1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Seka’nın Trajik Sonu kitabı
Seka’nın Trajik Sonu kitabı

Seka’nın Trajik Sonu kitabı

Kocaeli Dokümantasyon Merkezi, yazar Şakir Balkı imzasıyla “Atatürk’ün Yaşamında İzmit İmgesi-Seka’nın Trajik Sonu” adıyla bir kitap yayınladı. Kocaeli Dokümantasyon Merkezi, kuruluş amacına

A+A-

Kocaeli Dokümantasyon Merkezi, yazar Şakir Balkı imzasıyla “Atatürk’ün Yaşamında İzmit İmgesi-Seka’nın Trajik Sonu” adıyla bir kitap yayınladı.

Kocaeli Dokümantasyon Merkezi, kuruluş amacına uygun olarak yerel tarihe malzeme olabilecek kitap, dergi, gazete, fotoğraf, belge derlemelerine, yaşayan tarih sohbetleri ile de sözlü tarih çalışmalarına devam ediyor. Kütüphane ve arşiv çalışmaları yanında yerel tarihe ışık tutacak yayınlara da imza atıyor. Kocaeli Dokümantasyon Merkezi’nin dokuzuncu kitabı onur üyesi yazar Şakir Balkı’nın kaleminden çıktı. Şakir Balkı, bu yapıtı ile İzmit üzerine yazdığı altıncı kitabına imza atmış oldu. Balkı, yalın ve yoğun üslubu,  sıkmayan anlatımı; yılların deneyimi ve birikimi bu kitabına da daha derinlikli bir zenginlik kazandırmış oluyor.

Ata’nın izmit’te önemi

Onun bu zenginliğini ve yazınsal özelliğini yayımlanmış bulunan diğer kitaplarında da görmek mümkün. Atatürk yurt gezilerinde en çok İzmit’e gelip onur vermişti. “Basın Toplantısı’nı burada yapmış ve Fransız yazar Claude Farrere’i burada kabul etmişti. Sağ olduğu müddetçe de İzmit’e olan sevgisini ve bağlılığını hiçbir zaman kesmemişti. O’nun aziz naaşı da buradan Ankara’ya uğurlanmıştı. Atatürk’ün kente gelişleri ve gidişlerinde her zaman sevinç rüzgarları estirmiş;  o son gelişinde ve uğurlanışında da hüzün ve gözyaşı egemen olmuştu. Yapıt, iki bölümden oluşuyor. Atatürk’ün İzmit’e gelişlerini ve konuk oluşlarını irdeliyor. Öte yandan da İzmit Kağıt Fabrikası’nın kuruluşunu ve yıkılışını hikaye etmiş bulunuyor.

Seka aşkları

Duru ve şiirsel bir dille yazılmış olan yapıt; uzunca bir dönemi anlatmış oluyor. Fabrikaya ait kimi olayları, aşkları, yaşananları kaygıları, korkuları, anıları ve o yıkımları da irdelemiş oluyor. Kitap dünü günümüze taşırken aynı zamanda bir hayatın o yaşanmışlığının ekseninde; geçmişin o gizemli, düşsel ve görsel imgelerinde, dolambaçlı izlerini adımlıyor. Dahası yazarın yetmiş yıllık birikimini, anılarını; ayrıca belleğinin ve tanıklığının esintilerini de içermektedir. Atatürk, geçmişin dokusunda izlenirken Seka’nın hikayesi de bir tanıklığın izdüşümünü yansıtıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.