1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Selman Usta’nın yeni dükkanı
Selman Usta’nın yeni dükkanı

Selman Usta’nın yeni dükkanı

Dünyada ve ülkemizde pek çok büyük firma, halkın adeta ezbere bildiği markalar var. Bir de isimleri marka hâline gelmiş insanlar var. İzmit'in de birkaç tane “İsmini marka yapmış” adamı vardır.

A+A-

Dünyada ve ülkemizde pek çok büyük firma, halkın adeta ezbere bildiği markalar var. Bir de isimleri marka hâline gelmiş insanlar var.

İzmit'in de birkaç tane “İsmini marka yapmış” adamı vardır. Kebapçı Selman bunlardan biri.

Selman Usta (Selman Çalışkan) İzmit'in doğusunda, Bekirdere Bölgesinde neredeyse hiç dükkan yokken çok küçük bir köfteci lokantası açtı. İlk dükkanını da hatırlıyorum. Çocuk yaşlarda giderdim. Öğlen vakti, tamamen taburelerden oluşan Kebapçı Selman'da oturacak yer bulamazdınız.

Selman Usta sonraları dükkanını biraz daha geniş bir mekana taşıdı. Menüsü aynı kaldı: Piyaz, köfte, pirzola, külbastı... Kömür ızgarasında pişirdiği etleri çok kaliteli ve lezzetliydi. Köftesi özeldi, herkes beğenirdi.

Dükkanında ızgarasının başında kendisi köftelerini, etlerini pişirdi. Müşterilerini tanır, ne yiyeceklerini sormasına gerek kalmadan ızgarasına atar, servisini kendi eliyle yapardı.

Böyle tutundu. Bekirpaşa bölgesinde artan ünü, İzmit merkezine kadar ulaştı. İzmit içinden, hatta şehir dışından “Bugün canım şöyle güzel ızgara et yemek istiyor” diyenler, üşenmeden atlayıp Selman'ın küçük, tabureli dükkanına gittiler. Herkesi güler yüzle karşıladı. Selman Usta'ya yemek yemeye gidenler, rahatsız olmadan doymanın, ağız tadının keyfini sürdüler.

Kebapçı Selman böyle marka oldu. Dört ay kadar önce dükkanını yine kapatmak zorunda kalmıştı. Çok cazip teklifler aldığını duyuyordum. 15-20 milyar kira bedeli olan dükkanlarını ortaya koyup ortak olmak isteyenler, çarşıda lüks bir lokantanın tüm masrafını karşılamayı önerenler oldu. Belediye de ücretsiz dükkan teklif etti. Ama Selman Usta acele etmedi. Kendi birikimlerini kullanarak eski dükkanının az ilerisinde yeni Kebapçı Selman'ı kurdu.

Geçtiğimiz Cuma günü açılışı yapıldı. Kebapçı Selman'ın açılışına Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün geldi. Isparta Valiliği'ne atanan eski Kocaeli Valisi Memduh Oğuz üşenmedi, kalkıp geldi.

Selman Usta'nın dükkanı yine ufak. Ama gönlü büyük. Dükkanına kentin tanınan isimlerinin gelmesinden, onları doyurup ağırlamaktan her zaman özel keyif alan Selman Usta, eminim yeni mekanının açılışına bu kadar insanın gelmesinden de haklı bir gurur duymuştur. Bunu hak ediyordu.

Yeni dükkanına gidip, dört aydır özlediğim lezzeti yeniden yaşamak için doğrusu ben de sabırsızlanıyorum.

Sarıgül Nişantaşı'nda kar yağdıracakmış

Belediye Başkanlığı yaratıcılıktır. Belediye Başkanlığı, kendi seçim bölgesi içinde ticari hareketliliği arttırmak, başka bölgelerden o bölgeye insanların gelmesini sağlamak, o bölgenin esnaflarına yeni müşteriler kazanmaları için fırsatlar yaratmaktır.

İstanbul Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül bunu ülkemizde en iyi başaran isimlerden biri. Şişli'nin Nişantaşı kesimi, eskiden de ünlüydü. Bir bakıma moda merkeziydi. Ama Mustafa Sarıgül, Nişantaşı'nı çok daha popüler yaptı. Türkiye'de emlak fiyatının en çok arttığı, emlakın en değerli hâle geldiği bölge Nişantaşı oldu.

Şu sıralarda yılbaşı yaklaşırken de Türkiye'nin en güzel, en ışıl ışıl ve en kalabalık yeri Nişantaşı. Mustafa Sarıgül, Nişantaşı'nda bütün binaların dış cephesini değiştirdi. Kaldırımlara, yollara kırmızı halılar döşedi. Dahası Nişantaşı'nın reklamını bizzat yaptı.

İnsanlar, pahalı olduğu hâlde, yılbaşı alışverişi için akın akın Nişantaşı'na gidiyorlar. Herkes kazanıyor. Şişli Belediyesi, yılbaşı gecesi de Nişantaşı için özel program hazırlıyor. Yılbaşı gecesi Nişantaşı'nda en az 250 bin kişinin bulunması bekleniyor. İnsanlar eğlenerek, sokaklarda yeni yıla girecekler. Sarıgül, bir sürpriz daha hazırlamış. Yılbaşı gecesi, tam gece yarısı, Nişantaşı'ndaki yüksek binaların üzerinden suni kar yağdıracakmış..

Sarıgül'ü bu tür işlere zaman ve para ayırdığı için, Şişli'yi böylesine önemli bir bölge hâline getirdiği için kutlamak gerekiyor.

Kule ve Anıt için teşekkürler

İzmit'in sembolü Saat Kulesi ile hemen altında bulunan, yine tarihi değeri de olan Atatürk Anıtı, uzun süre karanlıkta kalmıştı.

Saat Kulesi'nin saatleri bozuk, Kule ve Anıt geceleri tamamen görünmez hâldeydi. Bir süre önce bu sütunlarda İzmit'e hiç yakışmayan bu durumu yazmıştım. Geçen gün gördüm. Hem Saat Kulesi, hem Atatürk Anıtı yeniden aydınlatılmış.

Aydınlanma biraz cılız ama yine de D-100'den geçerken, gözünüzü o çirkin Metropol İş Merkezi binasından kurtarabilirseniz, hem Saat Kulesi'ni hem de Atatürk Anıtı'nı cılız ışıklandırmanın içinde görebiliyorsunuz.

Keşke bu soruna gazetelerde yazılıp çizilmeden ilimiz yetkilileri tarafından görülüp, müdahale edilseydi. Ama buna da şükür. Saat Kulesi ve Atatürk Anıtıyla ilgili “Karanlık” sorununa el koyan, cılız ışıklarla da olsa İzmit'in bu iki önemli değerini yeniden aydınlatan yetkililere teşekkür ederim. Umarım, bundan sonra daha yakından takip eder, geceleri önlerinden gelip geçerken Kule ve Anıt'a şöyle bir bakar da karanlıkta kalmışlarsa uyarmaya gerek kalmadan onları yeniden aydınlatırlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.