1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Şeker haklı ama..
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Şeker haklı ama..

A+A-
AKP 7 Haziran’da, hem Türkiye genelinde, hem ilimiz özelinde beklediğinin çok altında bir sonuç aldı. Aslında ilimizdeki sonuç, AK açısından kötü sayılmazdı. Türkiye ortalamasının yine bir hayli üstüne çıkmışlardı. Ama AKP’lilerin beklentileri çok yüksek. 580 bin oydan, 8 milletvekilinden söze başladılar. Beklediklerinin-ya da hedeflediklerinin- 100 bin altında oy, 2 altında milletvekili çıkınca, kendi içlerinde suçlu aramaya  başladılar.. 
Aslında AKP’lileri takdir etmek lazım. Siyasi konularda son derece gerçekçi hareket ediyorlar. 7 Haziran seçimlerinin ilimizdeki sonuçlarına bakıldığında, özellikle ve öncelikle CHP’nin kendisini sorgulaması, hatalarını tespit etmesi, kendisini yenilemesi gerekir. AKP, bu kentte, CHP’nin iki katı milletvekili çıkartmış. CHP’nin 257 bin oy aldığı seçimde AKP 487  bin oy almış.. 
AKP’liler 7 Haziran seçimleri sonrası hiçbir zaman oylarındaki gerilemenin kabahatini seçmene yüklemediler. Bütün AKP’liler, “Biz bir yerlerde yanlış yaptık” gerçeğini kabul ettiler. Kimi, Fikri Işık’ı suçladı. Kimi, Kocaeli halkının önüne konan aday listesini bu sonuçtan sorumlu tuttu. Neleri eksik, neleri yanlış yaptıklarını samimiyetle sorgulamaya başladılar. 
………..
Bu bağlamda, geçen Çarşamba günü akşamı Antikkapı’da düzenlenen Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısında, Kocaeli milletvekili İlyas Şeker önemli bir konuşma yaptı. Kendisi de siyasete yerel yönetimlerden başlayan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekiliyken ve partisinde Derince Belediye Başkanlığı adaylığına razıyken milletvekili olan Şeker, söz konusu toplantıda partisinin Belediye Başkanlarının gözünün içine baka baka şunları söyledi:
“- Biz halka gidince büyük işleri anlatıyoruz. Türkiye’de yapılanları, dünyanın en büyük havaalanını, 3 ncü Boğaz Köprüsünü, Körfez Köprüsünü anlatıyoruz.  Ama vatandaş bize, evinin ya da işyerinin önündeki çukuru, çöpü soruyor. Okyanusu geçerken, derede boğuluyoruz. Belediye başkanlarımızın görevlerini daha iyi yapmaları gerekiyor.” 
İlyas Şeker’in bu değerlendirmeleri önemlidir ve değerlidir. Şeker bu sözleri söylerken, 12 ilçe belediyesi ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ni de eleştirmiştir. Haklıdır. 
Özellikle ilçe belediyeleri, son yıllarda tam anlamıyla “Yan gelip yatıyor” olmasa da, hizmet üretemez durumdadır. Bu şehrin her yerinde sokak köpeği sorunu var. İnsanlar avaz avaz bağırıyorlar. 
Bizim ilçe belediye başkanlarımız, beleş yurt dışı gezisi kovalıyor.. Her fırsatta yurt dışına gitmeyi en önemli görevlerden biri kabul ediyor.  Bizim ilçe belediye başkanlarımız ne zaman vatandaş kendilerinden bir şey istese, bir şeyi eleştirse, “O benim işim değil, Büyükşehir’in işi” diyerek kendilerini sıyırmaya bakıyorlar. Kendi sorumluluk alanlarında Büyükşehir’in, İSU’nun başlattığı işleri takip etmiyorlar..  Biraz İzmit’i, biraz Başiskele’yi dışarıda tutarsak, ilçe belediye başkanlarımız proje üretmiyorlar. Genellikle siyasi işlerle ilgilenmeyi tercih ediyorlar. 
