1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SGK çalışanı perişan durumda
SGK çalışanı perişan durumda

SGK çalışanı perişan durumda

Özellikle ilimizde devletin işleri çok yavaş gidiyor. Müteahhitler Belediyelerden ya da kamudan aldıkları işleri, zamanında bitirmiyorlar. Genellikle bunun cezasını da çekmiyorlar. Son somut

A+A-

Özellikle ilimizde devletin işleri çok yavaş gidiyor. Müteahhitler Belediyelerden ya da kamudan aldıkları işleri, zamanında bitirmiyorlar. Genellikle bunun cezasını da çekmiyorlar.

Son somut örnek Kuruçeşme bölgesindeki SGK binasının tadilat ve onarım işi. Kuruçeşme'deki binanın depremde hasar gördüğü, 10 yıl sonra fark edildi. Genel bir onarım ve tadilat için ihale açıldı. Devlet, bu binanın onarımı için çok büyük para ödüyor.

Müteahhit geçen Aralık ayında işe başladı. Bu arada bina boşaltıldı, tadilatın altı ay süreceği, Mayıs ayında yeniden Kuruçeşme’deki binanın faaliyete gireceği açıklandı. SGK'nın bütün memurları Eski Gölcük yolu üzerindeki eski Vinsan şantiyesine, daha önce işçilerin kaldığı barakalara taşındılar.

SGK çalışanları, Vinsan şantiyesindeki barakalarda çok zor, çok sıkıntılı bir kış mevsimi geçirdi. Müdürlerinin makamı alabildiğine lüks, konforluydu. Ama memurlar perişan oldular. Doğru dürüst yemek bile çıkmadı. Yine de “Nasıl olsa bu işkence Mayısta bitiyor” diye dayandılar.

Mayıs geldi, geçti. Kuruçeşme'deki binanın işi bitmedi. Şimdilerde yapılan açıklamalara göre, Kuruçeşme'deki bina Ekim ayına kadar tamamlanamayacak. SGK eski binasına ancak 29 Ekim tatilinde geri dönebilecek.

Barakalarda kış mevsiminin sıkıntılarını yaşayan SGK çalışanlarının mağduriyeti yaz mevsiminde daha da arttı. O arazide, yılanların, akreplerin içinde çalışıyorlar. Mayısta bitecek denilen inşaat, neden Ekim sonuna kadar uzadı?.. Umarım, bunun hesabını soran birileri çıkacaktır.

Büyükşehir mezbahası neden ruhsatsız?

İlimizdeki hayvan üreticilerinin yıllardır ciddi bir sıkıntısı var. Tarım Bakanlığı zaman zaman hayvan üreticilere yönelik teşvik kararları açıklıyor. Bakanlık, yetiştirdiği kasaplık hayvanı belli dönemlerde kestiren üreticilere hayvan başına önemli teşvikler veriyor.

Ancak bu teşvikten yararlanacak üreticilerin hayvanlarını “Birinci sınıf vasıflı ve ruhsatlı” mezbahalarda kestirmeleri gerekiyor.

İzmit Durhasan Köyü yakınlarında çok modern ve büyük bir mezbaha tesisi var. İlimizdeki 1 nci sınıf vasıflı tek mezbaha Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan bu tesis Sefa Sirmen zamanında yaptırılmıştı.

Yapılıp, hizmete açıldığından bu yana ruhsatı yok. Ruhsatı verecek kurum da belediye. Ama imar durumu nedeniyle, belediye kendi mezbahasına ruhsat veremiyor.

İlimizdeki üreticiler geçtiğimiz yıllarda da benzer bir sıkıntı yaşamıştı. Şimdi yine sıkıntı var. Tarım Bakanlığı, hayvanlarını 1 nci sınıf ve ruhsatlı mezbahalarda kestiren üreticilere, büyükbaş hayvan başına 300 TL teşvik veriyor.

İlimizdeki 1 nci sınıf tek mezbaha Büyükşehir'in Durhasan'daki tesisi. Diğer ilçelerdeki mezbahaların ruhsatı var, ama 1 nci sınıf tesis değiller. Hayvan üreticisi, teşvikten yararlanmak için hayvanını Büyükşehir tesisinde kestiriyor. Ama bu mezbaha ruhsatlı olmadığı için bakanlığın teşvik priminden yararlanamıyor. Bu teşvik olmayınca ilimizde kestirilen hayvanların eti de tüketiciye daha pahalı yansıyor.

Çok ciddi bir sıkıntı. Üstelik çok saçma bir sorun. Ya Büyükşehir Belediyesi artık yıllar sonra kendi mezbahasına bir ruhsat versin ya da  bakanlık, en azından ilimizdeki hayvan üreticileri için bu şartı kaldırsın.

Yazık günah.

Bu kentteki hayvan üreticisi Bakanlık'tan teşvik almak için hayvanını götürüp Adapazarı'nda, Bursa'da mı kestirsin?

Bu gece “Çalgı Çengi” yi izleyin

Geçen hafta bütün diziler sezon finalini yaptı. Artık Eylül ayına kadar televizyonda öyle büyük prodüksiyonlar olmayacak. Yazlık diziler, eski dizilerin tekrarı ve zaman zaman TV'de sinema ile idare edilecek.

Zaten sıcak yaz aylarında televizyon karşısında vakit harcamak anlamsız. Tatile gidemediyseniz, hiçbir şey yapamıyorsanız, gece çıkıp İzmit caddelerinde turlasanız bile olur…

Bugün Pazartesi… Haftanın ilk iş gününün yorgunluğu üzerinizde olduğu için dışarı çıkmak pek cazip gelmeyebilir. Bu nedenle Kanal-D'de yayınlanacak bir yerli filmi önereceğim. Filmin ismi Çalgı Çengi, saat 21:00'de yayınlanacak. Geçtiğimiz kış sinemalarda oynamıştı. Ünlü oyuncular yok ama müthiş bir komedi. Üsküdara Giderken isimli dizide Oğuz karakterini canlandıran Murat Cemcir ile Kasap karakterini canlandıran Ahmet Kural'ın harika oyunculuğu var. Seveceğinizi tahmin ediyorum…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.