1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Selami Aydın, 2 nci Alaattin Yüksel olabilir
Selami Aydın, 2 nci Alaattin Yüksel olabilir

Selami Aydın, 2 nci Alaattin Yüksel olabilir

İzmit’te 30 küsur yıldan beri gazetecilik yapıyorum. İşim gereği bugüne kadar ilimizde görev yapan pek çok kamu görevlisi, siyaset adamı, işadamı ile tanıştım. Bazıları ile samimi oldum, bazıları ile k

A+A-

İzmit’te 30 küsur yıldan beri gazetecilik yapıyorum. İşim gereği bugüne kadar ilimizde görev yapan pek çok kamu görevlisi, siyaset adamı, işadamı ile tanıştım. Bazıları ile samimi oldum, bazıları ile kanımız uyuşmadı.

Tesadüftür diye düşünüyorum; bugüne kadar ilimizde görev yapan Kaymakamlar ile, Vali Yardımcıları arasında çok fazla tanıdığım olmadı. 1980’li yılların sonlarında zorunluluk nedeniyle Tütünçiftlik ve Yarımca köyleri birleştirilmiş, Körfez İlçe kurulmuştu.

Körfez İlçe’nin ilk kaymakamı olarak Sayın Alaattin Yüksel atandı. Çok gençti. Siyasi açıdan bakıldığında milliyetçi kanada, MHP’ye yakın bir bürokrattı.

Alaattin Yüksel, çok çalışkan, çok dürüst, kiminle oturup kalkacağını, kiminle samimi olacağını gayet iyi bilen, üretken bir Kaymakamdı. Körfez ilçenin kuruluşunda çok önemli hizmetleri olmuştu.

Neden oldu, nasıl gelişti bilmiyorum. Sayın Yüksel ile samimi olmuştuk. Sık sık görüşür, konuşurduk. Sayesinde pek çok özel haber yapma imkanım da olmuştu. Alaattin Yüksel, 1993 yılında Körfez Kaymakamlığı’ndan alındı. Sırasıyla Trabzon, Balıkesir, İzmir, Antalya valilikleri yaptı. halen, kariyerinin zirvesinde, Ankara Valisi..

Alaattin Yüksel’in Trabzon Valisi olduğu dönemde, Kocaelispor’la birlikte Trabzon’a gitmiştik.  Yüksel Kocaelispor’u ve bizi Trabzon’da öyle bir karşıladı, ağırladı ki, çok mahcup olduk. Antalya valiliği sırasında da Sayın Yüksel ile görüşme fırsatımız olmuştu. Siyasi görüşünü, duruşunu esen rüzgarların yönüne göre hiçbir zaman değiştirmedi. Ama uzun bürokrasi kariyerinde hiçbir siyasi iktidar Yüksel’den vazgeçmedi. AKP iktidarı döneminde de Ankara valiliğine kadar yükseldi.

Önceki gün Sayın Selami Aydın ziyarete geldi. Selami Aydın, yaklaşık 7 yıl önce o dönemde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olan Münir Karaloğlu’nun özel isteği ile Büyükşehir Belediyesi’ne gelmiş, çok büyük problem haline gelen Ulaşım Daire Başkanlığını üstlenmişti. Karamürsel eski Belediye Başkanı Sadettin Özalay bu işin altından kalkamamıştı. Aydın, hiç tanımadığı bir kentte, o kentin en büyük sorunu ile boğuşulmasını gerektiren göreve getirilmişti. Başlangıçta Büyükşehir Belediyesi’ni çok eleştirdim. İzmit’i hiç tanımayan, insanları tanımayan biri, bir genç kaymakam, ulaşım sorununun altından nasıl kalkabilirdi. Aydın’ın referansı olan Sayın Karaloğlu aramış, “Hele adamı bir tanı. Peşin hükümlü olma. İzmit’te bu işi yapacak adam var mı?” demişti. Selami Aydın’la tanıştık.

Çok genç, kendisine çok güvenen, çalışkan ve birikimli bir bürokrat izlenimi bırakmıştı. Sonradan dost olduk. Başiskele ilçesi kurulduğunda, 2009 yılı başında Aydın Başiskele ilçesinin kurucu kaymakamlığına atandı.

Kocaeli’de kaymakam olarak görev yapanlar içinde tanışıp, zaman zaman konuştuğum birinci isim sayın Alaattin Yüksel’se, ikinci isim Selami Aydın’dır. Aydın, geçen hafta onaylanan son kararname ile Başiskele Kaymakamlığından alındı, İçişleri Bakanlığı müşavirliğine getirildi. Kağıt üzerinde bu görev “pasif-kızak görev” gibi görünüyor.

Sayın Aydın önceki gün veda ziyaretine geldi. Başiskele Kaymakamlığından alınmasını kendisinin istediğini, İçişleri Bakanı Şahin’le hemşeri olduklarını, atandığı görevin de çok önemli bir görev olduğunu söyledi. Selami Aydın, yarın Başiskele’den ayrılacak. Pazartesi günü Ankara’da İçişleri Bakanlığı’nda yeni görevine başlayacak. Hemen ardından Türkiye’nin bir grup genç ve seçkin bürokratı, vali adayı ile birlikte yaklaşık 2 ay süreli inceleme ve eğitim ziyareti için ABD’ye gidecek. Çocuklarının okul durumu nedeniyle, ailesini şimdilik Ankara’ya götürmüyor. Yani Başiskele ve ilimizle de ilişkisi devam edecek.

Başiskele Kaymakamlığından İçişleri Bakanlığı müşavirliğine atanan Selami Aydın adının bir kenara yazılmasını öneriyorum. Aynı Körfez ilçenin Kurucu Kaymakamı Alaattin Yüksel gibi, Başiskele’nin kurucu kaymakamı Selami Aydın’ın da Türkiye’de çok önemli kamu görevleri üstleneceğini, çok büyük illerde Vali olacağını, üstelik yine Yüksel gibi ülkede siyasi rüzgarlar nereden eserse essin, Aydın’ın devleti yönetenler için vazgeçilmez olacağını öngörüyorum.

Kaymakamlık çok özel bir meslek. Türkiye’de okul bitirip stajyer kaymakam atanan her genç mülkiyelinin olmazsa olmaz hedefi Valilik’tir. Aydın da günün birinde-ben çok uzun süreceğini sanmıyorum- mutlaka vali olacak. Bakan Şahin’le iyi tanıştığını, Şahin’in çok önemli bir şahsiyet olduğunu anlattı. Yakında çıkacak bir kararname ile halen Van Valisi olan Münir Karaloğlu’nun İçişleri Bakanlığı Müsteşarı ya da İçişleri Bakan Yardımcısı olmasının beklendiğini söyledi.

Selami Aydın, başiskele kurucu kaymakamı olarak önemli işler yaptı. Önce ilçedeki kamu görevlilerinin kitap okuma alışkanlığı edinmesi için adeta çırpındı. İlçede okuma yazma seferberlikleri düzenledi, ilçedeki okullara büyük ilgi gösterdi.

Veda için gelen Aydın’a, Belediye Başkanı Ayaz ile ilişkilerini sordum, “Bu konuya hiç girmeyelim” dedi. Belli ki bu konuda sıkıntılı ve doluydu. Hatta, hissettiğim kadarıyla Başkan Ayaz ile arasındaki ilişkinin bozukluğu nedeniyle ilçe kaymakamlığından alınmasını kendisi istemişti.

Kocaeli’den değerli bir bürokrat gidiyor. Selami Aydın’ı yakında orta ölçekli bir ilde Vali olarak göreceğimizden eminim. Sonrasında da bence önü açık. 1971 doğumlu. Türkiye’nin 2023 yılında, Cumhuriyetin 100 ncü yaş günündeki önemli bürokratlarından biri olacağına inanıyorum. İlimize geçen hizmetleri nedeniyle teşekkür ederim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.