1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. SEN BALINI TATLI TUT SİNEĞİ BAĞDAT’TAN GELİR
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

SEN BALINI TATLI TUT SİNEĞİ BAĞDAT’TAN GELİR

A+A-
           Hayatta alacağımız mesafe daha yolun başındaki azminize bağlıdır. Başladığı bir işin peşini bırakmayan ve bütün gücüyle o işi takip eden birinin hiç kimse sırtını yere getiremez. İşte başarının temel iki sırrı istemek ve kendine güvenmektir. Hayatta ne yapacağınızı iyi bilirseniz kendinizi ispat edeceğiniz fırsatlar mutlaka bir gün önünüze çıkacaktır.
            Einstein konferanslarına hep şoförü ile gidermiş. Yine bir konferansa gitmek üzere yola çıktıklarında şoförü Einstein’e  “efendim uzun zamandır siz konuşmanızı yaparken bende arka sıralarda oturup sizi dinliyorum ve neredeyse söyleyeceğiniz her şeyi kelimesi kelimesine biliyorum” demiş. Einstein gülümseyerek ona bir teklifte bulunmuş peki o zaman şimdi gideceğimiz yerde beni hiç tanımıyorlar.
           O halde bugün palto ve şapkalarımızı değiştirelim benim yerime sen konuş. Bende arka sıradan seni dinlerim” demiş. Şoförü bu teklifi hemen kabul etmiş ve hemen kürsüye çıkarak gerçekten çok şahane ve başarılı bir konuşma yapmış. Ve sorulan bütün soruları doğru cevaplamış. Tam yerine oturacağı sırada bir kişi o güne kadar konferanslarda hiç sorulmamış ağır bir fizik sorusu sormuş. Şoför hiç duraksamadan soruyu soran kişiye dönüp böylesine basit bir soruyu sormanız gerçekten çok garip demiş. Sonrada salonun arka tarafında oturan Einstein’ı işaret ederek şöyle devam etmiş. “Şimdi size arka sırada oturan şoförümü çağıracağım ve sorduğunuz soruyu göreceksiniz o bile cevaplayacak” demiş. Tabii ki Einstein bu hemen sorulan soruyu cevaplayıvermiş. 
          Yani anlaşılan akıllı insan aklını kullanır ama daha akıllı insan başkalarının da aklını kullanır. Neticede akıllı insanlar yine akıllı insanlarla çalışır. Bakın görüyorsunuz Einstein’ın yanında bulunmak bile insana neler kazandırıyor. Hayatta şunu iyi bilmelisiniz ki yakınınızda bulunan insanlardaki hasletler zamanla size mutlaka bulaşacaktır. Eskiler boşa söylememiş. Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim diye. Maalesef bugünün gençleri bir anda yükselip bir yerlere gelmek istiyorlar. Şunu hiç unutmayın çırağı olmadığınız bir şeyin asla ustası olamazsınız. Hayatta hiçbir başarı tesadüfi değildir. Bayağı bir emek ve alın teri ister. Başarı merdivenlerini yavaş yavaş tırmanmalısınız. Başarıya giden merdivenleri de hiçbir zaman da elleriniz cebinizdeyken tırmanamazsınız.
           Bakın delikanlının biri bir şirkete iş başvurusunda bulunmuş. Görüşmeye çağırmışlar. Görüşme sonuna doğru ortalama bir kapasitede olduğu anlaşılan delikanlıya yönetici sormuş.” Peki bizlerden beklentilerin ne seni ne tatmin eder. “ delikanlı saymaya başlamış “öncelikli olarak bir araba istiyorum. Ayrıca şu anda oturduğum dairenin kirasını da şirketin karşılamasını istiyorum. Maaş olarak da 5 bin TL’den aşağı çalışmam.” Şirket yöneticisi delikanlıyı dinledikten sonra “biz sana son model bir Mercedes ve Tarabya da bir villa vereceğiz. Ayrıca sizin pozisyonunuz için planladığımız maaş ise 10 bin TL’dir.” demiş. Delikanlının gözleri fırlamış “şaka yapıyorsunuz galiba efendim.” demiş. Şirket yöneticisi hemen cevabı yapıştırmış. “Valla önce siz başlattınız” demiş.
             İnsan söyleyeceği sözleri biraz ölçüp tartarak kendini böyle komik durumlara da düşürmemeli. Hayatta inanın hiç kimse vazgeçilmez değildir. Herkesin bir muadili vardır. Eğer siz vazgeçilmez biri iseniz. sizi arayıp bulurlar zaten, hani çok güzel bir söz vardır. “Sen balını tatlı tut sineği Bağdat’tan gelir” diye. Oysaki Sokrates’in söylediği söz hayat düsturumuz olmalı. Bildiğim bir şey varsa o da her şeyi bilmediğimdir. Bazen bilmekte yetmez. Bildiğinizi ifade edebilmek de önemlidir. Onun için kendinizi hiçbir zaman vazgeçilmez sanmayın. Bugünkü yazıma tamda konumuza uygun Mevlana’nın çok güzel ve ders verici dizeleriyle son vermek istiyorum. Herkese iyi pazarlar. 
    
    Yüzde ısrar etme, doksanda olur
    İnsan dediğinde noksanda olur
    Sakın büyüklenme, elde neler var 
    Bir ben varım deme, sen yoksan da olur.
Bu yazı toplam 877 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.