1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. SİGARADA İRADEYE ALKIŞ VE ÖDÜL
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

SİGARADA İRADEYE ALKIŞ VE ÖDÜL

A+A-

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un öncülüğünde Kocaeli’ de sigara kullanım alışkanlığı azaltılmaya çalışıyor. Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” etkinlikleri kapsamında Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ve Kocaeli Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Derneği işbirliği ile birlikte “Kamu Görevlileri Sigarayı Bırakıyor”  kampanyası düzenlemiş, kampanya konusunda ilgili kurum ve kuruluşlar gerekli düzenleme ve koordinasyonu yapmış, sigarayı bırakan 11 kişiye 7 Şubat 2020’de ödüllerinin verileceği belirtilmişti. 5.12.2019 tarihli Özgür Kocaeli Gazetesi’nde konuyu dile getirmiştim.

Kampanyaya 139 kamu personeli müracaat etmiş, 52 kamu personelinin ilgili tarihlerde sigarayı bıraktığı belirlenmiş. Sigarayı bırakan 11 kişiye belirtilen tarihte tören ile ödülleri verildi.

Bu çalışma 2018-2023 Tütün ile Mücadele Ulusal Strateji Planı’nın bir parçası. Kocaeli 2020-2023 Tütün İle Mücadele Yerel Eylem Planı, Kocaeli Valiliği tarafından oluşturulmuş ve diğer paydaşlarıyla çalışmalar sürüyor. Amaç türün ve tütün ürünlerinin zararları konusunda farkındalık, bilinçlenme, kullanmamayı sağlama, kullananlar için bırakmalarına destek olma, çocuk ve gençlerin bu ürünlerden korunması ve konuyla ilgili denetimlerin yapılmasını kapsıyor.

Kocaeli’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı 8 merkezde 10 hekim ve 7 hemşire sigara bırakma polikliniklerinde görevli. Son 3 yılda Kocaeli’de bu güne kadar toplamda 22.224 kişi sigara bırakma polikliniklerine müracaat etmiş, bunlardan 4737 kişi sigarayı bırakmış. Sigarayı bırakanlar % 21.3’lük bir oranı oluşturuyor. Umarız çalışmaların devamında sigarayı bırakanların sayısı artar. Bırakanlar da asla başlamaz.

Sigara, bireye,  topluma, ekonomiye zarar veren tamamıyla kötü bir alışkanlık. Bir bağımlılık. Diğer bağımlılık çeşitleri gibi bırakmak için sebat etmek gerekiyor. Sigara içenler her sigarada kendilerine bir silah doğrultmuş oluyorlar. Elbette farkındalar. Kimisi asla bırakmayı düşünmüyor, kimisi bırakmak için destek arıyor. Sigaranın ilerleyen yaşlardaki kronik sağlık sorunlarının herkes farkında. Ama yine de içiliyor.

Bu gün devlet sigaranın zararları konusunda vatandaşlarını uyarıyor, bırakmaları için ücretsiz destek veriyor, sigara kaynaklı hastalıkların tedavisini üstleniyor. Belki 10 sene sonra bu olmayacak. Yani sigara kaynaklı hastalıkların tedavisini devlet üstlenmeyecek ve diyecek ki;

” Ben devlet olarak seni uyardım, ücretsiz tedavi verdim. Bırakmadın, iradene sahip olamadın, artık tedavini karşılamıyorum.” Çünkü sigara ilerleyen zamanlarda “iradeye bağlı hastalıklar” sınıfında olabilir ayrıca sigara içmeyen vatandaşlar vergilerinin sigara içenlerin tedavilerine gitmesini istemeyebilir. Çünkü sigara içenler, içmeyenlere dolaylı veya dolaysız  mutlaka  ve daima fütursuzca zarar veriyor. Sigara satışının yasaklanmasının çözüm olmadığı da bilinen bir gerçek. 

Sigarayı bırakmak olumlu pek çok çarpan etkili bir durum, öncelikle bireyin kendisine yaptığı en önemli iyilik.

Sigara kullanmayan  ve sigaradan çok rahatsız olan biri olarak sigara bırakma kampanyalarını destekliyorum, Kocaeli Valisi sayın Hüseyin Aksoy’un sadece sigara bağımlılığı değil, bütün bağımlılıkların azaltılması için verdiği önem, destek ve sağlığa yönelik yaptığı çalışmalar taktire değer.

Dilerim sigara ve diğer bağımlılıkların esiri olan kişiler en kısa sürede bu kötü alışkanlıklarından kurtulurlar. Sağlıklı toplum için sağlıklı birey olmak şart. Sigarayı bırakanları ve şu anda bırakma kararı verenleri kutluyorum.

Sözün Özü; Haydi bir iyilik yapın kendinize siz de şu kötü kokan sigaradan veya diğer bağımlılıklarınızdan kurtulun.

 

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter: Tümay [email protected] /Facebook: Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1811 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.