1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Sezon biter, Çubuklu gider
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Sezon biter, Çubuklu gider

A+A-
Camiada anket yapın 10 kişiden 9’u kaçan şampiyonluğun sorumlusu olarak Kayhan Çubuklu’yu gösterecektir. Aynı görüşte olduğumu dünkü yazında detaylı olarak belirtmiştim. Çubuklu sezon boyunca, “Kimseyi dinlemem, kimseye kulak asmam, herkesin doğrusuyla işim olmaz, ben ne diyorsam odur, bu işi en iyi ben bilirim ” zihniyetiyle hareket etti. 
Takım şampiyon olsaydı Çubuklu göğsünü gere gere “Gördünüz işte, kimseye dinlemeyerek kendi doğrularımda ısrar ederek haklı çıktım” diyebilecekti. Bir anlamda sezon boyunda yanlış yaptığını söyleyenlere en güzel yanıtı verecekti. Çubuklu’nun doğruları galip çıkacak, bu işi ne kadar iyi bildiği de tescillenecekti. Ancak öyle olmadı. Şampiyonluk kaçtı. Bu durumda tabloyu tersine çevirmek durumundayız. Yani kaçan şampiyonluğun faturasını teknik direktöre çıkarmak durumundayız. Demek oluyor ki, Çubuklu’nun doğruları asıl doğrular değilmiş, demek ki Çubuklu kendi doğrularında ısrar ve inat ederek, gerçek doğruları görmezden gelerek yanlış yapmış. 
Sezonun gerçeği budur. Bu gerçek ortada dururken yönetimin yeni sezon Çubuklu ile devam etmeyi düşüneceğini sanmıyorum. Özellikle de camiada Çubuklu’ya yönelik bu kadar büyük öfke seli varken, yönetimin böyle bir işe kalkışacağına ihtimal vermiyorum. Sezon biter, Çubuklu gider. Kocaelisporluların beklentisi, temennisi de, takımın menfaati de bunu gerektirir. 

Akıllıca olan yol
 Tekirdağspor uzun yıllar 3.Lig’e çıkmak için uğraştı. Her sezon yeni bir takım kurdu. Çok büyük paralar harcadı, yıldız futbolcuları aldı ancak bir türlü hedefi yakalamadı. Bu sezon başında yanlış yoldan gittiklerini fark ettiler, daha doğrusu akılları başlarına geldi. Futbolda başarının temel doğrusu istikrardı. Bu gerçeği gördüler ve bir önceki sezonun başarılı olan takımı Edirnespor’un teknik direktörüyle 7-8 futbolcusunu transfer ederek hazır iskeletle yola çıktılar. Rakiplerin bir adım önünde yarışa başladılar ve mutlu sona ulaştılar.  
Tekirdağspor’un başarısında kadrosundaki istikrarın büyük payı vardı. Yani okuyanla okumayan bir olum mu derler ya. Futbolda da yeni kurulan takımla, hazır olan takım bir değil. Bu bağlamda Kocaelispor taraftarı yönetime bir öneride bulunuyor. Malum bu sezon grubumuzda en iyi takımlardan biri olarak B. Çekmece gözüküyor. Öneriye getirinler yönetime, “Alalım B.Çekmece’den 5-6 futbolcu, mevcut kadroyla kaynaştıralım, başarıyı yakalayalım” diye sesleniyor.  Geçen sezon başı olsaydı bu öneriyi son derece yerinde bulmak mümkündü. Çünkü kadro boşalmıştı ve yeni bir takım kurmak gerekiyordu. Tıpkı Tekirdağspor’un yaptığı gibi başarılı olmuş bir takımın iskeletini alarak yola çıkmak akıllıcaydı. 
Ancak yeni sezon için böyle bir ihtiyaç gözükmüyor. Çünkü bir yıl birlikte olmuş bir takımımız var. Her ne kadar şampiyon olamasa da sonuna kadar yarışı kovalamış bir kadroya sahibiz.  Yani bir iskeletimiz oluştu. Kadro istikrarı adına belli bir yol alındı.  Var olan bu iskeleti bozup, başka bir takımın iskeletini almak ne kadar mantıklı olabilir ki.  Yapılması gereken mevcut yapının aksayan yerlerine takviye yaparak yola devam etmek. Akıllıca olan yol budur. Yönetim de sanıyorum bu yoldan gidecektir.   
Tekirdağ taraftarı çok ayıp etti
İzmit’teki ilk maçta gerek Tekirdağspor takımını, gerekse taraftarını en iyi şekilde ağırladık. Bırakın en küçük bir kargaşayı, takıma ve taraftarına yönelik ağzımızdan tek kötü bir söz çıkmadı. Sadece futbol şube sorumlumuzun rakip futbolcu ve taraftara yönelik yakışıksız bir tavrı oldu. Kişisel bir davranıştı. Camia olarak rakibimize en iyi konukseverliği göstermiştik.
 İkinci maç, yani önceki günkü mücadele her ne kadar şampiyonluğun kaderini belirleyecek önemde olsa da, Tekirdağspor taraftarından aynı misafirperverliği bekledik. Ne yazık ki, öyle olmadı. Tekirdağspor başkanı gerekli uyarıları yaptı ama taraftarı hiç dinlemedi. Sokağa kendini atan gruplar sabahın erken saatlerinden itibaren ailelere falan hiç aldırmadan Kocaelispor’a küfür ettiler. Statta da aynı çirkinlik devam etti. Hiç durmadan, susmadan küfürlerini sürdürdüler.  Kocaelispor taraftarı belli bir süre karşılık vermedi ancak küfür bitecek gibi değildi.  Maç sonu ortalık karıştı. Taraftarımıza biber gazı sıkıldı, cop yemeyen kalmadı. Yaşananlar son derece üzücüydü. Olaylar ulusal televizyonların ana haberlerine kadar geldi.
 Tekirdağ başkanı veya yönetimine diyecek bir sözüm yok. Başkan son derece iyi niyetli bir insan. Sağduyu için üzerine düşeni yaptı. Ben yaşananların sorumlusu olarak Tekirdağ Çarşı Meydan grubunu görüyorum. Nasıl burada Hodri Meydan Grubu tribünlere hakim olup, en küçük bir olumsuzluğa izin vermediyse, Çarşı Meydan’ın da aynı gücü vardı, küfre izin vermeliydi. Tekirdağspor taraftarı, Çarşı Meydan grubu sorumluluğunu yerine getirmedi, çok ayıp etti. 

Başkan Keskin’den açıklama 
Gazetemiz yazarı sevgili Turgay Enç geçtiğimiz hafta köşesinde Hakemler Derneği’nin düzenlediği kokart gecesiyle ilgili düşüncelerimi dile getirmiş, 10 yıl başkanlığını yaptığı derneğin bu özel programına davet edilmediğini belirtip tepkisini ortaya koymuştu. 
Dernek Başkanı sevgili Mecit Keskin dün arayıp konuyla ilgili bilgi verdi. Başkan Keskin şunları söyledi: “Baştan belirtmek isterim ki eski başkanlarımızın geceye daveti konusunda son derece hassas hareket ettik. Tüm eski başkanlarımızı bizzat ziyaret ederek önce hediyelerini verdim, sonra da geceye davet ettim. Turgay Enç’i de bir arkadaşımla işlerinde ziyarete gittim. Eşiyle birlikte bizi karşıladı. Hediyelerimizi taktim edip gecenin tarihini hatırlatıp davetimizi ilettik. Mustafa Çulcu arayıp mazeret bildirdi. Diğer eski başkanlar geldi. Bir tek Turgay Enç katılmadı. Biz dernek yönetimi olarak görevimizi yaptık. Özür dilemeyi gerektirecek bir hatamız, eksiğimiz yoktur. Asıl Turgay Bey’in bizden özür dilemesi gerekir” 

Hüseyin Kaya’ya kulak verin 
1966 yılında kurulan Kocaelispor’un 49 yıllık tarihi boyunca içerdeki tüm maçlarını izleyen bir kişi var. O kişi, Kaya Giyim’in sahibi eski başkan İsmet Kaya’nın kardeşi Hüseyin Kaya’dan başkası değil. 
Sevgili Hüseyin Ağabey geride kalmak üzere olan sezonla ilgili düşüncelerini sizlere aktarmak istiyorum. Bakın Hüseyin Kaya ne diyor: “Yönetim çok iyi çalıştı. Taraftar, yerel basın üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. En iyi futbolcu kadrosu bizdeydi. Un ve şeker vardı ancak helvayı yapacak usta yoktu. Teknik direktörümüz hatalarından ders çıkartabilse, biraz cesaretli olsa kesinlikle şampiyonduk. Sonu iyi bitmese de çok keyifli, çok heyecanlı bir sezon geçirdik. Hangi ligde olduğumuza bakmadan sevdamızın yanında olduk. Kentte yıllar sonra müthiş bir hava, atmosfer oluştu. Bunu sağlayan başta yönetim olmak üzere, katkısı olanlara teşekkür ediyorum” 
Bu yazı toplam 381 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum