1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sezer Hoca, ezdi geçti
Sezer Hoca, ezdi geçti

Sezer Hoca, ezdi geçti

Kocaeli Üniversitesi’nde sonucu merakla beklenen rektörlük seçimleri dün yapıldı. KOÜ Rektörlüğü görevini 4 yıl önce eşi merhum Baki Komsuoğlu’ndan devralan Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, karşıs

A+A-

Kocaeli Üniversitesi’nde sonucu merakla beklenen rektörlük seçimleri dün yapıldı. KOÜ Rektörlüğü görevini 4 yıl önce eşi merhum Baki Komsuoğlu’ndan devralan  Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu,  karşısında ittifaklar kurulmasına rağmen, rakiplerine çok büyük fark yaparak, bu dönem de YÖK’e gönderilecek listenin zirvesinde yer aldı.

773 Oy Kullanıldı

KOÜ’nün rektörlük seçimleri, dün sabah Umuttepe Yerleşkesinde  Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre Merkezinde başladı. Seçimde Divan Başkanlığını Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp üstlendi. Oy kullanma işlemi başlayınca, oy kullanma hakkı bulunmayan üniversite personeli ve basın mensupları salondan çıkartıldı. Rektörlük seçiminde oy kullanma hakkı bulunan 787 öğretim görevlisinden 14’ü sandık başına gelmedi. 773 kişi oy kullandı, 30 oy geçersiz sayıldı.

Zorunlu Adaylar

YÖK yasasına göre, her üniversitenin kendi içinde seçim yaptıktan sonra, YÖK’e 6 aday ismi göndermesi gerekiyor. Dün  KOÜ’de Rektörlük için ortaya çıkan üç aday vardı: Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, Prof. Dr. Nurettin Abut ve Prof. Dr. Recep Tarı. Bu nedenle, en az üç ismin daha aday olması gerekiyordu. Aday tahtasına  Prof. Dr. Faruk Erden, Prof. Dr. Hülya Yengin, Prof. Dr. Seyithan Deliorman, Prof. Dr. Süleyman Erkal isimleri de yazıldı.

Ezici Üstünlük Sağladı

KOÜ’de oy kullanma işlemi saat 13. 00 sıralarında tamamlandı. Oyların tasnifinde ise, heyecan yaşanmadı. Çünkü Rektör Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, rakiplerine çok büyük fark attı. Sandıktan Sezer Komsuoğlu’na  475 oy çıkarken, en yakın rakibi Prof. Dr. Nurettin Abut 220, diğer iddialı aday Prof. Dr. Recep Tarı  43 oy aldılar. Yasal formalite gereği isimleri adaylar arasına yazılan Prof. Dr. Faruk Erden’e 2, diğer formalite adaylar Prof. Dr. Hülya Yengin, Prof. Dr. Seyithan Deliduman, Prof. Dr. Süleyman Erkan’a ise birer oy çıktı.

Son Sözü Gül Söyleyecek

Bütün üniversitelerde ve KOÜ’de yapılan seçimlerin sonucu, üniversitelerin tercihini göstermek açısından önem taşıyor ve kuşkusuz bir ölçü oluşturuyor. Ama YÖK yasasına göre, en çok oy alan Rektör atanacak diye bir kural yok. KOÜ, Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, Prof. Dr. Nurettin Abut, Prof. Dr. Recep Tarı,  Prof. Dr. Faruk Erden, Prof. Dr. Seyithan Deliduman, Prof. Dr. Süleyman Erkal isimlerini YÖK’e iletecek. YÖK, bu isimlerden üçünü eleyip, üçünü Cumhurbaşkanına sunacak. YÖK, isterse en çok oy alan 3 adayı eleyip, en az oy alan 3 adayı Köşk’e sunabilir. Cumhurbaşkanı da  475 oy alan Prof. Komsuoğlu yerine, örneğin 1 oy alan Prof. Dr. Seyithan Deliduman’ı rektör olarak atayabilir. Bundan sonraki aşamada, artık YÖK ve Cumhurbaşkanı Gül’ün kararı beklenecek. Ama herkes biliyor ve kabul ediyor ki, böylesi açık farkla sonuçlanan bir seçimin ardından, Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu’nun 4 yıl için yeniden rektör atanmaması, büyük bir skandal  olacaktır.

Koü’den Yök’e  Gidecek Liste

Aday                Aldığı oy

1-Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu  475

2-Prof. Dr. Nurettin Abut        220

3-Prof. Dr. Recep Tarı                43

4-Prof. Dr. Faruk Erden              2

5- Prof. Dr. Seyithan Deliduman  1

6-Prof. Dr. Süleyman Erkal          1

NOT: Seçimde adı adaylar listesine yazılan 7 adaydan 3’üne 1’er oy çıktı. Tasnif sonrası kura çekildi. Prof. Dr. Seyithan Deliduman ile Prof. Dr. Süleyman Erkal adının listeye yazılması kararlaştırıldı. Kura çekiminde kaybeden Prof. Dr. Hülya Yengin, 6 kişilik listenin dışında kaldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.