• BIST 78.333
  • Altın 127,600
  • Dolar 3,1054
  • Euro 3,3990
  • Kocaeli 10 °C

Selam vermek güveni tetikler..

Cem ŞAKOĞLU
Günden güne birbirinden inanılmaz hızla uzaklaşan bir toplum oluyoruz. Güven unsurunun ortadan kalkmasıyla birlikte hayata bakışımızdan tutun da, davranışlarımıza kadar her şeyimizi otomatik olarak değiştirdik. Güvenmiyoruz insanlara. Etrafımızdakilere güvenimizi de, inancımızı da kaybettik. Bunun için illa ki tanımadığımız insanları seçmiyoruz elbet. Ve hatta güvenimizin kırılmasındaki belki de en büyük etken kim olduğunu bildiğimiz, iyi tanıdığımız, kimi zaman kan bağına sahip olduğumuz insanlar. O zaman şöyle düşünmeye başlıyoruz, ‘Yahu bunu bana bu kadar yakın bir insan yaptıysa, tanımadığım bir insan neler yapmaz’ Önyargı maça 1-0 önde başladı bile. 
Bu ve benzeri konulara girdiğimizde ister istemez insan geçmişin kapısının önünde buluveriyor kendisini. Kim bilir eskiye özlemin başlangıç kapısı belki de bu. Güven kapısı sanki eskiyle birlikte kapanıverdi üzerimize. Konu ile ilgili seversiniz, sevmezsiniz bilmiyorum ama son zamanlarda farklı söylemleri ile tepkileri üzerinde toplayan Leman Sam’ın ‘Eski Fotoğraflar’ şarkısının sözleri gelir hep aklıma. Radyoculuk yaptığım zamanlarda hemen her programda illa ki çaldığım bir şarkıydı ‘Eski Fotoğraflar’ ;
Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı 
Elbet vardır demiş büyükler 
Sulanmış akşamüstü bahçelerinde 
Dostluk kokan kahveler içmişler 
Ah çok mu zor karşıki komşuya 
Serin sabahlarda bir günaydın demek 
Ah çok mu zor eve dönüşlerde 
Yoldan geçenlere iyi akşamlar demek 
Yok artık her gün son seferde geçerken 
Tüm yalıları selamlayan kaptan 
Ya da ince bir tebessümle balıkçıdan 
Küçücük paketini alan madam 
Arıyorum nerde o bahçeler 
Dostluk dumanıyla tütsülü geceler 
Kaybetmeyin bu fotoğrafları 
Kaybolan dünümün son yadigarları

Şimdi fotoğrafa buradan bakınca bu şarkı sanıyorum en az bir 20 senelik şarkıdır. Yani 20 sene önce de eskiyi özlüyormuş insanlar. Yine de bu gün ile kıyaslanabileceğini sanmıyorum. O zamanlar bir nebze site kültüründen ziyade, mahalle kültürü hakimdi topluma. Şimdi aynı binalarda yine bir Eurovision şarkımızın dediği gibi ‘üst üste on milyon insan’ Kim kimdir, kimlerdendir, iyi midir, kötü müdür, in midir, cin midir bin tane soru işareti taşıyor insanlar beyinlerinde.
Yahu Cem Şakoğlu nereden girdin şimdi bu konuya diye sorabilecek dostlara hemen söyleyeyim. Sabahları Yıldız Parkında yürüyüş yapıyorum. Maşallah insanlar ciddi anlamda günün erken saatlerinde yürüyüş yapıyorlar ne güzel. Bildiğiniz kalabalık oluyor park. Öyle vıcık vıcık bir kalabalık değil elbet ama insanlar işlerine gitmeden önce sabah sporlarını yapmak üzere kadınlı erkekli epey kalabalık yürüyüş yapıyorlar. Bir başına yürüyenlerde var, gurup halinde yürüyenlerde, koşanlar da var elbet. Başı kapalı yaşlı teyzeler de yürüyor, çocuğunu pusete alıp iki aktiviteyi bir arada yapanlarda. Erkekler genelde memleketi kurtarıyorlar, kadınlar ise yine kendi dünyalarının sohbetindeler. 
Yürürken bin türlü insanla karşılaşıyorsunuz. Yani tam memleketimden insan manzaraları. Beni tanıyanlar bilirler, ben yeni tanıştığım insanlarla bile 15 dakikada akraba olurum. Bu Allah’ın iletişim konusunda bana bahşettiği bir yetenek sanıyorum. İnsan her gün yürüyünce bu işi programlı bir şekilde yürütenlerin yüzleriyle ister istemez aşina oluyor. Burada yürümeye başladığım ilk günden beri yaptığım şey hep aynı. Karşıdan gelen erkek veya bayan genelde göz göze geldiğimiz herkese ‘Günaydın’ diyorum. Parktaki çalışanlara ‘Selamünaleyküm, kolay gelsin arkadaşlar’ diyor, hal hatır soruyorum. Dilim mi aşınıyor? Hayır. Bu selam verme ya da hal hatır sorma olayını bir beklenti içerisine girerek mi yapıyorum? Hayır. Beklenti derken yanlış anlaşılmasın, insanların bana cevap vermesini bekleyerek yapmıyorum anlamında söylemeye çalışıyorum. 
Yüzünüzde sizinle birlikte yürüyüşe çıkarttığınız gülüşünüzle karşıdan gelen her hangi bir kişiye ‘Günaydın. Kolay gelsin’ dediğinizde, ilk günlerde inanın zorlanıyor. Benim başıma gelmedi ama bazı dostların başına gelmiş ‘Tanışıyor muyuz?’ gibi soruların muhatabı olan arkadaşlar olmuş. Olsun. Bu o soruyu soran kişinin hatası değil inanın. Bu onu bu şekilde yetiştiren ortamın sorunu. O böyle bir soruyla bu güne kadar hiç iyi niyet taşıdığı anlamla muhatap olmamış ki. Şimdi siz bu hanımefendiye ya da beyefendiye nasıl kızacaksınız ki? Tanımadığın insanlarla muhatap olma diye büyütülmedik mi çoğumuz. Hala bile bu ve buna benzer söylemlerle büyütmüyor muyuz çocuklarımızı. ‘Seni polise veririm. / Köpek seni yesin de gör. / Çingenelere vereceğim seni’ gibi direk nefret ve korku etkisini beynin en ücra köşelerine işleyecek tohumlar bunlar. Evet, hiç de farkında olmadan ve masumane yapılan hareketler ama maalesef sonuçları can yakıyor. İğneci motifiyle korkutulan çocuğun okulda aşıdan kaçması kadar normal bir durum olabilir mi? Çocukken sürekli yalanlarla büyüttüğümüz çocuklarımıza yalan söylemenin yanlışını nasıl anlatabiliriz ki? Bu gün ki toplum bu konuda maalesef gözler önünde. 
‘Günaydın. Kolay gelsin’ dediğinizde karşınızdaki insan ilk gün zorlansa bile, ikinci, üçüncü gün sizi gördüğünde yüzünde otomatikman bir gülümseme oluşuyor. Çünkü artık yavaş yavaş bunun farkında olmasa bile bir güven oluşmaya başlıyor kişide. Tabi sizin ‘Günaydın’ derken yüz mimikleriniz bile karşınızdaki insana kimliğinizi net bir şekilde tespit ettiriyor. Güven unsuru bundan sonra yavaş yavaş oluşuyor.
Şimdi şöyle bir düşünüyorum da, oturduğumuz o çok katlı bloklarda 1.5 metrekarelik asansörlerde insanlar birbirlerine bırakın hal hatır sormayı, bırakın komşuluğu, selam dahi vermezken, bu kişiler arasında güven unsurunu oluşturmaya başlayacak şey ne olacak sizce? Amma abarttın Günaydın diyerek güven unsuru mu sağlanırmış diye düşünenler olabilir. Ben öyle düşünmüyorum, en azından bir başlangıç olacaktır inanın. Çünkü sokakta yürüyen insanların, araba kullanan insanların suratlarına şöyle bir bakın, çoğunun yüzlerinin asık olduğunu göreceksiniz. Sizin de öyledir belki. Benim de kimi zaman öyle. Yine de hani bir laf vardır ya bir yerden başlamak lazım diye, bir yerden başlamak lazım. 
Deneyin bakın, evet şaşıracak insanlar. Ne oluyor yahu diyecekler ama alışacaklar sonra. Bir sonraki aşaması ise onlarda bir gün selam vermeye başlayacaklar. Derken hal hatır sormalar başlayacak. Yapın ne olur. Korkmadan, çekinmeden yapın. ‘Tanışıyor muyuz?’ diyenlere aldırmadan yapın. Doğru insanları bulana kadar yapın. Ama bir kişi, iki kişiyle değil, ne olur hepiniz yapın ki, bir kelebek etkisi yaratsın toplumda. Çünkü biz toplum olarak zaten sürekli uzaklaştırılıyoruz birbirimizden. Birlikte hareket edemeyelim diye siyasal bir dürtü kullanılarak programlandı bu bizim üzerimize. Herkese düşman gibi bakıyoruz neredeyse. Bizden olmayanı düşman gibi görüyoruz. Aynı fikri savunmadığımız insanlara başka bir gözle bakar olduk maalesef. Hâlbuki herkesin aynı fikirde olması gibi bir durum mümkün müdür? O zaman doğru ile yanlış diye bir kavram olmazdı ki. Aklımızı mantığımızı kullanalım lütfen. Hiçbir katil, hiçbir sapık, hiçbir suçlu annesinin karnından o vasıflarla doğmuyor. Ya ailesi, ya yaşadığı ortam, ya toplum onu o kisveye sokuyor. Onun için toplumun bu bozuk yapısına bir suçlu arıyorsak, aynaya bakıp kendimizden başlayalım lütfen. Düzeltmek için, istediğim gibi bir ortamın oluşması için ben ne yaptım, ya da oluşmaması için ben ne kadar suçluyum sorusunu sormamız lazım kendimize. Katkı sağlamak lazım. İnanın hem karşınızdaki insanlar mutlu olacak bir müddet sonra, hem de onların mutluluğu ile birlikte bir şeyleri başarmış olmak sizi mutlu edecek. Hayat çok güzel aslında. Onu zorlaştıran da, çirkinleştiren de, çizgisinden çıkartan da yine biziz, yine biziz maalesef…


ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORSANIZ, BU PROGRAM TAM SİZLİK (BAKALORYA)….
Eğitim Türkiye’de enteresan sularda geziniyor. Daha doğrusu üzgünüm ama onu bile siyasi bir mantığa bağlamanın peşinde ülkenin idarecileri. Ülke idarecileri derken suçu tek bir kesime yüklemekten bahsetmiyorum. İktidarı da, muhalefeti de aynı durumda. Herkes benim dediğim olacak mantığı ile Türk insanının geleceği üzerinde aymaz bir şekilde deneyler yapıyor. Kime sorsanız kendi sistemi doğru. Bütün liderler bir araya gelip, ‘Ülkenin yarınları açısından bu çok önemli mesele için ortak fikir oluşturacağız’ dedikleri gün biz bütün problemlerimizi aşacağız ama bu şimdilik çok uzak gibi ve hatta sanki imkansızmış gibi duruyor. 
