1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sıcak 5 hafta sonu Kandıra’ya yeterdi
Sıcak 5 hafta sonu Kandıra’ya yeterdi

Sıcak 5 hafta sonu Kandıra’ya yeterdi

Geçenlerde hafta içi günlerden birinde, birkaç arkadaşla Kandıra sahillerine gittik. Kerpe’ye, sahiline, Kerpe Körfezi’nin kenarındaki Karagöz’de balık muhabbetine zaten hastayım. Ama Kandı

A+A-

Geçenlerde hafta içi günlerden birinde, birkaç arkadaşla Kandıra sahillerine gittik. Kerpe’ye, sahiline, Kerpe Körfezi’nin kenarındaki Karagöz’de balık muhabbetine zaten hastayım. Ama Kandıra’nın diğer sahillerini pek fazla bilmem.

Kerpe’deki balık muhabbetinin ardından, yakın çevredeki birkaç doğal plajı dolaştık. İlimizin Karadeniz kıyılarının nasıl bir doğal cennet olduğunu, ne kadar bakir olduğunu bir kez daha gözlerimle gördüm.

Bizim gittiğimiz gün hava kapalıydı. Hafta içiydi. Buna rağmen plajlarda, sahillerde çok sayıda insan vardı. Denize giriyor, ya da deniz havası alıyorlardı.

Bugün muhtemelen yaz mevsiminin en sıcak pazar günlerinden biri olacak. Karadeniz sahillerine binlerce kişi akın edecek. Alt gelir grubundan insanlar. Gidiş geliş yol parası dahil, kişi başına 25-30 TL’lik harcama ile pazar gününü geçirip, denizden, kumdan, güneşten yararlanmak isteyecekler.

Birkaç küçük, bakımsız dükkandaki tavuk dönerler bitecek. Birkaç kirli, kırık plastik koltuğu kapısının önüne koymuş çay ocakları üç-beş kuruşluk iş yapacak. Kaymakamlık’tan torpil bulup, doğal plajlar üzerine koyduğu kirli şezlongları kiralayan uyanıklar birkaç kuruş para kazanacaklar.

Karadeniz sahillerine giden, günü birlik deniz sefası yapmak isteyen insanlar, doğru dürüst soyunup giyinecek kabin bulamayacaklar. Çişleri geldiğinde, ister istemez denize en az bellerine kadar girip, salıverecekler.

Doğru dürüst tuvalet, doğru dürüst bir lokanta bile yok.

Oysa bizim bu Karadeniz kıyılarımız, Osman Pepe’nin bakan olduğu dönemlerde, yıllar önce “Turizm Teşvik Bölgesi” ilan edilmişti.  Bir tek yatırım yapılmadı. Pepe’nin modası geçti, Ergün, “Karadeniz sahilinin yaz mevsimi kısa. Burada turizm olmaz” dedi. Tarım Organize Sanayi Bölgesi projesini gündemle getirdi.

Oysa Kandıra eriyor. İlimizin nüfusu, seçmen sayısı hızla artarken, Kandıra’nın nüfusu azalıyor. Kandıra göç veriyor. Sahillerindeki olağanüstü turizm potansiyeli de, sahilin gerisinde kalan geniş alanlardaki olağanüstü verimlilik de değerlendirilmiyor.

Gördüğüm için yazıyorum; bizim ülkemizin Ege, Akdeniz sahilleri bu Kandıra sahilleri kadar güzel değil. Kerpe, Bağırganlı, Cebeci, Sarısu bölgelerindeki doğal plajlar, o incecik kumlar; kimi yerlerdeki doğal deniz kayaları, Antalya’da, Bodrum’da, Marmaris’te, Çeşme’de yok.

Kandıra’nın Karadeniz sahillerindeki denizin doğal görünümü, insanların lüks yatlarla mavi yolculuk yaptığı Akdeniz’deki koylardaki denizin renginden daha güzel.

Bizim bu bölgenin güneşi, ısıtıyor ama, kavurmuyor. Yaz belki daha kısa, ama burada yaz daha güzel. İnsanlar için daha hoş.