Büyükşehir Belediyesi de son yıllarda kentin giderek artan sorunlarına çözüm üretmekte hayli yavaş kaldı. Bu şehirde herkes, ulaşım, trafik sorunu diye yıllardır bas bas bağırıyor, ama bir iyileşme sağlanamıyor. Türkiye’nin diğer Büyükşehirleri bütün sorunlarını zaman içinde aşarken, bizim kentimiz hala D-100 üzerindeki üç tane yürüyen merdivenli yaya köprüsü ile övünüyor. 
………..
Sanırım İlyas Şeker, İl Danışma Meclisi toplantısında 7 Haziran seçimlerindeki oy kaybını değerlendirirken yaptığı konuşmada yerel yönetimleri bu açıdan  eleştirdi. Haklıdır. Ama AKP , 7 Haziran’daki  oy kaybının gerçek nedenlerini ortaya çıkartmak istiyorsa, bütün sorumluluğu yerel yönetimlerin üzerine atarak işin içinden çıkamaz.. 
7 Haziran’daki oy kaybının, AKP’den insanların bir miktar uzaklaşmasının pek çok farklı nedeni var. Bu oy kaybının yüzde 10’u yerel yönetimlerin durağanlığından ve yetersiz kalışındansa, yüzde 90’ı ulusal ölçekteki gidişattan kaynaklanmıştır. Sayın Şeker, “biz vatandaşa 3 ncü Boğaz köprüsünü anlatıyoruz, vatandaş bize evinin önündeki tümseği soruyor” diyor. Aynı vatandaş Sayın Şeker’e ve diğer iktidar milletvekillerine emekli maaşlarının, asgari ücretin düşüklüğünü sormadı mı?.. Esnaflar, 7 Haziran seçimleri öncesi karşılarına gelen  iktidar milletvekillerine piyasadaki durgunluğu, bu şehrin çevresinde her geçen gün sayıları artan büyük AVM’leri sormadı mı?.. 
Bu vatandaş, “Kocaelispor’u neden yok ettiniz. neden süründürüyorsunuz?” diye Şeker’e, Işık’a sormadı mı?.. Bu vatandaş, “Yıllar önce bize Kuzey Marmara Otoyolu sözü verdiniz. nerede?” diye sormadı mı?.. Bu vatandaş, “Benim ne güzel Arifiye-Haydarpaşa arasında banliyö trenlerim vardı. Neden kaldırdınız” diye sormadı mı. Bu vatandaş, “Cengiz Topel havaalanını yaptık. Sizin gücünüz bu havaalanına THY’yi getirmeye yetmiyor mu?” diye sormadı mı?..
Bu vatandaş, taşeron işçilerinin sorunlarını, eğitimdeki başarısızlığı, uyuşturucudaki patlamayı sormadı mı?.. Bunlar yerel yönetimlerin işimidir?.. Sayın Şeker’in Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekiliyken bu kentin yerel yönetimler adına verdiği sözler vardı.  Yarımca’dan Kozluk’a, D-100’e paralel bir yan yol gelecekti. Vatandaş neden hala yapılmadı diye sormadı mı?..
…………
AKP’nin 7 Haziran’da oyları azaldı. Kocaeli’deki oy kaybı, Türkiye genelindeki oy kaybının çok altında kalmıştır. Eğer, bu kentte Büyükşehir Belediyesi ve 12 ilçe belediyesi AKP’nin elinde olmasaydı, AKP 7 Haziran’da bu aldığı oyu da bulamazdı. Bugün, kim ne derse desin hala Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun ve ilçelerdeki Belediye Başkanlarının halk nezdindeki itibarı ve güvenilirliği, AKP’li milletvekillerinin çoğundan fazladır. 
AKP’de hiç kimse, Cumhurbaşkanı’ndan, mahalle delegesine kadar hiçbir partili, 7 Haziran’daki oy kaybından kendisinin sorumlu olmadığını düşünemez. Kocaeli’deki en önemli faktörlerden biri, AKP aday listesinin yanlışlığı olmuştur. Sayın Şeker’in bu gerçekleri de gayet iyi bildiğini tahmin ediyorum.
Bu yazı toplam 801 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum