1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sekiz yılda dışarı giden 54 milyar Dolar
Sekiz yılda dışarı giden 54 milyar Dolar

Sekiz yılda dışarı giden 54 milyar Dolar

Araştırmayı İstanbul Muhasebeciler Odası hazırlamış. Herkesin bildiği üzere Türkiye son yıllarda özelleştirmeye, sıcak paraya kapılarını sonuna kadar açtı. İthalatımız yüksek, ihracatımız bü

A+A-

Araştırmayı İstanbul Muhasebeciler Odası hazırlamış. Herkesin bildiği üzere Türkiye son yıllarda özelleştirmeye, sıcak paraya kapılarını sonuna kadar açtı. İthalatımız yüksek, ihracatımız bütün çabalara karşın ithalata göre düşük olduğu için aradaki cari açığı kapatmanın tek yolu olarak yabancı sermayeden sıcak para girişini teşvik ettik. Tabii, bunun faturası da hayli ağır oldu.

Araştırmaya göre son sekiz yıl içinde Türkiye'den yabancı sermayenin çekip çıkarttığı toplam para 54 milyar Dolar'ı bulmuş. Bu süreçte Türkiye'den kâr transferi olarak çıkan toplam para aslında 89 milyar Dolar. Ancak bunun 35 milyar dolarlık bölümü, çeşitli vergilerle ülkede tutulmuş.

Türkiye, yabancı sermaye sömürüsüne, özelleştirmelere, sıcak para girişine Özal dönemi ile birlikte başladı. 1986 yılından bu yana geçen 25 yıllık sürede Türkiye'den yabancı sermayenin çektiği para miktarı 165. 5 milyar dolar. Bunun 59. 7 milyar Doları, vergilerle içeride kalmış. 25 yılda net kâr transferi 105. 8 milyar dolar..

Bu kadar büyük parayı yabancıların kasasına koyan Türkiye karşılığında ne kazandı?.. Daha çok istihdam mı?.. Daha çok üretim, daha çok ihracat mı?..

Hayır... Bir garip, bir zavallı sömürge ülkesi gibi kendi kaynaklarımızı, kendi değerlerimizi yabancılara altın tepsi içinde sunduk. 25 yılda net 105. 8 milyar Dolar, son sekiz yılda net 54 milyar Dolar paramızı, bizim ülkemizde üretilmiş değeri yabancıların cebine koyduk. Üstelik bu uygulama bütün hızıyla devam ediyor. Bakalım nereye kadar?

Ali Ufuk Yaşar'ın önemli zaferi

Geçen hafta sonunda ilimizde önemli bir kongre vardı. Türk-İş'e bağlı Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şubesi'nin olağan genel kurulu yapıldı.

Petrol-İş, üye sayısı, ekonomik gücü ile ilimizdeki en önemli işçi sendikalarından biri. Tüpraş'ta örgütlü olması, Petrol-İş Kocaeli Şubesi'ni çok özel kılıyor.

Ali Ufuk Yaşar, 11 yıldan beri Petrol-İş Kocaeli Şubesi Başkanıydı. Döneminde sektörde çok önemli özelleştirmeler yapıldı. Yaşar başkanlığındaki yönetim, özelleştirmelere karşı çok fazla direniş göstermese de -zaten direnseler de sonuç değişmezdi- örgütlü oldukları işyerlerinde üyelerinin haklarını korumak ve kazançlarını arttırmak adına önemli işler yaptılar.

Cumartesi günkü kongreye gelinirken, Ali Ufuk Yaşar'ın karşısında iddialı rakip vardı. Bu dönem sendika içi muhalefet birleşmiş, çok daha fazla çalışmıştı. Petrol-İş kongresinde çekişme büyük ölçüde siyasi havaya da sokulmuştu. Sendika kongresinde oy kullanacak delegelerin belirlendiği seçimler gayet objektif yapıldı. Delege seçimlerinin ardından Şube Başkan Adayı Faruk Arıkan ve ekibinin umudu daha da artmıştı. Kazanacaklarına inanıyorlardı. Ama kongrede Ali Ufuk Yaşar 73, rakibi Faruk Arıkan 46 oy aldı. Başkanlığa yeniden ve açık farkla seçilen Ali Ufuk Yaşar'ın listesi de delinmedi.

Bu sonuç nedeniyle Ali Ufuk Yaşar'ı, ekibini kutlamak gerekiyor. Yeniden Petrol-İş Şube Başkanlığına seçilen Yaşar'ın, önümüzdeki dönemde Petrol-İş Genel Merkez yönetimini, hatta Genel Başkanlığı hedeflemesi de çok şaşırtıcı olmayacak.

Petrol-İş kongresindeki sonuç, AKP'nin organizasyon gücü ve ilimizdeki yenilmezliği hakkında da önemli bir gösterge. Umarım Yaşar, Petrol-İş Şube Başkanı olarak önümüzdeki dönemde Kocaeli Sendikalar Birliği'ni de yeniden harekete geçirmeye yönelik adımlar atar.

Ahmet Özal'a sadece 11 oy

Artık Demokrat Parti'den (DP) çok konuşmanın bir anlamı yok. Türkiye siyasetinde merkez sağda güçlü bir partiye ihtiyaç duyulsa da, bu partinin en azından şimdiki hâliyle Demokrat Pati olamayacağı açıkça görülüyor. DYP'nin, ANAP ile birleşmesi de tarihi bir hataydı. Daha sonra teşkilatları toparlayamadılar. İç kavgaları aşamadılar.

Geçen hafta sonu yapılan kurultayda Tansu Çiller'i yeniden partinin başına getirme çalışmaları da sonuç vermedi. DP için Cindoruk'un yerine Namık Kemal Zeybek'in genel başkan olması önemli ve olumlu yönde bir değişim. Namık Kemal Zeybek, milliyetçi sağda önemli sempatizanı bulunan, siyasetin Türkiye'deki çalışkan ve düzgün isimlerinden biri. Ama Zeybek'in de önümüzdeki seçimlerde DP'yi sıçratması, barajı aşabilmesi beklenmemeli.

DP'nin son kurultayında Genel Başkan Adaylığına soyunan Ahmet Özal'ın alacağı oyu merak ediyordum. Kurultay'da 6-7 tane genel başkan adayı ilk tur yarışına girdi. 1000'e yakın delege oy kullandı. Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın siyasete hevesli oğlu Ahmet Özal da genel başkan adaylarından biriydi. İlk turda Özal'a sadece 11 oy çıkmış.

Bu tablo Ahmet Özal'ın artık babasının adının gölgesine sığınıp kendisine siyasette gelecek aramaktan vazgeçmesi gerektiğinin açık bir göstergesi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.