1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sendika başkanı açıkladı: Vergi dairesinde iki korona vakası
Sendika başkanı açıkladı: Vergi dairesinde iki korona vakası

Sendika başkanı açıkladı: Vergi dairesinde iki korona vakası

Büro Emekçileri Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yeliz Yılmaz Karstarlı, Derince Vergi Dairesi’nde çalışan 2 personelde koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı

A+A-

Büro Emekçileri Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yeliz Yılmaz Karstarlı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Aralık/2019'da Çin’de başlayıp dünyanın pek çok ülkesine yayılan ve Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilan ettiği, yüksek oranda ölümler yaşanmasına yol açan, artık bir kitle imha silahı gibi işlev gören koronavirüs (COVID-19) ile ilgili sürecin ülkemizde ve ilimizde doğru yürütüldüğüne ve yeterli önlem alındığına dair kaygılarımız her geçen gün artmaktadır.

Ülkemizde gerek Türk Tabipler Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası gerekse Sağlık Bakanlığı virüsten korunma yöntemlerine ilişkin bilgilendirme faaliyetleri yapmakta olup, TTB ve Sağlık Bakanlığı tarafından; toplumsal yaşam alanlarında hijyene, bireysel öz bakıma ve fiziksel temasa dikkat çekilerek insanların birbirine makul mesafe (ki bunu 1 metre olarak tanımladı) koyması, kalabalık yerlerden kaçınılması önerilmektedir.

Bulaşıcı tüm hastalıklarda olduğu gibi Koronavirüs de bir halk sağlığı sorunudur. Sağlık hizmetine hiçbir koşula bağlı olmadan her yurttaş ulaşabilmelidir. Kişisel tedbirler önemlidir ancak devlet tarafından geniş kamu hizmetlerini, işletme ve fabrikaları kapsayan tedbirler olmadan bir anlamı yoktur.

Kocaeli gibi yoğun işçi ve emekçinin yaşadığı bir şehirde de gereken önlemlerin yeterli düzeyde alınmadığı açıktır. Kamu emekçileri de bu süreçte kaderine terk edilmiştir. Hükümet tarafından yapılan açıklamalarda, okulların tatil edilmesi, etkinliklerin iptal edilmesi, kamu çalışanlarının yurtdışına çıkışlarının izne bağlanması, spor müsabakalarının seyircisiz oynanması, AVM açılış ve kapanış saatlerinin yeniden belirlenerek sınırlandırmalar getirilmesi, kafe-bar vb. eğlence mekânlarının kapatılması gibi bir dizi önlem alındığı belirtilmiştir.

 

SENDİKA BAŞKANI YELİZ YILMAZ KARSTARLI

photo-2020-03-30-13-01-30-001.jpg

 

Ancak salgınla mücadelenin olumlu sonuç vermesi için alınan tedbirlerin toplumsal ve çalışma hayatının tümünü kapsaması gerekmektedir. Özellikle yurttaşlara yoğun hizmet veren kamu kurumlarına dair özel önlemlerin geliştirilmesi acil ihtiyaçtır. Örgütlülük alanımıza giren kurumların çok sayıda büro emekçisinin bir arada bulunduğu ve yoğun olarak yurttaşa hizmet veren kurumlar olduğu bilinmektedir. Örneğin vergi daireleri, adliyeler, nüfus müdürlükleri, sosyal güvenlik merkezleri, İŞKUR Müdürlükleri, gümrük kapıları, TÜİK bu kurumlardan sadece bir kaçıdır. Sayılan bu birimlerin büyük bir kısmında normal koşullarda dahi fiziki olarak çalışma ortamlarının sağlıksız olduğu göz önünde bulundurulduğunda karşı karşıya kaldığımız salgın konusunda ayrıca tedbirlerin genişletilmesinin önemi artmıştır.

 

DERİNCE VERGİ DAİRESİNDE...

İlimiz Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığına bağlı Derince Vergi Dairesinde çalışan 2 personelde COVID-19 test sonucunun pozitif çıktığı, personelin hastanede tedavi altına alındığı, yaklaşık 30 çalışanı bulunan dairedeki diğer kamu emekçilerinin ise 14 günlüğüne evlerinde karantinaya gönderildiği ve kendilerine herhangi bir test yapılmadığı bilgisi alınmıştır. Söz konusu durum her geçen gün diğer kurum ve kuruluşlarda da görülmeye başlanacaktır.

Bu nedenle;

Büro Emekçileri Sendikası olarak taleplerimiz net ve açıktır.

Gün yaşamak ve yaşatmak için birlik, mücadele ve dayanışma zamanıdır.

Toplumsal sağlığın korunması için zorunlu olmayan kamu hizmetleri durdurulmalıdır.

İşyerlerinde süreye bağlı tüm işlemlerde yasal süreler durdurulmalıdır.

Zorunlu hizmetler için sınırlı sayıda personel bulundurulmalı, personele eldvien, maske, gözlük vb.maddeler kurum tarafından temin edilmelidir.

İşyerlerinde yıllık izin dayatmasına son verilmeli, idari izin uygulanmalıdır.

Sermayeye değil, emekçilere kalkan olacak ekonomik program açıklanmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum