1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Seri ilanlara bakın, memleketi görün!
Seri ilanlara bakın, memleketi görün!

Seri ilanlara bakın, memleketi görün!

Memleketin durumunu merak ediyorsanız, Özgür Kocaeli gazetesinin seri ilanlar sayfasına bakmanız yeterlidir. Eğer eleman arayan çoksa memleketin durumu iyidir. Eğer dükkanını, evini satan

A+A-

Memleketin durumunu merak ediyorsanız, Özgür Kocaeli gazetesinin seri ilanlar sayfasına bakmanız yeterlidir. Eğer eleman arayan çoksa memleketin durumu iyidir. Eğer dükkanını, evini satan çoksa durum nanaydır.

İstihdam konusuyla daha profesyonel ilgilenenler de var elbetti. İnternette bu konuda da ayrı bir dünya var. Örneğin Kariyer.net’in her ay düzenli olarak yayınladığı istihdam endeksinin verilerine göre mayıs ayında toplam 12 bin 894 yeni iş ilanı yayınlandı. Mayıs ayında inşaat ve tekstil sektörleri istihdam rekoruna imza atarken, tüm sektörlerde toplam 38 bin 700 kişiye iş fırsatı doğdu. Mühendislik ise mayıs ayının en çok iş fırsatı sunan mesleği oldu.

Türkiye’nin en büyük insan kaynakları sitesi Kariyer.net’in mayıs ayı istihdam endeksi verileri açıklandı. Kariyer.net tarafından açıklanan mayıs ayı istihdam endeksi verilerine göre, yeni iş ilanları sayılarında bir önceki aya göre yüzde 2’lik bir artış yaşandı. İstihdam endeksi verilerine göre toplam 12 bin 894 yeni iş ilanının yayınlandığı mayıs ayında toplam 38 bin 700 kişiye iş fırsatı doğdu. Aynı dönemde en çok iş fırsatı sunan meslek grubu ise mühendislik oldu.

İstihdam endeksi verileri ayrıca, yeni iş ilanları sayılarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43, Mayıs 2009’a göre ise yüzde 113’lük bir artış yaşandığına işaret ediyor.

Mayıs ayında en çok istihdam yaratan sektörler inşaat ve tekstil oldu. Mayıs ayında inşaat sektörü için Kariyer.net veritabanında yayınlanan yeni iş ilanları sayısında bir önceki aya göre yüzde 11’lik bir artış yaşanırken, sektörlerle ilgili toplam 3 bin 780 iş ilanı yayınlandı. Rakamlar aynı dönemde yayınlanan tekstil sektörü ile ilanlarda yüzde 8’lik bir potansiyel artışına dikkat çekerken, sektörden gelen iş ilanları sayısı 3 bin 580 olarak gerçekleşti.

Mayıs ayında en çok istihdam talebi yaratan sektörler sıralamasında inşaat ve tekstil sektörleri ilk iki sırada yer alırken, bu sektörleri toplam 2 bin 390 kişiyle bilişim, 2 bin 380 kişiyle ise otomotiv sektörleri takip etti. Mayıs ayında dikkat çeken bir diğer sektör ise üretim oldu. Krizden sonra hızlı bir yükseliş trendi yakalayan üretim sektörü son aylardaki istikrarını sürdürerek, bin 670 kişi için personel talebi gerçekleştirdi. Diğer sektörler ise personel taleplerine göre şöyle sıralandı: Sağlık 2 bin 220, turizm 1. 880, gıda 1. 730, telekom 1. 200 ve finans 580.

Kariyer.net istihdam endeksi verileri ele alındığında, mayıs ayında en çok personel talebi 5 bin 600 kişi ile satış temsilcisi alanında geldiği görülüyor. Satış temsilcisi ilanlarını ise, 4 bin 200 ile mühendis ilanları takip etti. Mayıs’da en çok talep alan personel ilanları şöyle sıralanıyor: 1. 800 muhasebe uzmanı, 1. 170 yönetici asistanı, 930 yazılım uzmanı, 790 mağaza müdürü, 730 satış müdürü, 700 teknisyen, 690 tekniker ve 660 sekreter.

Yeni iş ilanları sayılarında 2010 yılının genelinde satış temsilcisi ilanlarını geride bırakarak, ilk sıraya yerleşen mühendislik ilanları,  2011’in ilk 5 ayında da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9’luk bir artış gösterdi. Aynı dönem içerisinde Kariyet.net’te yayınlanan toplam 4 bin 126 mühendis ilanı yayımlanırken, yaklaşık 12 bin 500 kişilik personel talebi doğdu. Özellikle son aylarda inşaat, tekstil ve üretim sektörlerindeki yükseliş trendine paralel olarak gelişen bu talep, sadece mühendislerin hızlı iş bulabilecekleri bir döneme değil, aynı zamanda ülkemiz sanayisinin geliştiğine de işaret ediyor.

Mühendislik için yayınlanan ilanlar, adayların eğitimlerine göre sıralandığında ise makine ve inşaat mühendislerine yönelik talebin yoğun olduğu görülüyor. Bu karşın, mühendislerin en çok talep edildikleri alanlar satış, servis ve bakım mühendisliği olurken, özellikle makine mühendislerinin bu görevler için tercih edildiği göze çarpıyor. Eğitim olarak bakıldığında diğer en fazla talep edilen mühendislik bölümleri ise, tasarım, elektrik-elektronik, endüstri, yazılım, gıda ve çevre mühendisliği olarak sıralanıyor.

Mühendis iş ilanlarında özellikle inşaat ve üretim sektörlerinde, çok yüksek bir oranda özellikle erkek çalışan talep edilmesi göze çarpıyor. İlanlarda diğer en çok belirtilen kriterler ise deneyim, askerlik ve İngilizce olarak sıralanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.