İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Sevmek

A+A-
 “Sevginin olduğu yerde hayat da vardır.”
Mahatma Gandhi
Şu dünyada en çok neyi seviyorsunuz? Kızınızı mı, oğlunuzu mu, annenizi mi , babanızı mı, eşinizi mi yoksa kardeşlerinizi mi? Kalbinizde ne kadar sevgiye yer var? Çok mu, az mı, biraz mı yoksa hiç mi? Sevme yeteneğinizi yıllar önce bir yerlerde mi bıraktınız yoksa yeniden kavuşmuş iki arkadaş gibi sevmenin tadını yeni mi çıkarmaya, yaşamaya başladınız? Ağaçları, çiçekleri, denizi daha doğrusu doğayı, yeşili,renkleri sever misiniz? Yoksa her gün , sabah ya da  akşam farketmez görüp de aslında görmezmiş gibi mi olursunuz bütün bunları? Peki ya çocukları sever misiniz? Küçük, minik elleriyle yanınıza gelip de sizi seven ,bakan ,  size şefkatli davranan o gözleri de sever misiniz? Size her defasında bir şeyler anlatmaya, göstermeye çalışan, bunu yaparken de en ufak bir zorlanma yaşamayan o çocukları? Peki ya hayatınızdaki deneyimleri, yaşadıklarınızı, tecrübelerinizi sever misiniz? Yaşanılan her bir olayın aslında insanı daha da güçlendirdiğini, insana bir şeyler öğrettiğini, büyüttüğünü görerek sever misiniz ? Pişmanlık duymadan, suçlu aramadan, ön yargısız bir şekilde sever misiniz hatalarınızı, yaptığınız, düşündüğünüz negatif olan her şeyi. Kendinizi sever misiniz? Kusurlarınızla ya da mükemmel herhangi bir duygunuz ya da özelliğinizle, hepsi bir arada.. Gözünüzü, kulağınızı, saçınızı, ellerinizi, kalbinizi, ruhunuzu, yeteneklerinizi? Yapabildiğiniz ya da yapamadığınız her hangi bir şeyi? Kendiniz olarak, farklı bir duyguya yer vermeden.. Tüm eksiklerinizle , tüm yanlışlarınızla sever misiniz? Peki ya başkasını? Yetersizlikleriyle ya da tüm güzellikleriyle bir bütün olarak sever misiniz? Farkında olarak ama farkında değilmiş gibi davranarak sever misiniz onu? Kızmadan, kırılmadan, olduğu gibi kabul ederek tüm gönlünüzce, ruhunuzla sever misiniz? Tıpkı renkler gibi, kırmızı gibi, mavi gibi, yeşil gibi, mor gibi, turuncu gibi sarı gibi.. Gökkuşağı gibi , farklı , parlak ve canlı bir şekilde sever misiniz? Peki ya mevsimleri sever misiniz? Kışın soğuğunu, yazın sıcağını, baharın ayazını ya da ılımanlığını.. Her bir tezatta her bir farklılıkta aslında bir bütünlük olduğunu görür müsünüz, her birinin aslında bir bütünden oluştuğunu ve bu yüzden sevilmeye layık olduğunu? Ve elbette sevildikçe daha da güzelleştiğini her şeyin bilir misiniz? Güzelleştiğini ve basitleşip kolaylaştığını..
Peki  ya hayatı sever misiniz ? Yaşamayı, doya doya yaşamayı, gülmeyi, gülümsemeyi, birini  gülümsetmeyi.. Hayatı seviyorsanız, sevgi de oradadır işte, sevgi oradaysa hayat da vardır her zaman, her yerde..
Asla kaybetmeyin, sevmeyi, sevmenin gücünü, sevdiğiniz her hangi bir şeyi ve en önemlisi de sevginin her şeye bedel olduğu inancını.. Sevin..
GELECEĞİN SUÇLUSUNU YETİŞTİRMENİN  8 BASİT KURALI.!
‎1 - Küçükken daha, çocuğa ne isterse vermeye başla!
Ki, herkesin onun geçimini sağlamakla mükellef olduğuna inansın...
2 - Fena sözler söylediğinde gül!
Ki, kendisinin akıllı olduğuna inansın...
3 - Ona düşünmeyi, beynini kullanmayı öğretme sakın!
Bırak, on sekizine gelince kendisi karar versin...
4 - Yerde bıraktığı her şeyi kaldır: kitaplarını, giysilerini, pabuçlarını...Onun için her şeyi sen yap!
Ki, sorumlulukları hep başkalarına yüklesin...
5 - Onun önünde sık sık kavga et!
Ki, bir gün aile parçalanırsa pek de şaşırmasın...
6 - Ona istediği kadar harçlık vermekten kaçınma!
Asla kendi parasını kazanmanın ne demek olduğunu öğrenmesin...
7 - Yiyecekmiş, içecekmiş, konformuş, tüm arzularını yerine getir!
Ki, istediklerini her zaman elde etmeye şartlansın...
8 - Komşulara, öğretmenlere, polise, vs. karşı hep onun tarafında ol!
Ki, hepsine karşı ön yargılarla davransın...
Evet evet, bütün bunları yap!
Ki, günün birinde onun başına bir bela gelirse kendinden özür dile, ama onu felaket dolu bir hayata hazırladığın için kendine teşekkür etmeyi de ihmal etme sakın !
Üstün DÖKMEN
Bu yazı toplam 408 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.