumda olmalıdır. Bu nedenle projede programı belli olan ve detaylı çalışması yapılan tek yapı olan 1. Kağıt Fabrikası’nın alacağı SEKA Kağıt Müzesi ve Bilim Merkezi işlevleri bu hedefle ele alınmaktadır. Bilim Merkezi programı için alınan danışmanlıklar çerçevesinde, özellikle uluslararası bağlantılar geliştirilmiş, kentin üniversitesi Kocaeli Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı temsilciliği, Sanayi Odası vb. eğitim, sanayi vb. kurumların katılımı ile toplantı yapılmış, bu toplantıların projenin uygun aşamalarında tekrarlanması amaçlar arasına girmiştir.

- Alandaki mevcut yapıların alacağı yeni işlevler ve alanın yeniden canlanması/çekim yeri olmasını hedefleyen yeni programların belirlenmesi, alanın bütününün kent içindeki rolü ile ilişkili olup, kültürel yönetim planıyla irdelenmektedir. Böylece alanın ulusal/uluslararası bir kullanım kimliği kazanması hedeflenmektedir.

- Alandaki çalışmaların etkilerini kentin bütününe yayabilme amacıyla, üniversite, kamusal kurumlar, STK’lar ve halkla, kısacası kentin tüm aktörleriyle süreç paylaşıma açılarak ortak çalışmalar yapılması planlanmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.