Kandıra sahillerini biraz değerlendirmiş olsaydık, İstanbul yazın buraya akardı. Sadece

5 sıcak yaz pazarında, Kandıra ilçesi, bir yıllık bütün gelirlerinden kat kat fazlasını turizm nedeniyle bölgeye gelenlerden elde ederdi.

Birkaç tane eli ayağı düzgün otel. Birkaç tane temiz pak pansiyon. Birkaç tane temiz, titiz hatta mümkünse marka olmuş işletmecilere tahsis edilmiş restaurant.

Plajlara  biraz bakım, biraz düzen, birkaç kabinle, inde suyu da olan birkaç umumi tuvalet. Başka bir şeye ihtiyaç yok.

Yunanistan’ın adaları, son zamanlarda zengin Türkler için moda olan Adriyatik kıyıları, Hırvatistan, Slovenya’nın turistik sahilleri, emin olun bizim kandıra kıyıları kadar güzel, doğal değil.

Büyükşehir Belediyesi, Kandıra sahillerinde yaz ayları için sorumluluğunu,  kurtarma ekipleri koymakla sınırlı görüyor.

Oysa, Büyükşehir bu sahillerde tesisler yapabilirdi. Bu bölgede Mavi Yolculuk turları yapılsa, insanlar o kayaların arasından tekne ile geçse, Kefken Adası’na uğrayıp, bir yemek yese hayatlarının en büyük keyfini alırdı.

Hollywood yıldızı Michael Douglas ve eşi, Real Madrid’li dünyanın en büyük futbolcusu Ronaldo bile, Bodrum yerine bizim Kerpe’ye Bağırganlı’ya gelirdi.

Binlerce Kandıralı yazın iki aylık sezonda, turizmden bir yılda kazandığından fazlasını kazanırdı.

Yapın sahilde turistik tesisleri. Günü birlik konaklama yerleri, birkaç gün kalınabilecek kaçamak motelleri. Tabii, içki yasağı koymaksızın.

Sonra,  geçin Kandıra’nın arka planındaki, İzmit ile Kandıra arasındaki geniş, bakir, verimli topraklara. Hayvansal ürünlerin üretilmesini, meyveciliği, sebzeciliği teşvik edin. Hemen yanına da kurun bu ürünleri işleyecek fabrikalardan oluşacak Gıda OSB’yi..

Uçsun Kandıra. Uçsun Kocaeli..

Bugün Kandıra yolunun hali,  İstanbul’un Bağdat Caddesi, Nişantaşı bölgesi gibi olacak. İnsanlar bu sıcak yaz pazarında, orada işkence çekeceklerini, pislik içinde kalacaklarını bildikleri halde o güzel denizden yararlanmak için sabahın köründe İzmit’teki pastanelerden böreklerini, manavlardan karpuzlarını, domateslerini alıp, yola çıkacaklar.

Gittikleri Karadeniz sahillerinde üç-beş kuruş para harcamak isteseler, bunun için bütçeleri müsait olsa, para harcayacak yer bulamayacaklar. Belki, çocuklara birkaç tane fabrikasyon dondurma alınacak, büyükler ekmek için tavuk dönerle yetinecek.

Çünkü, başka bir şey yok. Kandıralı’nın bu işe ufku yetmemiş.  Doğanın bahşettiği büyük nimeti, değerlendiremiyor.

Önünü açacak, teşvik edecek, onları yönlendirecek bir kudret, bir organizasyon da yok.

Büyükşehir Belediyesi yarın yerel gazetelere haber geçecek:

“-Ekiplerimiz, Kandıra sahillerinde bu hafta sonu denizde boğulma tehlikesi geçirin 300 kişiyi kurtardı. Ama maalesef, 5 kişi boğularak hayatını kaybetti.”

Budur Türkiye’nin, dünyanın en güzel köşelerinden biri olan Kandıra sahillerimizin kaderi.

Yazık, çok yazık. Bu bölgede biraz turizm teşvik edilse, biraz insanların önü açılsa, bugünkü gibi sıcak 5 pazar günü bile Kandıra’nın ekonomisini kurtarmaya yeterdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.