1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sezer Hoca’nın zaferi
Sezer Hoca’nın zaferi

Sezer Hoca’nın zaferi

KOÜ’deki rektörlük seçiminde, mevcut Rektör Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu’nun en çok oy alan aday olarak çıkacağından Üniversite’nin içini biraz bilen, bu işleri biraz takip eden hiç kimsenin kuşk

A+A-

KOÜ’deki rektörlük seçiminde, mevcut Rektör Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu’nun en çok oy alan aday olarak çıkacağından Üniversite’nin içini biraz bilen, bu işleri biraz takip eden hiç kimsenin kuşkusu yoktu.

Ama bu kadar fark olacağını öyle sanıyorum ki Sezer Hoca bile beklemiyordu.

KOÜ’deki seçim sonuçları çarpıcıdır. Şu sıralar pek çok üniversitede benzer seçimler yapılıyor.  Diğer üniversitelerin hiç birinde, seçim sonuçlarının bu şekilde çıkacağını, adaylardan herhangi birinin rakiplerine bu kadar ezici üstünlük sağlayacağını sanmıyorum.

KOÜ’deki seçimlerde Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu’na 475 oy çıktı. En iddialı rakibi-zaten Sezer Hanım da seçim öncesinde “Benden sonra en çok oy alan aday olur” diyordu- Prof. Dr. Nurettin Abut’un aldığı oy 220. Sezer Hoca’nın oyu, en yakın rakibinin oyunun 2 katından fazla. Üstüne Recep Tarı’nın, diğer adayların-ki onların iddiası yoktu, formalite gereği isimleri aday olarak yazılmıştı- aldığı oyları da ekleyin. 6 adayın toplam oyu 268. Sezer Hoca’nın tek başına 475.

Sezer Hanım, Tıp Fakültesi’nden.  İddialı rakibi Prof. Abut, Mühendislik Fakültesinden. Tıp Fakültesi’nden oy kullanan öğretim görevlisi sayısı 200 civarında. Ayrıca, Tıp Fakültesi içinden çıkan, çekildiğini ilan edene kadar çok çalışan bir başka aday, Prof. Dr. Faik Budak vardı. Faik Hoca, gördüğü lüzum üzerine adaylıktan çekilirken, kendisinin ve arkadaşlarının Prof. Dr. Abut’un yanında yer alacağını açıklamıştı.

Kuşkusuz, Tıp Fakültesi’ndeki 200 civarında oyun tamamı Sezer Hoca’ya verilmedi. Buna rağmen, varsayalım ki, Tıp Fakültesi’nin 200 civarındaki oyunun tamamı Komsuoğlu’na verilmiş olsun. 475’ten düşün bunu. Sezer Hoca’nın diğer fakültelerden-ki bunların içinde Mühendislik Fakültesi en büyüğüdür- aldığı oyların sayısı bile, rakiplerinin çok üzerindedir.

KOÜ’deki seçim sonuçlarını nasıl alırsanız alın, hangi yönden bakarsanız bakın, Sezer Hoca’nın ezici üstünlüğünü görürsünüz. Ama ülkemizdeki yasalara göre,  bu seçimde bu kadar çok oy almış olmak Sezer Hoca’nın yeniden KOÜ rektörlüğüne atanması için yeterli değil.

İşin önce YÖK aşaması var. Daha sonra, Cumhurbaşkanı Gül nihai kararı verecek. 4 yıllık süre için rektörü atayacak.

Perşembe günkü seçimde ortaya çıkan bu sonuçtan sonra, hiç kimsenin çıkıp da “Hayır Sezer Hoca rektör atanmasın. Nurettin Abut rektör olsun” deme hakkı olmaz. Hatta Prof. Abut’un bile çıkıp, “Bu sonuç çok farklı olmuştur. Benim artık bir iddiam yok. Sezer Hoca atanmalıdır” demesi gerekir.

KOÜ’deki seçim süreci, önceki yıllardaki kadar sert, kırıcı, dedikodu yoğun bir süreç olmadı. Ama bu sonuçlar alındıktan sonra, işin YÖK ve Köşk aşamasında mücadelenin daha sert olacağı açıkça görünüyordu. Velev ki  seçimde rakiplerinden biri- misal Prof. Dr. Nurettin Abut- Sezer Hoca’yı geçemese bile yakın oy alsaydı, aradaki oy farkı 50-60 civarında olsaydı, YÖK ve Köşk sürecini daha heyecanla beklemek, YÖK ve Köşk’ten çıkabilecek olası Sezer Hoca’yı eleyen bir kararı içe sindirmek mümkün olabilirdi.

Bu tablo karşısında böyle bir şey söz konusu olamaz. Fark çok büyük, Üniversite’nin tercihi çok açıktır. Bundan sonra, YÖK’e ve Sayın Gül’e düşen görev, bu iradeyi onaylamak ve gereğini yerine getirmektir.

Zaten, Sezer Komsuoğlu’nun gerek YÖK, gerekse Köşk nezdindeki güç ve itibarının diğer adaylardan çok daha düşük olmadığı, hatta yüksek olduğu bilinen gerçektir. Eğer ters bir karar çıkarsa, Kocaeli Üniversitesi büyük sıkıntıya, büyük kaosa düşer. Üstelik Kocaeli kentinin de Cumhurbaşkanı Gül’e olan inancı ve güveni sarsılacaktır.

İktidar partisinin her alanda, özellikle üniversitelerde örgütlenme hırsı ve arzusu gizli saklı değildir. Rektör Komsuoğlu, sosyal demokrat bir aileden gelen,  geçmişte özellikle Murat Karayalçın’a yakın siyasi çizgi içinde bulunan bir bilim adamıdır. Sezer Hanım’ın geçmişi, siyasi tavrı gizli saklı değildir. Ama aynı Sezer Hoca’nın, ilimizde iktidarın önemli isimleri Bakan Nihat Ergün’le, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ve diğer AKP’lilerle ilişkileri de hiçbir zaman bozuk olmamıştır.

YÖK Başkanının genelgesinden sonra Türkiye’de başörtülü kızlara engel çıkartmayan ilk üniversitelerden biri KOÜ oldu. Seçim öncesindeki konuşmamızda Sayın Komsuoğlu’na bunu sordum, “Hocam atama sürecinde bir sıkıntı yaşamamak için mi böyle yaptınız?” dedim. Prof. Komsuoğlu şu yanıtı verdi ki, samimiyetinden eminim:

“- Ben siyasette olsaydım, milletvekili olsaydım, Meclis’te başörtüsü konusunda farklı tavır içinde bulunurdum. Ama ben Hoca’yım. Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden birinin başındayım. Bu üniversiteyi kazanmak, bu okulda okuma hakkı kazanmış olmak kolay iş değil. Bize seçilmiş öğrenciler geliyor. Ben nasıl olur da bu öğrencilerin başörtüsü yüzünden okula girmesini engellerim?”

Şimdi hep birlikte, kazasız, belasız, tartışmasız, kavgasız şekilde Sezer Hoca için malum sürecin tamamlanmasını, YÖK’ten geçip, Köşk’ten onaylanarak 4 yıl için yeniden KOÜ Rektörü olarak atanmasını bekleyeceğiz. Bunun aksini, hiçbirimiz içimize sindiremez, kabullenemeyiz.

Tabii bir de bu açık ara sonuçların Rektör Komsuoğlu’na yüklediği sorumluluklar var. Sezer Hanım, atama süreci tamamlandıktan sonra, son kez 4 yıl için KOÜ Rektörü olacak.  Okul içinde kendisine yönelik sert eleştirilerde bulunan, kendisini sevmeyen azımsanmayacak kadar öğretim üyesi bulunduğu da herkesin malumu. Bence Sezer Hoca, “4 yıl sonra yeniden seçilmek” kaygısı taşımadan görev yapacağı bu dönemde, yakın çevresindeki abartılı yağcılar ve kraldan çok kralcılar yerine, bu kesime yakınlaşmalıdır. Okulu daha demokrat, daha adil yönetmeli, KOÜ’yü gerçekten sadece bilim üreten, sadece iyi öğrenci yetiştiren bir Üniversite haline getirmelidir.

Belli ki KOÜ’de Rektör değişmeyecek. Belli ki yola Sezer Hanım’la devam edilecek. Ama ben buna rağmen, KOÜ’de yeni ve farklı bir dönemin başlayacağına, Sezer Hocam’ın önümüzdeki 4 yılda KOÜ’yü çok daha iyi yerlere getireceğine inanıyorum. 4 yıl sonrasındaki seçim için ise, kesinlikle yeni bir Komsuoğlu’nu hazırlama girişimi olmamalıdır. 4 yıl sonraki seçim için de, şimdiden Üniversite içindeki düzeni bozmayacak seviyede bir yarışın başlayacağını tahmin ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.