1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. Sevgi ve samimiyet gittikten sonra
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Sevgi ve samimiyet gittikten sonra

A+A-
Rahmetli Mehmet Akif ERSOY karakteri bozuk insanlardan yılmış da demiş ki “ikiyüzlüleri arıyorum meğer onlar ne iyi insanlarmış”. Akif’in sağlam karakterli olduğunu bilenler bu söze çok şaşırmışlar ve dolayısıyla nedenini sormuşlar. Merhum şairimizde şöyle cevap vermiş “efendim şimdi çok yüzlüler çıktı ortaya onlara bakınca ikiyüzlüleri mumla aramaya başladım, ikiyüzlüleri hiç olmazsa anlamak ve şerlerinden sakınmak mümkündü.
 Ama çok yüzlüleri ne anlamak nede şerlerinden korunmak mümkün”. Rahmetli Akif bu gün sağ olsaydı çok yüzlüleri de hasretle aramaya başlardı. Çünkü şimdi ortaya yüzsüzler çıktı. İkiyüzlü insanlar meğer ne kadar da çoklar. Suratıma gülüp ardımdan konuştuklarını yada o an içlerinden neler söylediklerini bilmek ne kadar da kötü. Oysa bende biliyorum ki tüm bunlar iyiler gibi hayatın içerisinde. Önceleri hayatı izliyordum, sonra bakmayı öğrendim, şimdi ise görmeyi maalesef kimse canı yanmadan görmeyi öğrenemiyor. Belki de insangerçeği çoğu zaman kabullenemiyor.  Aslında hep kendimizi kandırmaktan yanayızdır. 
Bu gözler sadece kötüyü görmez hayata gerçekleriyle beraber bakmayı da bilmek lazım. Ne tarafta duracağınıza karar verdiğiniz ve bakmakla da görmenin farkını ayırt ettiğiniz an hayata hazırsınız demektir. Şunu iyi bilin ki yaşamak için her zaman bir sebep vardır. Sakın ha hiçbir sebebim kalmadı demeyin. Kendiniz için yaşayın ki bu en büyük sebeptir bence. Günümüzde insanlar samimiyeti ve sevgiyi tamamen terk ettiler. Şu anda neredeyse her şey çıkar ilişkisine dayalı eğer bir insan başka bir insana sevgi ve hürmet gösteriyorsa insanlar hemen “acaba ne çıkarı var diye”  düşünüyor ve bu toplumda gayet normal karşılanıyor. 
İnsanlar sevgi duyarlılığını hemen, hemen yitirmişler. En acısı da bu güzellikleri yitirdiklerinin farkında bile değiller.Halbuki insanda sevgi ve samimiyet gittikten sonra geriye sadece ceset kalır. Oysa her şeyin başı samimiyettir, candan olmaktır, güzel huylu olmaktır. İnsanlarla sevgiyi ve gerçek dostluğu paylaşmaktır. İnsan bunları ruhunda hissetmez ise,çok yüzeysel yaşayan içi boş çuval gibi olur. Oysa toplumda şuan tamamen materyalist suni ve yapmacık bir ahlak yerleşti.
 Ve insanlar kendi bedenlerini kendi elleriyle öldürüyorlar. Kendi sevgilerini kendi elleriyle yok ediyorlar. Sonrada “neden bana sevgi gösterilmiyor neden hak ettiğim saygıyı göremiyorum. Benim hiç mi söylenecek veya görülecek güzel yönüm yok”. Diye dövünüp duruyorlar. İnsanlar bu noktaya kendileri geldiler. Kendi çıkarlarını gözeterek ve başkalarını ezerek kar ettik zannettiler. Fakat içlerine düştükleri bunalım o kadar büyük oldu ki şimdi kendi elerliye yaptıklarının cezasını çekiyorlar. İnsanlarımız için çok kötü bir tablomu çizdim bilemiyorum ama maalesef bir siyasetçi olarak insanlarla iç içe yaşıyoruz. Olan biten her şeyi de az çok gözlüyoruz. Bir yerde bir eksiklik bir yanlışlık olduğunu gördüğümüz zaman. Sebebini hükümetlerde devletlerde yada toplumlarda arıyoruz. 
Oysa toplum ilişkilerimizin karşılığında oluşur. Başkaları ile olan ilişkilerimizde kendimizi değiştiremezsek. Toplumu da sistemi de değiştiremez ve dönüştüremeyiz. Geleneklerimiz bile bize yedisinde ne isek yetmişinde de öyle olmamızı bekliyor bizden. Bu kalıpları kırabilen insanların oluşturduğu toplumlar çağa uyabilmekte ve ülkelerini değiştirebilmektedirler. İçimizde bunca acı ve hüzün varken. Değişebilmemiz dönüşebilmemiz vücudumuzda ki kanın değiştirilmesi kadar zordur. Ancak bunu anladığımızda bu değişim iradesini gösterebiliriz. 
Uygarlığın göstergesi olan bilginin insanlık yararına kullanılmadığı, bunca acı, bunca yoksulluk, bunca adaletsizlik, bunca öldürmelerden bellidir. İnsanoğlu sadece kendine değil tüm insanlığa karşı olan sorumluluğunun ciddiyetini anlamış değildir. Herkes kendi küçük bencil arzularıyla ilgileniyor. Bir vurdumduymazlıktır gidiyor. Bilgi insanları birleştirdiği gibi böler de. Doğru olan, bilgiyi doğru zamanda, doğru yerde kullanmaktır. Herkese iyi pazarlar… 
Bu yazı toplam 923 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.