1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Selim Sırrı Paşa
Selim Sırrı Paşa

Selim Sırrı Paşa

İzmit ve Kocaeli’ye yönelik tarihi araştırmalarıyla tanınan Mimar Atilla Oral’ın son çalışması “Selim Sırrı Paşa” adını taşıyor. (Demkar Yayınevi, Aralık 2010, 322 sayfa). Görsel Tasarımı Devrim

A+A-

İzmit ve Kocaeli’ye yönelik tarihi araştırmalarıyla tanınan Mimar Atilla Oral’ın son çalışması “Selim Sırrı Paşa” adını taşıyor. (Demkar Yayınevi, Aralık 2010, 322 sayfa).

Görsel Tasarımı  Devrim Oral tarafından gerçekleştirilen kitabın tam adı: “Misyonerlerin ve Fransa’nın baskısıyla görevinden azledilen İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa”. İki bölümlük kitap, Atilla Oral’ın önsözü ve “Giriş” yazısıyla başlıyor. Kitabın sonuna eklenen bölümler ise şöyle: Selim Sırrı Paşa ailesi fotoğraf albümü (Atilla Oral Arşivi),  Kaynakçalı kronoloji (1890-1921 İzmit Olayları),  Cizvit Cemiyeti’nin Talimat-ı Hafiyyesi, Belgeler, Genel Dizin, Kişi Adları Dizini, Başbakanlık Osmanlı Arşiv Belgeleri, Kaynakça.

Atilla Oral’ın kaleme aldığı “Önsöz” şöyle başlıyor:

“Selim Sırrı Paşa, Sultan II. Abdülhamit döneminde İzmit mutasarrıfıydı. 1887-1895 yılları arasında İzmit’te görev yaptı.  Fransa sefiri Cambon’un Padişah’a yaptığı baskı sonucu görevinden azledildi. Azledildiği tarihte 44 yaşındaydı. Selim Sırrı Paşa, kapitülasyonların Osmanlı ülkesinde idari ve adli alanda yarattığı adaletsiz düzenin kurbanlarından biriydi. Dürüst ve çalışkan bir devlet adamının suçsuz yere görevinden kovuluşunun içyüzü ilk kez bu kitapta yayınlanan belgelerle ortaya koyuluyor.

Selim Sırrı Paşa’nın Fransa’nın baskısıyla azledilmesi ve 1895 yılında İzmit’te meydana gelen olaylar, II. Abdülhamit devrinde yaşanmış ve tarihe geçmemiş sayısız olaylardan biridir. İzmit olayı meydana geldiğinde Osmanlı matbuatına konu ile ilgili haberler ulaştı. Ancak İstanbul gazeteleri basın sansürü nedeniyle İzmit olaylarına ait haber ve yorumları yayınlayamadı. Osmanlı aydınları meydana gelen olayları tam olarak öğrenemedi. Oysa Osmanlı ülkesi dışında, Paris vb. gibi şehirlerde çıkan gazeteler İzmit olayını geniş bir biçimde yayınladı...

(...) II. Abdülhamit devrinin 33 yıllık tarihinde yaşanan nice olaylar vardır ki, hâlâ karanlık ve belirsizdir. Aslında Selim Sırrı Paşa’nın İzmit’te karşılaştığı olaylar da bu yüzden örtülü kalmış ve gerektiği gibi tarihe geçememiştir. Böylesine önemli bir tarihsel olay, II. Abdülhamit devrini inceleyen - günümüzde yayınlanmış olan - bilimsel araştırmalarda küçük bir dipnot olarak bile yer almaz. Oysa İzmit olayları Fransız misyoner örgütlerinin ülkemizdeki faaliyetlerinin tarihinde ve Osmanlı Devlet-Fransa ilişkileri tarihinde yaşanan çok önemli ve ibretlik bir konudur...”

İzmit tarihine meraklı olanlar bu kitabı mutlaka okumalı. Herekeli hemşerimiz, sevgili  Atilla Oral’a bu titiz ve sabırlı çalışması için yürekten teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.