1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şeker: “Beklenen depremde hasarlı binalar yıkılacak”
Şeker: “Beklenen depremde hasarlı binalar yıkılacak”

Şeker: “Beklenen depremde hasarlı binalar yıkılacak”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı'nın 3’üncüsü bugün Kocaeli Ticaret Odası‘nın(KOTO) Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleşti.

A+A-

2000 yılında yapılan konutlarda ciddi sıkıntılar olduğunu söyleyen AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, “Bunların en kısa zamanda yenilenmesi lazım beklenen İstanbul depreminde Kocaeli’de sağlam görünen binaların çoğunun yıkılacağını tahmin ediyorum” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayının 3’üncüsü dün Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Daha önce iki kez ulusal ölçekte hayata geçirilen çalıştay bu yıl uluslararası boyuta taşındı. Ülkemizde ve ilimizde deprem tehlikesine farkındalık yaratmak için yapılan çalıştayda  konuşmacı olarak KOÜ Prof. Dr. Şerif Barış, OTDÜ Prof. Dr. Polat Gülkan ve OTDÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Prof. Dr. Polat Gülkan yer aldı. Çalıştay 8-9 ve 10 Kasım tarihleri arasını kapsıyor.

PROTOKOL KATILDI

Çalıştaya AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Genel Sekreteri Gültekin Görüm, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Tolga Ok ve çok sayıda davetli katıldı.

TEDBİRLERİ ALMA GAYRETİNDEYİZ

Program 17 Ağustos Marmara Depremini anlatan sinevizyon gösterisiyle başladı. Ardından kürsüye çıkan Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Deprem, uzak değil, yakın bir tehdit. Depremi önceden kestirmek bu günkü teknoloji ile mümkün değil. Her zaman teyakkuzda olacağız. Tedbir alarak depremle birlikte yaşamayı öğreneceğiz. Ülke ve kent olarak depremden habersizdik. Ta ki 17 Ağustos’a kadar. En kazından altı kaldık. Hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Büyükşehir olarak deprem en önemli gündemlerimizden biri oldu.   Kentimiz imar planları çalışmalar doğrultusunda yeniden oluşturulmuştur. Pek çok karar aldık. Ormansal alanlarımızı koruduk. Depreme karşı alınabilecek tüm tedbirleri alma gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.

TAKDİRE ŞAYAN PROJEDİR

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sadettin Hülagü, çok acı dönemler yaşadığını söyleyerek, “Büyük eşyaların arasına sığınarak hayatta kaldım. Büyükşehir Belediyesi’nin depreme elverişli olmayan binaların kentsel dönüşümde yıkılarak yeniden yapılması faaliyeti takdire şayan bir projedir. Tedbiri almakta fayda var. Kader yazgısına sığınmamak lazım. Depreme dayaklı bina olunca çok fazla can kaybı vermemiz kaçınılmaz. Japonya’da deprem yaşadım. Binalara depreme dayanıklı diye kimse sokaklara dökülmedi” ifadelerini kullandı.

1999 DEPREMİ TÜRKİYE’Yİ KENDİNE GETİRDİ

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker de yaptığı konuşmada 1999 yılına kadar depremin ne olduğunu bilmediği ifade etti. Şeker, “Depremin ne olduğu öğretilmedi. Belki kitaplarda 3-5 satıra yazıldı. Maalesef yeterli bilgi alamadık.1999 yılına kadar Türkiye’de birçok deprem yaşadık ama etkilenmedik. 1999 depremi Türkiye’yi silkeleyerek kendine getirdi. 17 bin insanın cenazesi tüm Türkiye’ye gitti. Ekonomik olarak da ciddi anlamda etkilendik. Geçmişte ki eksikleri hataları yapmamak için bunu canlı tutmalıyız. Çocuklarımız 5-6 yaşında eğitime başlatılması, öğretilmesi takdir edilecek bir davranış” dedi

BUNU FIRSATA ÇEVİRMEYELİM

Şeker şunları kaydetti: “Bugünkü Kocaeli arasında dağlar kadar fark var. Çok daha iyi konuma geldik. Ama 17 bin insanımızın bir tanesinin bile tırnağını geri getirmek mümkün değil. Bu tür afetlerde can kaybını azaltmamız lazım. Kentsel Dönüşüm yasasında amacımız, insanımızın burnunun kanamaması ve güvenli bir binaya sahip olmasıdır. Kentsel dönüşümde çevreninde dikkate alınması gerekir. Çok can kaybı verdik, canımız çok yandı. Bir daha yanmaması için devletimiz çok çaba veriyor. Ama bunu da fırsata çevirmeyelim. İlave kat isteyen vatandaşlar oluyor. Soruyorum sana eşinin, çocuğunu canını nasıl 100 bin lira ile değiştirebilirsin? Bu anlayış için çok sıkıntı çekiyoruz. Bölgemizde sürekli deprem oluyor. 2000 yılında yapılan konutlarda ciddi sıkıntılar var. Her depremde bu eski binalar hasar almaya devam ediyor. 2000 yılından binalar ciddi anlamda yorulmuş binalar. Bunların en kısa zamanda yenilenmesi lazım beklenen İstanbul depreminde de Kocaeli’de de ayakta sağlam görünen binaların çoğunun yıkılacağını tahmin ediyorum”

ACILAR VE İZLER BÜYÜK

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Deprem çalıştayının bundan sonra karşılaşacağımız kayıpları en aza indirmede başarılı olacağına inanıyorum. Depremi engellemek mümkün değil, ama depreme karşı önlem almak mümkün. Bunu yapacağız. İnsanlık bilimle birlikte buna ulaşmıştır. Verilmiş can kayıplarının bir daha yaşanmaması temel amaç olmalıdır. Kocaeli olarak deprem sorumluluğun hisseden bir kentiz. Acılar ve izleri hala büyük olan depremde canlarımızı yitirdik. Depreme karşı neler yapmalıyız ki, kayıplar yaşamayalım, insanların aradığı soru bu. Çok daha küçük yaşlarda çocuklarımızı hazırlamalıyız” diye konuştu.

Çiğdem ARMAĞAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum