1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Sevginizi söylemekten asla çekinmeyin
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Sevginizi söylemekten asla çekinmeyin

A+A-

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü…

Orijinal adıyla Aziz Valentine Günü…

Bilmeyenlere söyleyeyim, Valentine bir papaz.

Roma’yı yöneten İmparator 2. Claudius, zalim biriydi. En büyük sıkıntısı da ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Bu durumun tek nedeni aşktı. Romalı erkekler aşklarını, eşlerini bırakmak istemiyordu. Bu yüzden Claudius, Roma’da tüm nişân ve evlilikleri yasakladı.

Aziz Valentine, Claudius zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Papaz arkadaşı Aziz Marius ile birlikte, Claudius’un yasağına rağmen çiftleri gizlice evlendirmeyi sürdürdü. İmparator bu durumu öğrendi ve Aziz Valentine tutuklandı. Cezası, sopa ile dövülerek öldürülmek oldu.

226 yıl sonra öldürüldüğü güne adı verildi.

Yıllar geçtikçe yavaş yavaş Şubat 14 sevgililerin, âşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı, hediyeler aldığı bir gün haline geldi.

***

14 Şubat ile ilgili bugün çelişkili bakış açıları var.

Kapitalizmin tüketimi körükleme kültürü içinde kullanıldığına dair bir argüman yüksek sesle söyleniyor.

Serdar Turgut bu çelişkiyi yazmıştı:

Nedense 14 Şubat'a da tepki koyulması gerektiğini düşünen insanlar var.

Bunlar birkaç kategorideler:

1- Benim için her gün Sevgililer Günü, bunu özel bir günde kutlamamın ne alemi var ki diyenler. En sinir olduğum insanlar bunlar çünkü bu tavırlarıyla 14 Şubat'ta sevgilileriyle keyif yaşayanları aşağılayıp, onları sadece tek bir günde bu işi yapıp unutan kategorisine de koyuveriyorlar bu tavırlarıyla. Sorsanız “Peki kardeşim ben bugün böyle davranıyorum, geri kalan 363 günde de şunları yapıyorum peki sen bugün hiçbir şey yapmıyorsan geri kalan 363 günde ne yapıyorsun ki benden daha özel olduğunu iddia ediyorsun? Şunu bana bir anlatsana yahu” deseniz, çok farklı bir şey söyleyemeyecekleri de kesindir ama buna rağmen hemen her 14 Şubat'ta aynı havayı atarlar hiç usanmadan.

2- Sevgililer Günü'nün batı taklitçiliği olduğunu söyleyenler. Bunu söyleyenler arasında gerçekten de batıya karşı olanlar var, onlara diyeceğim bir şey gayet tabii ki yok en azından kendi içlerinde tutarlılar. Ancak bir de Yılbaşını, Cadılar Bayramı’nı kutlayan kesim var bu kategori içinde ve onlardan da bazıları iş sevgi gününü kutlamaya gelince bunun batı taklitçiliği olduğunu kendilerinde hiçbir çelişki hissetmeden ifade edebiliyorlar.

3- Bunun emperyalizmin bir oyunu olduğunu, kapitalist ülkelerin daha çok mal satmak için böyle özel günler icat ederek halkı tüketmeye teşvik ettiğini söyleyenler. Diyelim ki dedikleri doğru olsun bunun halk açısından ne gibi bir sakıncası var bunu anlamış değilim. Yani alan memnun satan memnun bir tek uluslararası ilişkiler uzmanları memnun değil bu olup bitenden. Bu kategoride olanların büyük bölümü 'ülkem için seve seve' adlı tüketime teşvik kampanyasına bunu sırf Türkler yapıyor diye seve seve katılıp bunun milliyetçi bir tavır olduğunu söylemekte de bir çelişki görmeyebilirler.

Diyeceğim şu ki her yıl aynı tepkileri vermek yerine ‘‘isteyen istediğini yapsın, isteyen 14 Şubat'ı kutlasın, isteyen de kutlamasın bana ne ki yani bütün bundan’’ demek daha kolay değil mi?”

***

Gerçekten de öyle…

Bırakalım, isteyen istediğini yapsın.

Kutlayan kutlasın.

Kutlamayan köşesinde otursun.

Ama fırsat bu sevginizi ifade edin.

Deneyelim bakalım:

Sorma bana ne kadar seviyorsun diye,

O kadar işte!

Tavanı kadar sokağın

Dibi kadar cehennemin

Herkes Nazım Hikmet değil ki sevgisini böyle güzel anlatsın.

Öyleyse ben de Başak için Nazım’ın Rubailerinden seçeyim:

“Sevgilimin hayâli dile geldi aynanın üzerinde: / «— O yok, ben varım,» — dedi bana günün birinde. / Vurdum, düştü parçalandı ayna, kayboldu hayâl /ve lâkin çok şükür sevgilim duruyor yerli yerinde... /…/ Sarılıp yatmak mümkün değil bende senden kalan hayâle. / Halbuki sen orda, şehrimde gerçekten varsın etinle kemiğinle / ve balından mahrum edildiğim kırmızı ağzın, kocaman gözlerin gerçekten var / ve âsi bir su gibi teslim oluşun ve beyazlığın ki dokunamıyorum bile.../ … /  Öptü beni : «— Bunlar, kâinat gibi gerçek dudaklardır,» — dedi. / «Bu ıtır senin icâdın değil, saçlarımdan uçan bahardır,» — dedi. / «İster gökyüzünde seyret, ister gözlerimde: / «körler onları görmese de, yıldızlar vardır,» — dedi...”

Bugün sevdiklerinize güzel sözler söyleyin…

Ve sevginizi söylemekten asla çekinmeyin.

Bu yazı toplam 1095 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.