1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SGK memurları büyük çile çekiyorlar
SGK memurları büyük çile çekiyorlar

SGK memurları büyük çile çekiyorlar

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) İzmit Kuruçeşme mevkiinde bulunan binasının hasarlı olduğu, dökülmeye başladığı, güçlendirme ve tadilat gerektiği uzun zamandan beri biliniyordu. Beklendi

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) İzmit Kuruçeşme mevkiinde bulunan binasının hasarlı olduğu, dökülmeye başladığı, güçlendirme ve tadilat gerektiği uzun zamandan beri biliniyordu. Beklendi beklendi artık dayanılmaz noktaya gelinince harekete geçildi.

Geçen Kasım ayında, SGK binası boşaltıldı. Kurumun ilimizdeki bütün birimleri, Eski Gölcük Yolu üzerinde bulunan Vinsan Şantiyesi içindeki barakalara taşındı.

SGK'nın kesintisiz hizmet vermesi gerekiyor. Kuruçeşme Binasının güçlendirme ve tadilat işinin en fazla 2-3 ay içinde tamamlanacağı belirtilmişti. Bu süre içinde, aslında hem çalışanlar, hem SGK ile işi olanlar için Vinsan Şantiyesindeki barakalarda çekilecek eziyet hiç göze alınmayabilir, SGK geçici olarak İzmit şehir merkezindeki binalardan birine, mesala Belsa'nın boş olan B Blokuna ya da zaten mülkiyeti SGK'ye ait olan Belediye Çarşı İşhanı’nın ilk iki katındaki boş dükkanlar bölümüne taşınabilirdi.

Böyle yapmadılar...

Götürdüler kurumu son derece bakımsız, kullanışsız Vinsan barakalarına yerleştirdiler.

SGK'nın normal zamanda bile çok yoğun iş yükü varken, bir de üstüne Torba Yasa ile gelen af çıktı. SGK'ye prim borçları olanlar, her gün yüzlerce kişilik gruplar hâlinde İl Müdürlüğünün baraka hizmet binalarına gidiyorlar.

Mükellefler için de sıkıntı. Ama asıl büyük sorun, SGK İl Müdürlüğü çalışanları için ortaya çıktı.

Çok ağır iş yükü altında bunalan SGK memurları, çok sağlıksız, sıkışık ortamda aftan yararlanmak için gelen vatandaşlara hizmet vermeye çalışıyorlar.

Kurum Kuruçeşme binasında hizmet verirken, sıcak öğle yemeği çıkarmış. Şimdi böyle bir şey yok. Her gün çalışanlara, ekmek içi peynir veriliyor, yanında bir küçük meyve suyu bile çok görülüyormuş. SGK memurları işe gidip gelmekte de büyük sıkıntı yaşadıklarını, servis araçlarının zamanında kaldırılmadığını ama il müdürünün gayet konfor içinde olduğunu söylüyorlar. SGK memurları Vinsan şantiyesindeki barakalarda, hafta sonları da çalışmak zorunda kalıyorlar.

Kasım ayında Kuruçeşme'deki binada tadilat başlarken “En fazla 2-3 ayda biter. Eski binaya dönülür” denmişti. 5 aydan fazla zaman geçti. Kuruçeşme binasının ne zaman tamamlanacağı, kurumun ne zaman barakadan kurtulup yerine döneceği de belli değil.

Önümüzdeki bir ay boyunca af ile ilgili başvurular devam edecek. Bir yetkilinin çıkıp memurların sıkıntısına el atması gerekiyor. Bir yemek fabrikası ile anlaşılıp çalışanlara sıcak öğle yemeği getirtilirse memurun bu sıkışık dönemde gösterdiği özverinin karşılığında küçük bir jest yapılmış olur.

Bölge Mahkemesi için harekete geçilmeli

Haziran seçimlerinin ardından Türkiye'deki yargı sisteminde çok köklü bir değişim yaşanacak. Yerel mahkemelerde sonuçlanan davaların temyiz başvuruları Yargıtay'a değil, yeni kurulacak Bölge İstinaf Mahkemelerine yapılacak.

Türkiye'de yerel mahkemelerden çıkan bütün davalar, mutlaka temyize gider. Bu nedenle yeni kurulacak bu mahkemeler, yüksek yargı organlarının yükünü hafifletirken, vatandaş açısından çok önemli kurumlar hâline gelecek.

Adalet Bakanlığı ilk aşamada 9 İstinaf Mahkemesi kurulduğunu açıkladı. Ancak belli ki durum incelenmiş, Türkiye'nin büyüklüğü, dava sayılarının fazlalığı dikkate alınarak, 9 mahkemenin yetmeyeceği anlaşılmış. Şimdi 7 Bölge Mahkemesi daha kurulacak.

Bu 7 mahkemeden birinin Adapazarı veya İzmit'te kurulması kesin. Adalet Bakanlığı hangi ilin yetkilileri daha çok bastırırsa, hangi il, en az bir yıl süreyle kullanılacak uygun bir bina verecekse o ilde Mahkemenin kurulmasını kararlaştıracak.

Kocaeli'nin bu mahkemeyi Sakarya'ya kaptırmaması lazım. Şanslar şimdilik yüzde 50-50 gözüküyor. Ama Sakarya'nın yöneticileri, Adalet Bakanlığı'na “Zirai Donatım Kurumu'nun boş duran binasını veririz” demişler.

Bölge Mahkemeleri için Avrupa Birliği fonlarından Türkiye'ye maddi destek var. Bakanlık bu paralarla 16 Bölge Mahkemesi için gerekli binaları bir yıl içinde yaptıracak. Bu sürede geçici kullanım için bina gerekiyor. İlimizde bu mahkemeye uygun pek çok bina var. Önemli olan irade. Önemli olan “Bu mahkemenin Kocaeli'de kurulması gerekir, Kocaeli halkının mağdur edilmesi önlenmeli” diyebilmek.

İlimiz yetkililerinin, bu konuda tembellik ve ihmalkârlık yapma lüksleri olamaz. İzmit'te kurulabilecek Bölge İstinaf Mahkemesi Adapazarı'nda kurulursa, bu kentimiz için gerçekten büyük kayıp, bu kent insanı için de büyük sıkıntı olacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.