1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. SIFIR ATIK BİLİNCİ SİGARA İZMARİTİ İLE BAŞLAR
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

SIFIR ATIK BİLİNCİ SİGARA İZMARİTİ İLE BAŞLAR

A+A-

Sıfır atık konusu uzun zamandır gündemde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sorumluluğunda yürütülen çalışmalar sanayiciden ev hanımına kadar herkesi ilgilendiriyor.

Yıllardır atıklarımızı geri dönüşüme kazandırabilmek için kaynağında ayrıştırmayı öğrenemedik. Biz henüz kaynakta ayrıştırma aşamasındayken bazı ülkeler çöpten enerji üretiyor. Ülkemizde de konuyla ilgili çalışmalar var ama daha da gelişmeli. Çünkü;

Çöp oranımız, nüfus, sanayileşme, şehirleşme vb. sebeplerle her yıl artıyor. (Kişi Başı her gün bir kg çöpümüz var.)

Çöpler değerlenmediği taktirde çevre için geri dönülemez olumsuzluklar yaratıyor. Bu, geleceğe yönelik bir tehdit demek.

Biyolojik çöplerden yani mutfak çöplerinden hayvan yemi gibi ürünler ürütülebiliyor.

Enerjiye ve geri dönüşüme ihtiyacımız var.

Daha yolun başındayız.

Evet daha yolun başındayız. Çünkü sigara izmariti bile çöpe atılmıyor ve izmaritin çevreye verdiği zarar düşünülmüyor. Sigara izmaritini bulunduğu yere, sokağa, kapı önüne herhangi bir yere atan kişi, çalıştığı yerde sıfır atık konusuna ne kadar dikkat eder, önemser ve yerine getirir? Her gün binlerce sigara izmaritinin atıldığını ve oluşturduğu çöpü düşünün. Çevreye yayılan dumanı, sağlık ve ekonomik olumsuzlukları ise ayrı bir olumsuz konu.

Sanayi Kuruluşlarının Daha Fazla Bilgiye İhtiyacı Var

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Sanayi Odası’nın konuyla ilgili yaptığı toplantıda konuşmacı olarak bulunan bakanlık görevlisine önerim sıfır atık konusunun iş yerlerinde ciddi bir eğitim ve bilgilendirme yapılması, süre, içerik konusunda sonuç odaklı çalışılmasıydı.

Ayrıca bu konuda sanayi kuruluşlarının da çok sorusu var. Kocaeli, sanayi kuruluşu sayısı, farklı faaliyet alanları, nitelikli insan kaynağı ile sıfır atık konusunda fikir üretebilecek, çözüm önerebilecek bir konumda. Bölgemizde konuyla ilgili bir detaylı bir toplantı yapılması ayrıca bütün ülkeden işletmelerin sıfır atık konusunda görüş ve önerilerinin alınması da önerilerimiz içinde yer aldı ve yazılı olarak da konuyu bakanlığa ilettim. Sıfır atık yönetmeliği için Kocaeli bir laboratuar gibi.

Sıfır atık konusunu çok önemsiyorum. Önlem almazsak çöplerimizden boğulacağız. Konuyla ilgili geçmişte yazılarım bulunmakta. Sıfır atık konusunda ülkece başarılı olabilmemiz için;

-Sigara izmaritinin rastgele değil, çöpe atılması,

-Park ve bahçelerde yenen ay çekirdeği kabuklarının yerlere atılmaması,

- Suyun tasarruflu kullanılması,

-Çöp ve çevre konusundaki zihniyetin değişmesi,

-İnsanın insanı sevmesi ve tanımadıklarını, kendinden sonra gelecekleri düşünmesi,

-Hatta en önemlisi vatanını sevmesi gerekiyor.

Yani bilinç konusunda ilk basamaklardayız.

Henüz sigara izmaritini çöpe atamayan/atamayan zihniyet/ alışkanlık sıfır atık kurallarını iş yerinde nasıl ve hangi zihniyetle yerine getirip zehirli atıkların tehlike saçmasını önleyecek.

Hatırlar mısınız eskiden benzin istasyonlarında pompacılar benzin doldurma sırasında sigara içerdi. Hala daha tek tük olsa da varlığı vardır. Yani önce zihniyet değişecek beyinler konuyu algılayacak, önemini anlayacak, sonra işlemler tam uygulanacak. Konut veya sanayi kuruluşu hiç fark etmez. İnsanlar işlerinde ve evlerinde benzer alışkanlıkları sürdürüyorlar.

Sözün özü; Sıfır atık konusunda yapacak çok işimiz, gidecek çok yolumuz var. Ama şu izmaritin rastgele atılması meselesi de önemli. Hatta sıfır atık konusunda bilinçlenmenin alt basamağı.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter: Tümay [email protected] /Facebook: Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1005 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.