Tabi hal böyle olunca da herkes bir okul, eğitim derdine düşüyor. Aman benim çocuğum iyi bir okulda okusun. Eyvallah tabi ki bu tüm anne babalar için geçerli bir durum. Ancak kime göre ve neye göre iyi? Artık mezun olan öğrencilerin sadece okulda aldığı bilgilere değil, katıldıkları sosyal aktivitelere, katıldıkları projelere, ya da içinde yer aldıkları sisteme göre değerlendirmeleri yapılıyor. Bu iş hayatında da böyle, bir yüksekokulu tercih ederken de. Puan sistemi de artık bunun üzerinden yapıyor değerlendirmelerini. Öğrenci okulunda hangi projelerin içerisinde yer almış ona bakıyor. Söylediklerimden şu anlaşılmasın sakın, demem artık bilgiye dayalı bir sistem yok demiyorum. Kesinlikle hem de zehir gibi bilgi isteniyor ancak iş bununla da kalmayıp, yanında ekstra şeyler istiyorlar. Yani iş biraz daha zorlaşıyor kıssadan hissesi.
Bilgiyi paylaşmak çoğalmak demektir inancına sahibim ve yaklaşık üç seneden bu yana bildiğim bir bilgiyi duyduğum müjdeli ve keyifli bir haber üzerine sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir programdan bahsedeceğim size. Adı ‘Uluslararası Bakalorya Programı’ Yabancı ismi International Baccalaureate Organization ve kısa adı da IBO. Müthiş bir program. Bu organizasyon 1968 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde ticari olmayan bir kurum olarak faaliyete başlamış ve o günden bu yana tüm dünyada kabul edilen en yetkin, en akılcı ve en işlevsel eğitim programı olarak kabul görmüş. 
Tabi belki konuya önce şunu belirterek başlamak lazım ki, bu program üniversiteye hazırlanacak 16 – 19 yaş arası öğrenciler için hazırlanmış bir program. Yani hani eski adıyla ortaokul sonrasında çocuğumuzu üniversiteye en iyi hazırlayacak okul ararız ya, işte bu sistem o okullarda uygulanabilecek, ya da uygulattırılabilecek bir sistem. Bu gün Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Avusturalya dahil olmak üzere 102 ülkede 1079 üniversite IB diplomasını tanıyor. Yani demem şu ki, diyorlar ki, şayet öğrencinizin IB diploması var ise, gelsin. Ve hatta yanlış bilgilendirmeyeyim ama öğrencinizin IB diploma notuna göre Amerika, Kanada ve İngiltere’deki bazı üniversiteler bazı derslerden ilk yılı okumuş sayarak direk ikinci sınıftan başlatabiliyor öğrencinizi. Bunu ekonomik koşullar sebebiyle söylemedim. Elbette ki o da çok önemli bir faktör ancak, eğitimin kalitesini düşündürtmek adına verdim bu bilgiyi sizlere. 
Türkiye de İstanbul’da 11, Ankara’da 3, Tarsus’ta da 1 okul tarafından öğrencilere uygulanıyor bu sistem. Yani bu okullardaki öğrenciler IB eğitimi alarak hazırlıyorlar gelecekteki yerlerini. Hem de sımsıkı. Neden söylüyorum bunu, çünkü gerçekten son derece zor bir eğitim ve son derece sıkı bir program IB programı. Öyle hadi bizim çocukta burada okusun gibi bir durum değil. Öğrencinin gerçekten sıkı bir öğrenci olması gerekiyor. 
Bu laf olsun bir söylem değil, gerçekten inanılmaz bir sistem bu sistem. Ve hatta şunu söylemekte fayda görüyorum ki Türkiye’de şu anda Amerikan Koleji, TED Ankara Koleji, British İnternational, Darüşşafaka, Acarkent Doğa Koleji, Enka, Eyüpoğlu, Erenköy Işık, Şişli Terakki gibi birçok ileri eğitim kurumu bu sistemi uyguluyor bünyelerinde. Bunun yanında Başkent Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi gibi vakıf üniversiteleri öğrencilere IB diploma derecelerine göre değişen miktarlarda karşılıksız burs veriyor. 
Şimdi gelelim neticeye. Türkiye’de sadece birkaç büyük ilde uygulaması olan bu sistem, büyük bir şanstır ki ilimizde var olan bir okul tarafından önümüzdeki yıl itibariyle uygulanacak bir sistem. İlk yılında kısıtlı bir öğrenci sayısıyla başlamayı planlıyor okulun idarecileri. Onun için açık konuşmak lazımsa kendilerine okulun adını açıklamayacağıma dair söz verdim. Talebin inanılmaz olacağına en ufak bir şüphem yok ancak, burası İzmit, birçok insan o kısıtlı sayının içerisinde kendi çocuğunun da olmasını talep edecektir. Onun için okul yöneticilerinin işlerinin son derece zor olacağı inancını taşıyorum. 
Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almanız için ve sanıyorum Haziran ayı gibi sistemi duyuracak olan okulu takip edebilmek için sadece küçük bir link veriyorum size. Linkin içerisinde okulu aramayın, bulamayacaksınız ama IB programı ile ilgili daha kapsamlı bilgi bulabileceğinizden şüphem yok. https://www.facebook.com/pages/IB-Kocaelide/1436941689951971?fref=ts 

İZMİT LİSESİ 70.YIL PROGRAMLARI SÜPER
İzmit Lisesi, efsane okul. Ya da kendi bilgimizle düzeltmek gerekirse, bir zamanların efsane okulu. Çünkü okulun şimdiki halini, eğitim düzeyini ya da başka detaylarını inanının bilmiyorum. Ancak eskilerin ve herkesin kendi zamanının ciddi anlamda efsanesidir İzmit Lisesi. 
Ben Ticaret Lisesi mezunuyum ama bu kentte okuyan, en azından benim yaşımdaki hemen her çocuk o dönemlerde İzmit Lisesinde okumayı istemiştir emin olun. Herkeste farklı bir anısı vardır ama mesela bana hep ilk önce İzmit Lisesi – Sanat Okulu basketbol maçlarını hatırlatır ve her nedense hep de Sevgili Alpay Poyraz’ın son saniyede topu potaya bilmem kaç metreden salladığı, maçın top havadayken bittiği ancak topun basket olarak maçın uzamaya gittiği maç gelir. Oradaydım, tribünde. Dün gibi de hatırlıyorum. Salon yıkılıyor sanmıştık. Hey gidi günler. Bu elbette ki bizim dönemimizin bir anısı. Dedim ya herkesin okul ile ilgili bin tane anısı vardır ve eminim ki hepsi de birbirinden güzeldir. 
Geçtiğimiz günlerde telefonum çaldı. Telefonun ucunda Sevgili Okan Oktay dostum vardı. İzmit Liseliler derneğinin 70.Yıl etkinliklerinden bahsetti ve ‘Kabul edersen bu etkinlikleri senin sunmanı istiyoruz’ dedi. İnanılmaz mutlu oldum. Beni tanıyanlar bilirler, hiç öyle ihtiraslarım yoktur. Hani burnu büyüklük yapayım, yok canım ne münasebet diyeyim gibi durumlar hiç bana göre şeyler değildir. Büyük bir keyifle yaparım. Hem kendim eğlenirim, hem de izleyenleri eğlendiririm. Ancak Sevgili Okan’a da aktardım aynı şeyi ‘Kızımın tam da sınav zamanı. Kursları olduğu için, mecburen onu ben getirip götürüyorum’ diye. Olmadı sizin anlayacağınız. Ardından yine telefon açtım Sevgili Oktay’a ‘Yahu sizin şu etkinlikleri istersen bana yollayın da, bu hafta benim köşemde yazayım’ Yolladılar sağolsunlar. Programları okuyunca bildiğiniz dumur oldum. 
İzmit Lisesi Mezunlar Derneği İzlider müthiş bir 70.Yıl çalışması yapmış. Tam bir aylık bir program. Öncelikle Dernek Başkanı Sayın Emine Öcal’ı kutlamak istiyorum ve tabi ki yönetim kurulundaki bütün arkadaşlarını da. Çünkü bu kesinlikle bir ekip işi. Çok beğendim. Üzerinde son derece ciddi çalışılmış bir organizasyon olmuş kutluyorum. Sanıyorum İzmit Liselilerin uzun yıllar büyük bir gururla konuşacakları bir organizasyon olacak bu. Benden söylemesi, öyle ya da böyle katılın bu organizasyona ve hem okulunuzla, hem de derneğinizle gurur duyun. Ben üzerine hiçbir şey koymadan olduğu gibi yazıyorum programı ve bir kere daha tebrik ediyorum. Helal Olsun ;
Program
- 8 Mayıs 2015 16:00 İzmit Lisesi öğrenci ve İZLİDER üyeleri ile bando eşliğinde yürüyüş yolunu takiben Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu
- 13-16 Mayıs 2015 Saat 18:00’de Eski Tren Garı Sanat Galerisinde İzmit Lisesi resimleri sergisi
- 15 Mayıs 2015 13:30 İzmit Lisesi Spor Salonunda “Anılarla İzmit Lisesi’nden Mesleki Zirveye” konulu panel
Katılımcılar:
Celal METİN- Yönetici
Dr. Nevzat DOĞAN - İzmit Belediye Başkanı
E.Hakim Özer EREN
Ecz. Emel KORUCUOĞLU SAYIN
E.Tümamiral –Haluk SAYIN
Haldun ALAGAŞ -Karete Dünya ve Avrupa Şampiyonu
Prof. Dr. Aydın TUNÇKALE
Adnan FİLİZ-Gazeteci
Ecz. Ümmühan KEÇECİ
Reşat KEÇECİ- Sosyolog
Dr. Leyla YILDIZ
Oğuz GÜREL- Sanatçı
Yöneten:
Mustafa Küpçü- Gazeteci
- 15 Mayıs 2015 15:00 İzmit Lisesi Öğrencileri Kompozisyon yarışması ödül töreni
- 17 Mayıs 2015 13:00-16:00 arası Atatürk Spor Salonu basketbol müsabakası- İzmit Lisesi mezunları ve İzmit Lisesi öğrencileri arasında yapılacak basketbol müsabakası ve yarışmalar
- 23 Mayıs 2015 19:30 70. Yıl Balosu (Wellborn Luxury Otel) 
- 31 Mayıs 2015 16:00 İzmit Lisesi bahçesinde Geleneksel Pilav Günü 
 

KENDİMİN EFENDİSİ (BUDHA)…
Budha, bir köyden geçiyordu, dinlenmek için durduğunda insanlar onun alışılmışın dışındaki tarzından dolayı garipseyerek hakkında konuşmaya başladılar, bazıları daha da ileri gidip aşağılayarak en söylenmeyecek şeyleri söylediler. İçlerinden birisi ona gitti ve hakkında konuşulanları anlattı. Budha durdu, sessizce, dikkatle dinledi ve “Bana geldiğiniz için teşekkür ederim ama acelem var bir sonraki köye gitmem gerekiyor, bugün size zaman ayıramayacağım yarın daha fazla zamanım olacak. Söylemek isteyip de söyleyemediğiniz bir şeyler kaldıysa sizi yarın dinleyebilirim. Beni bugün için mazur görün” dedi.
İnsanlar inanamadılar. Bu adam tüm söyledikleri ağza alınmayacak şeylere bir tepki vermeden, sadece dinlemiş, cevap bile vermemişti.” Bizi duymadın mı? Senin bunlara verecek cevabın yok mu?” diye sordular.
Budha dedi ki: “Bir yanıt istediysen geç kalmış durumdasın. On yıl önce gelseydin seni yanıtlayabilirdim. Ama on yıldır başkaları tarafından yönlendirilmeye son verdim. Artık köle değil kendimin efendisiyim, kendime göre davranıyorum; başkasına göre değil kendi içsel ihtiyaçlarıma göre davranıyorum. Beni bir şey yapmaya zorlayamazsın. Sen yapmak istediğini yaptın, kendini tatmin olmuş hissedebilirsin, ama benim açımdan baktığında ben bunların hiçbirini üzerime almıyorum ve almadığım için de bir anlamları yok.
Budha, devam etti: “Birisi yanan bir meşaleyi nehre atabilir, nehre ulaşana kadar meşale yanık kalır, nehre düştüğü anda ateş söner, nehir onu soğutur. Ben nehir oldum. Bana küfür edersiniz onlar ateştir, bana ulaştıkları anda benim serinliğimde içinde ateş kaybolur, artık acıtmazlar. Siz dikenleri atarsınız, sessizliğime düşünce onlar çiçeğe dönüşür. Ben kendi yaradılışımın doğasından hareket ediyorum” der.

DIŞARIDAKİ BAŞARI İÇERİDE BAŞLAR…
İki kardeş çok soğuk bir günün sabahı odunla doldurdukları sobayı yaktılar. Ancak tam o anda öyle büyük bir patlama oldu ki sanki ABD’nin Kansas eyaletinde yer yerinden oynadı. Bu büyük patlama sırasında büyük kardeş öldü, diğerinin de bacakları feci şekilde yandı. Doktorlar yaralanan çocuğun bacaklarını kesmenin tek çare olduğunu söylediler. Bir oğulları ölen aile bu haberle yıkılmıştı. Doktorlar, çocuğun bacaklarının tamamen yandığını, kesilmezse çocuğun ölebileceğini söylüyorlardı. Anne baba, çocuğun bacaklarının kesilmesine razı olmadılar. Doktorlar ısrar ettikçe, aile ertelettiriyordu. Doktorlarla her gün tartışıyorken, bir yandan da çocuklarının iyileşmesi için gece gündüz sürekli dua ediyorlardı.
Böylece tam iki ay geçti. Çocuğun bacakları aile izin vermediği için kesilmedi ama iki ay sonra sargılar açıldığında sağ bacağın sol bacaktan 6 cm daha kısa olduğu, sol ayaktaki parmakların ise yok olduğu ortaya çıktı. Koltuk değneksiz yürümesi imkânsızdı. Ancak aile yılmadı, kararlıydı, her gün çocuklarıyla evde egzersiz yapıyor, onu yürüyeceğine inandırmaya çalışıyorlardı.
Aylarca, yıllarca süren inanç dolu egzersizlerden sonra bir sabah o mucize gerçekleşmişti ve genç adam, koltuk değnekleri olmadan ilk defa bir adım attı. Sonra bir kaç adım daha… Sonra yürüdü, sonra koşmaya başladı… Hatta öyle bir koştu ki “tamamlayamazsın” diyenlere aldırmadan katıldığı 1934 yılında düzenlenen Atletizm Yarışması’nda “dünya rekoru” kırdı.
Doktorların kesilmesi gerektiğini söylediği bacaklarıyla hayata tutunmaya devam eden, kendine olan inancını kaybetmeden önce adım atan, sonra yürüyen ve sonra koşan bu genç adamın ismi Glenn Cunningham’dı… Ve Glenn Cunningham, kırdığı dünya rekorlarının arkasından, “yüzyılın sporcusu” daha sonrada “dünyanın en hızlı insanı” ünvanını kazandı.
Peki sen, evet sen, neyinin yeterli olmadığını düşünerek hayatına sessizce ve sıkılarak devam ediyorsun? İsmin Glenn olmadığı için mi, Amerika’da yaşamadığın için mi, seni destekleyen ailenin olmadığına inandığın için mi? Yoksa hâlâ asıl “engelin” bedeninde değilde yüreğinde ve iradende olduğunu kabul etmediğin için mi? Ne dersin?

TEMEL’CE..
Temel için kız istemeye giderler.
Temel'in babası kızı istedikten sonra kız babası sorar:  
- Oğlunuzun sigara, içki, kumari var midur?
Temel'in babası cevap verir :
- Hepsi var, bir tek karı eksik ………..
GÜNÜN ÖZÜ…
Gönül kime söz vermişse, Aşk onda muhteşemdir… (Şems-i Tebrizi)
 
Bu yazı toplam 164 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Yeni Müdürümüz, umarım  trafik konusunda hassastır
  • İlk Meclis’in ruhu Kocaeli’de
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37