1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Seka’nın geleceğinde herkesin söz hakkı olsun”
“Seka’nın geleceğinde herkesin söz hakkı olsun”

“Seka’nın geleceğinde herkesin söz hakkı olsun”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufunda bulunan Seka alanının en doğru şekilde planlanması ve en iyi kullanım biçimi ile işlevlendirilmesi konusunda ortak bazı tespitlerde bulunan

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufunda bulunan Seka alanının en doğru şekilde planlanması ve en iyi kullanım biçimi ile işlevlendirilmesi konusunda ortak bazı tespitlerde bulunan kurum yöneticileri TMMOB Mimarlar Odası tarihi binasında basın açıklaması düzenledi. KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi

Kocaeli Kültür Kolektifi, TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi, Çekül Kocaeli Temsilciliği, İzeyap, KYÖD girişimleri ile gerçekleşen basın toplantısına ilgi oldukça fazlaydı.

Seka 24 saat yaşatılmalı

Kocaeli’nin ve ülkenin simgesi olmuş Seka alanının kente yeniden kazandırılması amacıyla başlatılan planlama çalışmalarını; alanın kent kültürüne katkı sunacak biçimde yeniden işlevlendirilmesi, kentin geçmişe dair izlerinin korunması ve kıyı-kent ilişkisinin bu alan aracılığıyla güçlü bir şekilde kurulabilmesi bağlamında böyle bir açıklama yaptıklarını söyleyen Mimarlar Odası Şube Başkanı Yalçın Ergen, şu görüşleri savundu:  “-Gelecek 25 yıla ışık tutmayı hedefleyen planlama çalışmasının ve uygulama sürecinin amacına en doğru biçimiyle ulaşması; planlama ilkelerinin sıklıkla tadilat gerektirmeyecek şekilde gerçekleştirilmesine bağlı olduğu gerçeği ile yoğun katılımlı bir planlama sürecinin yaşanması beklentisindeyiz.

Konuyla ilgili olarak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 08. 10. 2010 ve 22. 10. 2010 tarihlerinde düzenlediği iki toplantıya, duyurusunun ve belge iletiminin “Koruma Amaçlı İmar Planları Ve Çevre Düzenleme Projelerinin Hazırlanması, Gösterimi, Uygulaması, Denetimi, Müelliflerine İlişkin Usul Ve Esaslara Ait Yönetmelik” hükümlerine uygun bir şekilde yapılmaması nedeniyle Üniversitemizin Arkeoloji, Jeofizik, Güzel Sanatlar gibi alanında uzman birimleri katılamamıştır. Katılımcıların hemen tümünün belediyeden talep ettiği yeni toplantı ise 12. 01. 2011 tarihinde yapılmıştır. Ancak bu toplantıda da, çağrı konusunda aynı sorunlar yeniden yaşanmıştır. Katılımcılar bu durumu ve iletilen çalışmalara dair görüşlerini tutanaklara yazarak ilgili Koruma Kurulu’na da iletilmek üzere belediyeye sunmuştur. Ardından üniversite, sivil toplum örgütleri ve meslek odaları bir araya gelerek, Seka için çalışmaya devam etmişler ve bu süreçteki raporlarını da Belediye ve ilgili Koruma Kurulu’na iletmişlerdir. Disiplinler arası çalışmanın devam ettiğinin bildirilmesine ve yeni toplantıların düzenlenmesinin talep edilmesine rağmen, söz konusu plan koruma kurulu onayına sunulmuştur. Bu bağlamda; alanın kültürel açıdan işlevleşmesi ve sosyal yaşama kazandırılarak 24 saat yaşayan bir alan olarak kente ve ülkeye kazandırılması amacını desteklemekle birlikte, bugüne kadar oluşan ve üzerinde çalışılmasını, tartışılmasını, düzeltilmesini istediğimiz temel görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Raporlar farklılık göstermektedir

Sunulan plan çalışması ve raporu birbiri ile ilişkili olmayıp farklılıklar göstermektedir.

Rapor, “Seka’nın vizyonu ve nüfus potansiyeli olmadığı” vb. bir planlama çalışmasında bulunmaması gereken ifadeler ile önemli yaklaşım eksiklikleri içermektedir.

Raporda bazı yapılar için, “tescilinin iptali ancak tescili olmaksızın korunması, tescilli yapıların sehven yıkımı gibi” muğlak ifadeler yer almaktadır.

Revizyon Koruma Amaçlı İmar Planı’nda “Kıyı kenar çizgisi” belirtilmediği için, mevcut dolgu alanlar ve sahil-kıyı bölgeleri anlaşılamamaktadır.

Böyle bir alanın toplu taşıma ile beslenmesi ve yaya ağırlıklı olarak düzenlenmesi gereklidir. Ancak alan içindeki 15. 000 m2’lik Batı terminali önerisinin, kentin trafik sorununa nasıl çözüm getirdiği, alana ne gibi bir fayda sağladığı ve kentin ulaşım planı içinde irdelenip, irdelenmediği anlaşılamamakta ve uygulamada da yer verilen bu düzenlemenin soruna çözüm getirmediği gözlemlenmektedir.

(Ayşegül Kalaycı Arslan)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.