1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Seviyeli ve samimi oldu, hakem kurumuna yakışan da buydu
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Seviyeli ve samimi oldu, hakem kurumuna yakışan da buydu

A+A-
Cuma akşamı Gençlik Merkezi’ndeki Hakemler Derneği kongresindeydim. Başlama saati 19.00 olarak ilan edilmişti, salona en erken gelenlerden biriydim. İlk toplantıydı ve çoğunluk için yarıdan bir fazla üyenin katılımı gerekliydi. Bu yüzden yarım saatlik bir bekleyişin ardından kongre açıldı. Divan başkanı Bekir Yümnü açılışta 100 üyenin hazurun listesinde imzası olduğunu açıkladı. 190 üyeli dernekte bu sayı çoğunluk için yeterliydi. Hakem kurumunda çok sevdiğim isimler Arif Doğan Talay, Ersin Yıldırım ve Hasan Türkmen ile yan yana oturduk, kongre başlayana kadar eski günleri andık, dertleştik. Uzun zamandır amatör maçlara pek gitmediğim için genç hakemleri tanımıyorum. Ben tanıyorum ama onlar tanıyor. Sağ olsun büyük bölümü yanıma gelip hoş geldin dedi. Hatta içlerinden bazıları hayranım olduğunu söyleyip benimle fotoğraf bile çektirdi. 

ÜYELER DUYARLILIK GÖSTERDİ 
Önce katılımdan bahsedeyim. Çoğu dernek ilk toplantıda çoğunluğu sağlayamadığı için ikincisinde kongreyi yapar. Hakem kurumu için bu geleneğin dışındadır. Yıllardır kongrelerini takip ederim hep ilkinde çoğunluk sağlanmıştır. Yeni öyle oldu, duyarlılık gösteren hakem ve gözlemcileri kutluyorum. Açılışta 100 üye vardı, seçimde 140 üye oy kullandı. 190 üyenin 140’ının oy kullanmaya gelmesi, yüzde 75’in üzerinde katılım önemli rakam. Mevcut başkan Alper Çetin ile İl Hakem Kurulu Başkanı Kerim Akgülger devre arası seminerlerinde olduğu için yoktular. Bu durum tepkiye neden oldu. Keşke seminer tarihleri düşünülerek, kongre günü ayarlansaydı da her ikisi de gelseydi. Olması gereken buydu. Seçim Demirel’i de orada görmek isterdik. Sonuçta 1 yıl önceki son kongrede başkanlığa seçilen oydu. Hakem kurumuyla kongrede vedalaşsa, alkışlarla uğurlansa yerinde olurdu. Taban Birlikleri başkanlarından hiçbir yoktu. Davetli değillerdi herhalde yoksa mutlaka biri-ikisi gelirdi. Aynı şekilde derneğe başkanlık yapanlardan tek bir isim de yoktu salonda. Her halde onlara da davetiye çıkartılmamıştı. 

YÜZDE 10’LUK KESİNTİLER ÇOK TARTIŞILDI 
Kongrede hakem ve gözlemcilerden bağış adı altında yapılan yüzde 10’lik kesinti çok konuşuydu, tartışıldı. Mehmet Güngör öncülüğündeki klasman hakemleri divana kesinti uygulamasına son verilsin önerisi sundu. Başka bir grup ise divana devam etmeli önergesiyle başvurdu. Bildiğim kadarıyla uzun yıllardır süregelen bir uygulama bu. Derneğin giderlerinin önemli kısmı bu bağışlardan karşılanıyor. Eskiden ücretler elden verildiği için kesinti ödeme anında yapılıyordu. Artık banka hesapları devrede. Bu yüzden dernek kesinti yapamıyor. Hakem veya gözlemcinin yüzde 10 bedeli kendisinin derneğe getirip ödeme yapması gerekiyor. Yönetim adına kürsüye çıkan ikinci başkan Tuncay Çetinkaya, derneğin 2014 yılı sonu itibariyle üyelerden yüzde 10’larla ilgili alacağının 67 bin TL olduğunu açıklayınca, hepimiz çok şaşırdık. 

BORÇLAR ÖDENSİN, ÖDEMELER DÜZENLİ YAPILSIN 
Düşünün ki derneğin yıllık bütçesi 70 bin dolayında. Kimi hakem ve gözlemciler yüzde 10’lik kesinti konusunda gereken duyarlılığı göstermiyorlar. Oysa görev aldıkları maçlardaki ücretin sadece yüzde 10’ini derneğe verecekler. Çok önemli bir kesinti değil bu. Keşke başka kaynaklar bulunup giderler karşılansa ancak mevcut koşullarda derneğin sosyal faaliyet yapabilmesi için bu kesintilere ihtiyacı var. Hakem veya gözlemciler için yüzde 10 çok şey ifade etmiyor ama hepsini toplayınca biriken rakam dernek için çok önemli. Herkes borcunu ödemiş olsa bugün derneğin kasasında 75 bin gibi ciddi bir rakam bulunurdu. Bu parayla çok güzel işler yapılabilirdi. Hakem ve gözlemciler için bu derneğin varlığı çok önemli. O vakit, derneğin güçlü bir şekilde ayakta durabilmesi için herkes genel kurulun kabul ettiği yüzde 10’luk kesintileri ödeyecek. Bundan kaçmak olmaz. Kaçan ayıp eder. Dilerim eski borçlar kısa zamanda önerir, bundan sonra da her ay sonu ödemeler düzenli yapılır.   

