• BIST 79.431
  • Altın 126,432
  • Dolar 3,0980
  • Euro 3,3824
  • Kocaeli 12 °C

Şeytantırnağı...

Cem ŞAKOĞLU
Sorarsanız herkes Âdem ile Havva’dan geliyoruz diyecek. Aynı anne babadan türeyen kardeşler insanoğlu. Ne Âdem Kürt’tü, ne Havva Türk. Dilleri tek, dinleri tek, yaratanları tek. Kendilerinden başka hiçbir insanoğlunun var olmadığı bir iklimde şeytanın ayartması ile yasak meyveden yiyerek kovuldular Cennetten. 
Ne kadar da benziyoruz değil mi? Çok da normal bu benzeme. İlk insanoğlu, yani özümüz onlar. Daha ortada tam tabiriyle fol yumurta yokken, huzurdan kovulan şeytana kanmışlar. Kendilerine yasak olan tek kuralı çiğneyerek yoldan çıkmışlar. Sonrası dünya, sonrası Kabil ile Habil, sonrası ilk cinayet ve sonrası bu güne kadar gelen hep şeytanın oyunları. 
Kime sorsanız kendisi haklı bir dünya. Savundukları şeyler bile aynı olan insanların neredeyse neden yaptıklarını bile bilmedikleri savaşlar, kavgalar, katliamlar. O neden yaptığını bilmedikleri adama ya da kadına sor, onca insanı öldürme işini o kadar ulvi bir amaçla yapıyor ki anlatsa aklın oynar yerinden. Hani son zamanların moda laflarından birisi var ya ‘Neyin kafası bu?’ diye, durum aynen öyle. Kafalar bir dünya, vaatlerin en küçüğü Cennette saraylar, huriler, Nuriler. E abi sen bir sürü insanın ölümüne, bir dolu çocuğun yetim kalmasına, bir dolu ana babanın evlatlarından kopmasına ve dünyanın seyrinin o kitle için bildiğin değişmesine sebebiyet verdin. Bunu hiç düşünmedin mi? O yüce Allah’ım sana önce akıl vermiş, sonra okuman için dünyanın kullanım kılavuzu niteliğinde 604 sayfa, 114 sure ve 6666 ayetten oluşan Kuran’ı Kerim’i göndermiş ve o surelerden bir tanesi olan Maide suresinde demiş ki ‘Eğer bir kimse bir insanı öldürürse, tüm insanlığı öldürmüş gibidir’. Şimdi tüm bunları yapan sen, ne anlıyorsun bundan? 
 Senaryolar hep aynı. Hemen hemen hepsi de özgürlük, demokrasi ve dini savunuyorum olgusu üzerine. Kitleleri böl, gücü kır, böldüklerini birbiri ile düşman yap. Topla iki tarafı sor niye çatışıyorsunuz diye ikisinin savunduğu tez aynı. Yine sor, nereden biliyorsun karşındakinin seninle aynı fikirde olmadığını diye gösterecekleri sebepte aşağı yukarı aynı ‘O söyledi’ Peki o kim? İşte o şeytanın avukatı. Asırlardır tüm insanları birbirine kırdıran neredeyse aynı yapı. Aynı zihniyet, aynı felsefe, aynı yok edici anlayış. Tek olmayı, gücü elinde tutmayı, kendince dünyayı idaresi altına almayı hedefleyen ve hatta bunu yine kendince başaran kişi, kişiler ya da aileler. Bir olgu, bir yapı, bir topluluk. İstediğini ortadan kaldıran, istediğini lider yapan, savaşı tetikleyen, o savaşa silahı satan, hastalığı yayan, o hastalığın ilacını satan, tarımı bozan sonra kendi ürettiği tohumu satan, oluşturduğu sahte kahramanlar ve subliminal mesajlarla halkın örf, anane gibi temel yapı taşlarını bozan, onların yerine toplumun çivisini çıkartacak alışkanlıkları dayayan bir kitle. Tek olmak için, gücün tamamını ele geçirmek için her yolu reva gören, hedefine ulaşmak için hiçbir değer tanımadan yıkıp geçen bir yapı. 
İşte bu topluluk firavun zamanında da vardı, İslamiyet’in ilk çıkışında da, sokaklarda engizisyon mahkemeleri kurulup, insanlar cadı diye yakılırken de, Hitler tüm dünyaya korku salarken de vardı. İşte bu topluluk bir zamanlar Asala idi, bir zamanlar apocular, bir zamanlar bir avuç eşkıya. Sonra olmadı Hizbullah’tı bu topluluk, derken İslami Cihat Örgütü, kesmedi, apocular artı bir avuç eşkıya devamı pkk, ha gayret oluyor bir dolu pkk uzantısı. Bu işi burada bırakmamak lazım şu pkk’nın karşısına bir de oynaşacak bir şey lazım lakırdıları arasında tövbe haşa Peygamber bayrağı taşıyan, sözüm ona İslamiyet’i savunan ama senin askerinin başına çuval geçiren Amerikalı bir generalin kurduğu, kumandanlığını yaptığı ve diğerlerinin de bu duruma uyanamayıp İslam’ı savunuyorum kandırılması ile içine girdiği ışid. Daha bir dolu yapı sayabilirim bunlar gibi. 
Nasıl ama? Yukarıdan ver gazı, doldur insanları, sal birbirlerinin üzerlerine. Sen sağcısın, sen solcu. Sen faşistsin, sen komünist. Sen Alevisin, sen Sünnisin, sen bilmem ne milletisin, sen bilmem ne ırkı. Yahu iyi de biz bu insanlarla bu söylediklerinizin hiç birisini tek kelime bile konuşmadan kurtuluş savaşına girdik. Ne için? Bu toprakların özgürlüğü, vatanın bütünlüğü için. Öyle dışarıdan gelip buraları babanızın toprakları gibi işgal edemezsiniz demek için, bildiğiniz mermiye kafa attık. Ölüme el ele, güle güle, çoşarak gittik arkadaş. Allah Allah diye ölüme giden başka bir millet tanıyor musunuz hiç? Biz gittik işte. Allah Allah Allah Allah nidaları ile öleceğini bile bile, adam takır takır mermileri saydırırken ve bizim silahımızda tek bir kurşun bile yokken, ‘Süngü Tak’ Allah Allah Allah nidaları ile o mermilere vücudumuzu bu topraklarda yaşayan bütün topluluklarla birlikte siper ettik. Merminin karşısında vurulmuş asker yere düşmemek için insanüstü bir gayret gösterirken ‘Allah’ım benim canımı biraz daha geç al. Vücuduma biraz daha fazla mermi isabet ettir ki, düşmanın cephanesi azalsın. Arkadan gelecek arkadaşlarım zaferi kucaklasın’ diye dua eder mi başka memlekette? İşte bu memlekette bu gün birbirine kırdırılan insanlar ettiler zamanında. Onların bu deli birlikteliğini gördükleri için ve bizi savaşarak yenemeyeceklerini, bu birlikteliği böyle kıramayacaklarını anladıkları için fit soktular içimize. Aklımızı değiştirdiler, fikrimizi çalıp bize sattılar. İçimize kendi insanlarından saldılar. Açıklarımız, zayıf noktalarımız, açlıklarımızı belirlediler ve sonra onlarla vurdular bizi. 
Bölündükçe zayıfladık, zayıfladıkça daha da böldüler bizi. Yetmedi hala daha bölmeye çalışıyorlar. Çünkü biliyorlar ki, bu toplum damarlarında öyle bir kan taşıyor ki, o kana dokunduğu anda içinden başka bir yaratık çıkıyor. İşte şimdi hedefledikleri o yaratığı ortadan kaldırmak. Siz izin verirseniz, biz izin verirsek hedeflerine ulaşacaklar. 
Geçtiğimiz hafta Ankara’da bir bomba patladı. Ülkenin başkentinde. Özenle ve bilerek seçilmiş bir durum olduğu gün gibi ortada. Bomba patladı yüzün üstünde insan hayatını kaybetti. Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı olarak tarihe geçti. Hem de adı Özgürlük ve Barış Mitingi olan bir miting esnasında patlatıldı bu bomba. İnsanlar hayatlarını yitirdi, evlere ateş düştü, ateş düştüğü yeri cayır cayır yaktı. Toplum olarak ciğerimiz yandı. Elde etmek istedikleri ‘Çaresizlik’ olgusu ilk an itibariyle ellerine geçti. Sonrasında siyasiler başladılar topu ve suçu birbirlerine atmaya. Sen yaptın, ben yaptım kavgasına. Bu işi organize edenler ikinci amaçlarına da ulaştı, ortaya bir bomba attılar, kitleleri birbirine kırdıracak sebebi oluşturdular. Ortaya bir bomba attılar Ankara’da faili belli ama azmettiricisi meçhul fotoğrafları ile ulaşılamazlıklarını ispatlamaya çalıştılar. 
Toplum zaten uzun bir süreden bu yana hem de ciddi anlamda bileniyordu birbirine. Siyasi acemilikler mi dersiniz, ihtiras ve hırslar mı, koltuk sevdası mı yoksa tek adamlık merakı mı bilmiyorum ama ülkemin siyasetçileri de çok ciddi anlamda rol oynadılar bu bölünmemiz konusunda. Gaza mı geldiler dersiniz, getirildiler mi, yoldan gönüllü çıkanları var mıydı yoksa mecbur mu bırakıldılar bilmiyor kimse ancak ortada bir cinayet var kimsenin üstlenmek istemediği ve herkesin suçu birbirine attığı. 
Biz bu ülkede ve bu uğurda çok insanı koyduk toprağa. Kimini şehit verdik, kimi gazi olarak kaldı. Kimi kolunu kaybetti, kimi bacağını, kimi gözlerini. Evlatlarını toprağa koydu ana babalar hem de göğüslerini gere gere ve ‘VATAN SAĞOLSUN’ diyerek. VATAN SAĞOLSUN evet o Vatanın sağ olması fikri karşısında hiç ama hiç kimse, soyu, sopu, dini, dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun hiç kimse, gücü, kıtası, atası, anası, babası, danası kim olursa olsun hiç kimse artık sınırları daha fazla zorlamasın. Çünkü o kan artık damarda kaynamaya başladı. 
Şimdi artık birlik zamanıdır. Bize bu oyunu oynayan kitlelere, bu oyunu kurgulayanlara, o oyuna gelenlere, o oyunun kuklası, maşası olanlara, taşeronlarına ve alayına karşı dik durma zamanı. Yedi ceddinize inat biz biriz arkadaş deme ve bu birlikteliği herkese karşı ispat etme zamanı. Teröriste terörist deme, kahpeye de kahpe, alçağa da alçak deme zamanı. Kıvırmadan ve herkesin ne olduğunu ortaya koyarak, kozlarını açık oynayarak, kimlik teşhirlerine yenilmeden direnme zamanı. Zaman akıl oyunları zamanı. Birbirimizi kırarak değil. Allah Allah Allah nidalarıyla Allah’a gider gibi tam bir teslimiyetle birbirimize sarılarak aşabiliriz ancak bu günleri. Bölünmüşlüğe inat bütünleşmişliğimizle çıkmalıyız kan emicilerin, savaşla beslenenlerin, bölerek işgal edenlerin karşısına. 
Seni sen olarak avlarlar, beni ben olarak avlarlar, seni bana, beni sana kırdırırlar ama kol kola girersek sözün özü biz olursak eğer daha önce defalarca yaptıkları gibi arkalarına bile bakmadan kaçıp giderler. Bu toplum tarihte defalarca ispat etti bu durumu. Hiçken, sıfırken, açlık, sefalet hat safhadayken, süpürge tohumu yedi bu millet ama ne birbirini yedi, ne de yedirdi toprağını, bayrağını. 
Her Müslüman din kardeşim için istediğim gibi Ankara’daki saldırıda hayatlarını yitiren canlar için de Mekanları Cennet olsun diyorum içtenlikle. Yaratılan herkesi ve her şeyi severiz Yaratandan ötürü. İnsandır yitip giden, candır. Adem ve Havva ile başlayan kardeşliğimiz vardır. O kardeşliği bozmaya çalışanlarla da biz olarak görülecek bir hesabımız vardır. 
Asırlardır süre gelen bu kale hala sapasağlamdır. Yıkamadıkları o kaleyi içten fethetmeye çalışanlara, onları kale kapısından içeri sokanlara, kışkırtanlara izin vermeyin. Etle tırnak ayrılmaz ama yeter ki siz şeytantırnağı olmayın... 
VERMEDEN ALMAK ALLAH’A MAHSUS…
Toplum olarak çividen çıkmışlığımızı hemen her fırsatta ortaya koyar bir hal aldık. Her şeye, herkese isyan. Haddimiz olana da, olmayana da isyan. Bildiğimize de, bilmediğimize de isyan ve hatta görünene de, görünmeyene de isyan. Tabi hal böyle olunca insanoğluyuz ya, ilk isyanımız sürekli göremediğimize geliyor ‘Hay ben böyle bir kaderin içine’ diye başlayıveriyoruz cümleye. O kadar hedefini ve nereye varacağını bilmediğimiz bir laf ki bu anlatamam size. Çok eski zamanlarda bir kitapta okumuştum yazarını da hatırlar gibiyim ama tam olarak emin olmadığım için yanlış olmasın diye yazmak istemedim. Diyordu ki ‘İnsanlar kendi yollarını kendileri çizerler, beğenmezlerse kader derler’ Bayılmıştım bu söze ve hala da çok seviyorum. Birçok yerde de dile getirmeye çalışıyorum. ‘Hadi canım bununda mı sorumlusu benim?’ dediğinizi duyar gibiyim. Onun sebebi olmayabilirsiniz belki ama o sebebin unsurların içerisindesinizdir. 
Aslında hemen her insan bilir başına gelenin neden geldiğini ama bildiği halde ilk önce kendisinden saklar bunu. Karşısındakine ise bir dolu bahane uydurur. İsyanın bini bir para halinde. Sonra sorar kendi kendine ‘Bu benim başıma niye geldi şimdi’ Sanıyorum bunu birçoğunuz yaşamışsınızdır. Ve hatta şöyle bir sözümüz vardır bizim ‘Haram helali geçmemişse mutlaka çıkar’ Çıkmıştır da. Neden çıktığını siz bilirsiniz ama etrafınıza pek de söylemezsiniz. 
İsyan ederiz her şeye ancak isyan ettiğimiz mercie karşı bizden istenen yükümlülükleri ne kadar yerine getiriyoruz neredeyse hiç de bakmayız. Tövbe haşa en fena isyanımızı da Yaratanımıza etmeye kalkarız. Neden şöyle oldu, neden böyle oldu, bu benim başıma neden geldi, onlarda var da bende niye yok, hep bana mı Allah’ım, yetmedi mi verdiklerin ya da daha bir sürüsünü ve çok daha ağırlarını sayabileceğim bir sürü isyan. Vermeyince, daha doğrusu vermediğine inanınca en kolay şey isyan. Yahu arkadaş sen hiç aynaya bakmıyor musun? Kainatın en harika yaratığı olarak tasarlanmışsın, bir çok yaratılana karşı üstün vasıflarla donatılmış, neredeyse tüm dünya âleminin efendisi kılınmışsın. Her gün üzerinde taşıyorsun diye görmezden geldiğin organlar ile ilgili hiç mi tefekkür etmezsin. Allah kimsenin başına vermesin ama mesela hiç mi etrafında bir tarafı felç geçirmiş kimseyi görmedin. O kimsenin o felç olan uzvu ya da uzuvlarının değerini gidip o insana bir sormak lazım. Sen felç geçirmedin diye ‘Allah’ım neden onda var da bende yok’ dermişin hiç. Demezsin değil mi? O insanın felç olan uzuvları bu gün senin için sıradan her insanda olan uzuvlardan değil mi? Allah onu her insana verdi diye kolay kolay kimse şükür etmez ama iş senin istediğin bir şeyi vermediğinde imanına kadar isyan. 
Peki sen bunca şey isterken, verilmediğinde isyan ederken sen ne veriyorsun bunların karşılığında? Bir zamanlar karalamıştım bir yerlerde ‘Peki sen ne istiyorsun, gecene ay mı, gündüzüne güneş mi? Peki sen ne veriyorsun bunca aydınlığın karşılığı? Bunlar beleş mi?’ diye. Oysa bize sunulan bunca güzelliğin karşılığında istenen çok da fazla olmayan şeyleri isyan ederek karşılarız hep. Bize yasak olarak bildirilen her ne var ise tümünü çiğnemek için bir yarışın içerisine gireriz hep birlikte. Sana teslim edilen ruhu ilk saflığından uzaklaştırmak için birbirimizle ve hatta kendimizle mücadele ederiz. Bir sürü bahane, bir dolu bilmediğimiz ilerisi kavramına postaladığımız ibadet planı, yarın yok olup gidecek dünya için akıl almaz uçuk planlar, hedefler, uygulamalar. O hedefe ulaşmak için mübahlaştırılan yollar ve sonra hemen herkesin o mübahlaştırılan yola itibar etmesi. Bunların hiç birisi ilk defa yaşanmıyor ve yazılmıyor elbet. Ben de kuş kondurmuyorum. Bunu okurken bile birçok insan ‘Bizim Cem’de uçmuş’ diyor. Hatta bunu klasik hataya dönüşen siyasi çemberin içerisine sokanlar bile olduğuna inanıyorum. Ben yıllardır bu satırlarda yazı yazan sıradan bir adamım ancak bana Yüce Yaratanın sunduğu bu imkanı, bu beceriyi de belki bir iki insan faydalanabilir diye elimden geldiğince kendimce doğru olduğuna inandığım noktaya çekmeye çalışıyorum. Bu hiçbir siyasi parti, hiçbir dünyasal olgu, hiçbir ekonomik birliktelik durumu ile alakalı değil. Bu beni ve sizi yaratan Yüce Allah’ın yolu. İsyan etmektense araştırmayı, okumayı, doğruyu bulmayı denemeyi öneriyorum size. Ne güzel söylemiş Can Yücel usta ‘Dün dünde kaldı, yarın meçhul. Ömür dediğin bir gün, o da bu gün’
Hep istiyoruz ömrümüzün başladığı günden beri. Bitmeyen ve sürekli artan istekler. Ve elde ettiğimiz isteklerle doymuyor nefsimiz. Sıra sürekli yeni ve daha büyük hedeflere doğru ilerliyor. Tamam da buna karşılık siz ne veriyorsunuz bir kere daha sorun kendinize lütfen. Hani meşhur bir sözümüz var ya bizim ‘Vermeden almak Allah’a mahsus’ diye. Öyle değil aslında çünkü o bile kuluna verdiği canı geri alıyor. 

TESBİHCİ BABA…
Merak işidir tesbih işi. Birçok insan bilmez ama çok meraklısı ve koleksiyoneri vardır. Hatta koleksiyoneri olmak isteyen ama bir türlü başlayamayan ya da birkaç tesbihte kalan bir dolu insan biliyorum. Nasıl yaparız, nereden buluruz, gerçeğini nasıl anlarız, kandırılır mıyız gibi korkusu olan çok insan tanıyorum. Hele ki bu işi internet üzerinden yapan ve insanları ciddi anlamda kandıran sürüyle satıcı varken. Çünkü sadece bir çeşidi yok teşbihlerin. Kehribar Tesbihler, Oltu Tesbihler, Ahşap tesbihler, Taş tesbihler, Doğal Taş tesbihler, Değerli Taş Tesbihler, Gümüş tesbihler, Hayvansal tesbihler gibi daha çeşitleri var ki bunlar da kendi içlerinde bir dolu isim ve çeşitlere sahip. Yani öyle elime aldım iki çektim, üç salladım olayı değil tesbih kolleksiyonculuğu. Sağlam ve sıkı bilgi isteyen, birikim isteyen bir iş. Birikim kısmı zamanla oturuyor elbet ama işe ilk önce bir bilenle başlamanız şiddetle tavsiye. En azından tesbih aldığınız satıcınızın tanıdığınız ya da bir tanıdığınızın tanıdığı olması önemli. 
Evet ben de bir tesbih kolleksiyoneriyim. Daha ziyadesi ile Kehribar tesbihler toplamaya çalışıyorum. Tam olarak tarih söyleyemem ama 12 -13 seneden bu yana yapıyorum bu işi. Tam layıkıyla yapabildiğimi söyleyemesem de kendi çapımda fena sayılmam bu konuda. Gerçekten bilgi ve tecrübe isteyen bir iş tesbih kolleksiyonculuğu. İşi bilmiyorsanız ve bir de işi gücü milleti kandırarak para kazanmak isteyen bir satıcıya düştüyseniz geçmiş olsun. Verdiğiniz onca paranın aslında havaya attığınız bir para olduğunu anlama süreniz tesbih işini cidden anlayan birisine elinizdeki tesbihi gösterdiğiniz ana kadardır. Sonrası ahlar, vahlar, üzüntüler ve vazgeçişler. 
İşte tam da bu noktalar için size hem bir adres vereceğim, hem de bir internet sitesi. İsterseniz önce girip internetten bir incelersiniz, isterseniz yerine gidip malzemeleri yerinde görür ve hatta tesbihler hakkında sağlam sıkı bir bilgi alırsınız. www.tesbihcibaba.com bu adresi tesbih işi ile uğraşan birçok insan bilir. Sadece bu kentte değil, Türkiye’nin her yerinde bilir. Yurt dışından müşterileri var mı inanın konuşmadığım için bilmiyorum. 
Tesbihci Baba İzmit’li bir marka. Sevgili Ayhan Işık. Hem tesbih işini bilen, hem işini dürüstçe yapan, hem kopan, yıpranan tesbihlerinizi onaran bir firma Tesbihci Baba. İnternet sitesinde sattığı ürünler birebir fotoğraftakilerin aynıları. Şayet İzmit’te oturuyorsanız bunu Sevgili Ayhan’ın ve tesbih tamiratında artık ustalaşan zarif eşinin dükkanlarını ziyaret ederek de yerinde teyit edebilirsiniz. Fethiye Caddesinden yukarıya doğru çıkarken sağdaki Öztalay İşhanının dar sokak tarafında Grand ABC mağazasının hemen iki yan dükkanı. Tesbih satın almaya, tesbih hakkında bilgi edinmeye, sadece gidip görmeye ya da tesbihlerinizi onartmaya gidebilirsiniz. İnanın müthiş bir merak. Çok keyif alacağınıza inandığım için içtenlikle söylüyorum ki Sevgili Ayhan Işık ve zarif eşinin o küçücük ama sihirli dükkanını ziyaret ettiğinizde tesbih hakkındaki tüm fikirleriniz değişecek. Hele ki ağaç, taş ve doğal teşbihlerin isimleri, özellikleri ve şifaları hakkında bilgiler aldığınızda inanın şaşıracaksınız. 
Dediğim gibi önce www.tesbihcibaba.com adresini bir ziyaret edin. Sonrasının zaten geleceğini biliyorum. Şimdiden aramıza hoş geldiniz…
Bu yazı toplam 280 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Başiskele’deki arazinin durumu
  • Levent Yarımel’in ardından
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37