1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Serdar Başkan olsun
Serdar Başkan olsun

Serdar Başkan olsun

Kocaelispor’da yaşanan son gelişmeler takımın dağılması, kulübün kapanmasına bir işaret olarak gözüküyor. Teknik ekip ve futbolcu antrenmana çıkmama kararı almışsa, durum son derece vahim

A+A-

Kocaelispor’da yaşanan son gelişmeler takımın dağılması, kulübün kapanmasına bir işaret olarak gözüküyor. Teknik ekip ve futbolcu antrenmana çıkmama kararı almışsa, durum son derece vahim demektir. Bu krizden kurtulmanın tek yolunun da Büyükşehir’in duruma el koyması olarak görüyorum. İnanıyorum olayın ciddiyetini kavrayacaklar ve gereğini yapacaklardır. Yapmaları da gerekir. Bu bir sorumluluk. Bundan kaçış olamaz.

Soner Alp’in fikri, önerisi

Bu arada bu kriz ortamında teknik direktör Soner Alp’in bir düşüncesi veya önerisi dikkatimi çekti. Alp, “Serdar her yere koşuyor, her şeyi yapıyor. Madem öyle Serdar’ı başkan yapsınlar olsun bitsin” diyor. Aslanda benim de kafamda böyle bir düşünce vardı. Bugün için değildi belki birkaç yıl sonra Serdar bu kulübün başkanı olmalıdır diye düşünüyordum. Teknik patron Alp seslendirdiği için konuyu köşeme taşımaya, gündeme almaya karar verdim. Aslına bakarsanız hiç fena fikir değil. Zaten son dönemde kulübün bütün yükünü o çekiyor. Nerede bir sorun var, çözüyor. Bu kulüp yaşıyorsa, bu takım aslanlar gibi mücadele ediyorsa bunda baş mimar tartışmasız Serdar Topraktepe.

Önemli olan Serdar’ın kararı

Kendisi bu konuda ne düşünür bilemiyorum. Tahminim böyle bir hayali vardır. Ama ileriki yıllar için. Bugün için başkanlığı düşünür mü, kendisi bunun cevabını verecektir. Eğer olumlu bakarsa, Serdar’ın kulübe başkan olması ciddi olarak düşürülmeli. Serdar bunca yılın bilgi birikimi ve tecrübesine sahip. Üstelik de camiada çok sevilen, sayılan güvenilir bir isim. Bugün nereye gitse, Kocaelispor için bir şeyler alabilir. Ona hayır diyebilmek çok zordur. Serdar başkan olursa, Büyükşehir Belediyesinin bugünkü tavrı da mutlak suretle değişir. Başkan Karaosmanoğlu, Serdar’a gereken desteği verir.

Özetle teknik direktörümüzün gündeme taşıdığı Serdar’ın başkan olması düşünce ve önerisine son derece sıcak bakıyorum. Serdar’ın başkanlığına kamuoyundan da yüzde 100 destek gelecektir. Burada önemli olan Serdar’ın kararı. Evet derse, bu iş olur. Hayırlısı bakalım.

42 Evler Körfezspor’a hiç yakışmadı

42 Evler semtinin spor kulübü Körfezspor’un faaliyetlerini yakından takip eden biriyim. Bu kulübü kendime çok yakın görürüm.  Bunun en önemli nedeni uzun yıllardır o mahallede oturan yakın arabalarımın oluşu. Teyzemin mahallesiydi 42 Evler. Teyzem ile eniştem vefat ettiler. Mekanları cennet olsun.  Çocukları, torunları şimdi orada. Teyze oğullarından büyük olanı Mustafa Şahin uzun yıllardır spor kulübüne hizmet ediyor. Yöneticilik yaptı, başkanlık görevinde bulundu. Kulübün yaşamasında önemli bir payı var.

Çok değerli spor adamları var

Akraba ziyareti için gittiğim 42 Evler’de birçok isimle tanıştım. İyi dostluklar edindim. 42 Evler bence İzmit’in kültürlü mahallelerinden biri. İnsanları sıcak, samimi. Körfezspor kulübüne olan yakınlığımda dost insan Hasan Palamutçu’nun önemli payı vardır. Hasan ağabey tam bir amatör dostuydu. Körfezspor için çok büyük fedakarlıklar yapmıştır. Sonra Kadem Durmuş geldi. Onun da spor kulübüne önemli hizmetleri oldu. Mehmet Kezer, Yılmaz Yoldadurmaz, İsmail Şişman gibi çok değerli isimler Körfezspor tarihine damgasını vurmuştur. Körfezspor gençlere önem veren, yarınları yatırım yapan bir kulüp olarak bilinir, takdir edilir. Bunda İsmail Şişman’ın büyük emekleri vardı. Şişman iş dışındaki zamanını gençlere ayırır, onların spor yapması için maddi-manevi her türlü fedakarlığı yapar. Böylesine güzel işlerin yapıldığı, güzel insanların yer aldığı bir camiaydı Körfezspor. Bence Körfezspor düne kadar ilimizin örnek kulüplerinden biriydi.

Kulübün adına leke sürüldü

Düne kadar diyorum. Çünkü geçtiğimiz hafta Körfezspor adına hiç yakışmayan bir olay yaşandı. Körfezspor’un maçında hakeme saldırı oldu. Taraftar sahaya indi, maç yarıda kaldı. Duyduğumda inanamadım. Benim bildiğim Körfezspor’un maçında böyle bir çirkinlik olamaz dedim. Ancak doğruymuş. Körfezsporluların bu sezon hakemlerden yana şikayeti vardı. Birçok maçta canlarının yandığını söylüyorlardı. Hatta hakemleri protesto etmek için ligden çekilmeyi bile düşünmüşlerdi. Keşke çekilselerdi de, bu rezilliğe imza atmasalardı. Hakem hatası olabilir, hakem hataları üst üste tekrarlanabilir. Hakkınızı aramanızda önünüzde bir engel yok. Protesto etmek istiyorsanız, çeşitli eylemlerde de bulunabilirsiniz. Yaptınız da bunu. Ağızlarınıza bank çekerek maça çıktınız. Bunlar doğaldı, medeni şekilde hakkınızı aradınız, tepkisini ortaya koydunuz. Ama bu son olay, hakeme saldırma çok yanlış oldu. Böylesine çirkin bir davranış kültürlü mahalle dediğimiz 42 Evler’in insanına, örnek işler yaptığını söylediğimiz Körfezspor Kulübü’ne hiç ama hiç yakışmadı.

Çok üzgünüm. Yakın olduğum, faaliyetlerine kefil olduğum bir kulüpten bu çirkinliğin gelmesi çok etkiledi beni. Üzüntü kadar öfke doluyum. Hakeme saldıranları şiddetle kınıyorum. İşin bu noktaya gelişinde sorumluluğu olanları kınıyorum. Bu olay yılların örnek kulübü Körfezspor’a leke sürmüştür. Hasan Palamutçu ağabeyin içi kan ağlıyordur. Benim kulübüm dediğim Körfezspor, beni hayal kırıklığına uğratmıştır. Körfezsporlu olmaktan utanıyorum.

Kombinelerle ilgili

Birkaç gün önce köşemde Gençlik ve Spor Müdürü Kenan Malkoç’un “3 bin tane kombine bilet piyasada” açıklamasına yer vermiş ve bu durumu şaşkınlıkla karşıladığımı belirtmiştim. Kombine satılsın diye çok bağırmış, çağırmıştık. İlgisizliğe; duyarsızlığı tepki göstermiştik. 3 bin büyük rakam. Bu kadar kombine satılmış olması gerçekten hayret vericiydi. Yazımda bu durumun sorgulanması gerektiğini de belirtmiştim. Şehir içi otopark işini alan Musanpark firmasının sahibi Musa Şenol bu yazımla ilgili aradı. Musa Bey, “Her gün ilk yaptığım iş senin köşeni okumam. Takdirle takip ediyorum yazılarını. Öncelikle bunu söylemek istedim. Yazınızda 3 bin kombine satışından bahsetmişiniz. Konuyla ilgili arama ihtiyacı hissettim. Sezon başında 100 tane maraton kombine ile 20 tane VİP kombine bileti aldım ve dağıttım. Bilginiz olsun istedim” dedi.  Musa Şenol’a şahsımla ilgili düşünceleri ve konuya olan duyarlılığına teşekkür ettim. Malkoç’un “3 bin tane piyasada” dediği kombinelerden 120’sini Musanpark firması almış. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Şaşırdım kaldım

1. Amatör Küme’de H. H. Şafakspor ile Çayırova Fatihpor karşı karşıya geliyor. Takımlar maç öncesinde eseme listelerini hakemlere teslim ediyor. Fatihspor’un teslim ettiği evraklar içerisinde saha içine girecek yönetici veya antrenör kartı yoktur. Hakem bu durumu sorar. Fatihsporlular İl Temsilcisi Mithat Ağa imzalı yazıyı hakeme uzatır. Yazının metni şöyledir: “ Fatihspor yöneticisinin saha içi giriş kartı onay için Sakarya bölge müdürlüğüne gönderilmiştir. Bu yüzden yöneticinin nüfus kağıdı ile yapacağı ibraz kabul edilmeli, maç oynatılmalı. İmza İl Temsilcisi Mithat Ağa”

Hakem bu yazıyı okur, gösterilen nüfus kağıdına bakar ve o kişiyi saha içine alıp maçı oynatır. H. H. Şafaksporlular bu duruma itiraz eder. Ve esame listesinin arkasına itirazımız vardır yazarak imzalar. Maç oynanır ve Şafakspor maçı kazanır. Olay budur.

Bizim bildiğimiz saha içine girecek yönetici veya antrenör giriş kartı olmayan takımların maçı oynatılmaz, bu takımlar hükmen mağlup ilan edilir. Yukarıdaki olayı duyduğumda şaşırıp kaldım. Acaba ben mi yanlış biliyorum diye kendi kendime söylendim.

Antrenör veya yönetici kartının her hangi bir gerekçeyle olmaması hallerinde İl Temsilcisinin maçı oynatma yetkisi var mıdır? Hakem talimatlara göre mi, il temsilcisinin yazısına göre mi hareket eder? Antrenör veya yöneticinin saha içi giriş kartının onay için Bölge Müdürlüğü’ne gönderilmiş olması durumunda, nüfus cüzdanı giriş kartı yerine geçer mi? Bu sorulara cevap bekliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.