1. HABERLER

  2. Şerif Ünan’dan ‘İşte hayatım’
Şerif Ünan’dan ‘İşte hayatım’

Şerif Ünan’dan ‘İşte hayatım’

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi tarafından düzenlenen Dost Meclisi toplantıları devam ediyor.

A+A-

Bu ay yapılan toplantıya ilimizin tanınmış sanayicilerinden Kalibre Boru Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Ünan oldu. Dernek merkezindeki Dost Meclisi toplantısında KYÖD Başkanı Mehmet Toker ile yöneticiler ve üyeler hazır bulundu.

Lütfi Bodur ve yönetim kurul üyelerinin ev sahipliğindeki toplantıya konuşmacı konuk olarak katılan Ünan, çocukluğundan bugüne kadar geçen yaşam hikayesini anlattı, “Sanayiciliğe Sıradışı Bir Yolculuk” adlı kitabını imzalayıp toplantıya katılanlara hediye etti. Ünan, 3.Nesil Mübadil, 2.Nesil Cumhuriyetçi, 1.Nesil Sanayici başlıkları altında toplanan kitabında hayatının özetinin yer aldığını belirtti. 

MÜBADELEYLE GELMİŞLER

Ailesinin mübadele yıllarında Yunanistan Batı Trakya Drama bölgesinden İzmit Gündoğdu Köyü’ne geldiğini, Gündoğdu’nun, tütüncülük ve üzümcülük yapılacak bir yer olması nedeniyle dedesi tarafından tercih edildiğini belirten Ünan, 3’ncü nesil bir mübadil olarak, aile fertlerinin çoğalması sonucu okumanın dışında seçeneği kalmadığını Atatürk İlkokulu İzmit Ortaokulu, İzmit lisesi ve ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümünü bitirdiğini söyledi. Ünan, çocukluk ve gençlik yıllarını şöyle anlattı: “Sıradan bir öğrenci olarak normal seviyede ortaokulu bitirdim. Ortaokul ve lise öğrenimi boyunca gerek hafta sonları gerekse yaz tatillerinde, İzmit Fethiye Caddesi’nde manifaturacılık yapan Necmettin Hoşkan’ın yanında çırak olarak çalıştım. Cumhuriyetin değerlerine sahip olan, beş vakit namazını da kılmaya özen gösteren Hoşkan’ı örnek aldım. Gerek mühendis olduğum dönemde, gerekse kurduğumuz fabrikada bu deneyimlerin faydasını gördüm. Çocukken gittiğimiz Kur’an kurslarında 7 kere hatmettim. Cumhuriyetçi bir aileydik, Ben kafa olarak sosyal demokratım. 68 kuşağıyız. Bizim kuşağımız çok iyi yetişti.”

MECLİS ÜYELİĞİ DE YAPTI

1973-77 yıllarında Erol Köse’nin İzmit Belediye Başkanı olduğu dönemde meclis üyeliği yaptığını belirten Ünan, yedek subaylığını sürdürürken gördüğü bir ilan üzerine Mannesmann fabrikasına başvurduğunu ve mühendis olarak çalışmaya başladığını, yaşanan bir grevin ardından da işçilerden aldığı alkışın hayatını etkilediğini Mannesmann’dan ayrılma ve iş kurma yönünde düşüncelerinin filizlendiği bir dönem olduğunu söyledi.

1978-1982 yılları arasında Goodyear Fabrikası’nda mühendis olarak çalıştığını belirten Ünan, Kalibre Boru’nun kuruluş hikayesini şöyle anlattı: “Mannesman’dan grevin ardından ayrıldıktan sonra mühendis arkadaşlarım Ahmet Erciyas ve Şimşek Büte ile ilişkilerimiz devam etti. Ortak bir geçmişe sahip olarak ailece görüşüp, yakın dostluk içindeydik. Bostancı Tren İstasyonu’nda karşılaştığımız 3 arkadaş fabrika kurmaya karar verdik. Kösökey’de hangarlar kiralayarak düşlerimizin ilk adımını attık, şirketi kurduk. İthal edilen işleri İzmit’te yapmaya başladık. 1 işçiyle başladığımız Kalibre Boru’da halen 650 işçi çalışıyor. Ürünlerimizi Avrupa kalitesinde yaptık; daha iyisini ve ucuza yapıyoruz. Avrupa’nın entegre en iyi tesisiyiz. İşlerimizin bir bölümünü zorunluluk nedeniyle, Polonya’ya götürüyoruz. Türkiye’nin özellikle otomotivde üretim üssü haline gelmesinden mutluluk duyuyoruz.”

Sıra dışı bir adam olduğunu belirten Kalibre Boru Yönetim Kurulu Başkanı Ünan, dürüstçe çalıştıklarını, Allah’ın yardımıyla işlerinin yolunda gittiğini, KYÖD Başkanlığı döneminde güzel işler yaptıklarını, KYÖV olarak ODTÜ-KYÖD Ortaokulunu kurduklarını ve iyi bir nesil yetişmesini katkı sağladıklarını için de mutlu olduklarını ifade etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.