ENDİŞE VARDI,  ÇOK ŞÜKÜR KORKULAN OLMADI 
Hakem kurumunda kongrelerin tek adaylı yapılmasından yanayım. Birden fazla aday olunca hakemler mecburen taraf tutmak zorunda kalıyorlar ve bu durum beraberinde sıkıntılar getiriyor. Geçmişte çift adaylı kongrelerde yaşananları unutmadık. Bu kongre içinde böyle bir endişe vardı ama korkulan olmadı. Her iki başkan adayının salondaki duruşları, mesajları bunda büyük rol oynadı. Keskin, ilk söz hakkını yaşından dolayı Yurtsever’e verdi. Yurtsever seçim öncesinde Keskin’e çiçek verdi. Kürsüde yapılan konuşmalarda da karşılıklı suçlamaya gidilmedi. Tam tersi iki aday sadece projelerinden bahsedip birbirlerine başarı dilediler. Dernekle çift adaylı bir kongrenin ilk kez bu kadar seviyeli geçtiğini söyleyebilirim. Bunun için önce başkan adaylarını, sonra üyeleri kutluyorum. 

AKDÜLGER İKİ LİSTEDE DE OLMALIYDI 
 İl Hakem Kurulları seçimlerde belirleyici oluyor. Kurulun işaret ettiği yönetim seçimi kazanıyor. Bunun nedeni de hakemlerin görev alamama korkusu. Yine geçmiş kongrelerde bu olumsuz durumu sıkça yaşadık. Hakemler hür iradesiyle oy kullanamıyordu. Bu kongre için de İl Hakem Kurulu’nun Mecit Keskin grubunu desteklediği iddia edildi. Mutlaka kurulun gönlünden geçen bir liste vardır ama ben Kerim Akdülger ve yönetiminin hakem veya gözlemcilere Mecit Keskin’e oyunuzu verin dediğini, diyeceğini sanmıyorum. Gerek Akdülger, gerekse kurulun diğer üyelerini iyi tanıdığım için bunu söylüyorum. Bu arada Akdülger’in bir yanlışını belirtmek isterim. Kerim Hoca Mecit Keskin’in genel merkez delege listesindeydi ama diğerinde yoktu. Fevzi Yurtsever, teklifte bulunduklarını ancak Akdülger’in uygun bulmadığını açıklamıştı. Eğer öyleyse Akdülger yanlış yapmış. Bence her iki listede de olması gerekirdi. 

GÖNLÜMDEN GEÇEN KAZANDI 
Seçim sonuçlarına gelince. Gönlümden geçen Mecit Keskin ekibinin kazanmasıydı. Hatta bunu yaptıkları basın toplantısının ardından yazdığım yazıda da belirtmiştim. Bu genç ekip dernek için büyük bir şans olabilir, önlerini açmak gerekir demiştim. Fevzi Yurtsever ile kongrede tanıştık.  Yaptığı konuşma, projeleri etkileyiciydi. Seçilse mutlaka güzel işler yapabilirdi. Ancak bu dönem için Mecit Keskin’in doğru aday olduğu düşüncesindeyim. Bu yüzden de kazanmasını sevindim.  Doğrusu daha farklı bir sonuçla kazanacağını sanıyordum. Keskin’e oy veren 8 kişi, Yurtsever’den yana tercihini kullansa kazanan değişecekti. Burada boş oyların çokluğunu sorgulamak da gerekiyor. Bunca yıldır kongrelere giderim bu kadar boş oy kullanıldığını görmedim. 140 oyun 31’i boş atılmış ki, ciddi bir rakam. Hani biraz daha zorlasalar boş oylar seçimin galibi olacaktı! Araştırdım bu durumu. Sevgili Zeki Kurdudu ve ekibinin seçimin tek adaylı olmamasına tepki olsun diye boş oy attıklarını öğrendim. Bir mesajdı bu.  Zeki Kırdudu bu eylemiyle de ses getirdi.  İnşallah mesaj alınır, bundan sonraki kongreler tek adaylı yapılır da, hakemler taraf olmak zorunda kalmaz.  
Evet, 19.00’da girdiğim salondan 23.00’te ayrıldım.  Eve varmam gece yarısını buldu. 90’lı yıllardan bu yana hakemlerin kongrelerini izlerim. Neler gördük, neler. Yumrukların konuştuğu, sandalyelerin havalarda uçuştuğu kongreleri, büyük tartışmaları, sataşmaları görmüş biri olarak derneğin bu kongresinin üstelik çift adaya rağmen son derece seviyeli, samimi geçtiğini söyleyebilirim. Hakem kurumuna yakışır bir genel kurul oldu. Emeği olanları kutluyor, ,yeni seçilen yönetime başarı diliyorum. 
Bu yazı toplam 390 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum