1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Şikayeti bırakalım, bir an önce amatörden kurtulalım
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Şikayeti bırakalım, bir an önce amatörden kurtulalım

A+A-
Statü, gruplardaki takım sayısından kaynaklanan ligin süresinin kısa olması, kontenjan uygulaması, başlama tarihinin gecikmesi başta olmak üzere BAL ile ilgili pek çok konudan, noktadan şikayetçiyiz. Hemen her gün bu konularla ilgili haber veya yorumlar yapıyor, neden böyle diye soruyor, TFF’ye, Amatör Kurula verip veriştiriyoruz. Geçen pazartesi akşamı Kocaali TV’deki canlı yayında bir izleyiciden yine bu konulara dair bir şikayet mesajı geldi. Yorumcularımdan önce davrandım ve bu mesajın yanıtını bizzat ben verdim. İzlemeyenler için köşemde de bu düşüncelerimi paylaşmak isterim. 

BİZİM BU LİGDE NE İŞİMİZ VAR? 
 BAL ile ilgili tüm bu konularda şikayet etmeden önce bizim, yani Kocaelisporluların kendilerine bir soru sorması lazım. Soru şu: Bizim bu ligde ne işimiz var?  BAL 5 yıldır oynanıyor, hangi Kocaelisporlunun geçen sezon öncesine kadar bu ligin statüsünden en küçük bir bilgisi, ilgisi vardı. Yanıtı ben vereyim, hiç birinin. Ne zaman bu lige düştük, sorgulamaya, şikayet etmeye başladık. İyi de kardeşim, burası amatör lig, buranın kuralları çok farklı. Kuralların Kocaelispor’a göre uyarlanması, ayarlanması söz konusu olamaz ki. 

BURASI AMATÖR, KURALLARI BİZE UYMAZ 
Bence Kocaelisporlular olarak BAL’ün statüsüne, takvimine, kontenjanını şikayet etmeyi bırakıp, kendimize bizim bu ligde ne işimiz var sorusunu sorarak bir an önce olmamız gerektiği profesyonel liglere dönmeliyiz. Geçen sezon bunu yapmış olsak, bugün hiç bunları konuşmayacak, şikayetçi olmayacaktır. Dediğim gibi, burası amatör lig, buranın kuralları farklı ve Kocaelispor’a uymaz. Lig Kocaelispor’un isteğine göre şekillenmeyeceğine göre, geriye kalan olasılık bu ligden en kısa süreçte kurtulmaktır. Şikayet etmek ve TFF’ye tepki göstermekle harcayacağımız zamanı, enerjiyi profesyonel liglere çıkmak için kullanalım, harcayalım. 
Derincespor’da hiçbir şey olmamış gibi hareket edilemez 
Geçen pazartesi akşamı Kocaeli TV’deki canlı yayında Derincespor’daki gelişmeleri yorumlarken, köşemde yazdığım gibi hakkındaki hüküm sonrasında Başkan Çavuşoğlu’na düşen görevin kulübü asıl sahibine yani belediyeye vermesi gerektiğini yineledim. Yorumum bittikten sonra telefonuma bir mesaj geldi, çaktırmadan baktım. Kulüp Müdürü Volkan Elmaser’den gelmişti mesaj. Volkan, “Müdür, belediyeye devir yapsın diyon da, adamın 2 yılda cebinden harcadığı 3 milyon ne olacak? Kim verecek bu parayı ?” diye yazmış. Pek çok kişi, rakamı abartılı bulacak, hadi canım sende o kadar da değildir diyecektir. Başkası olsa ben de bu rakama inanmazdım ancak kulüp müdürü, yani resmi bir isim bu bilgiyi verdiğine göre aşağı yukarı rakam budur diye düşünüyorum. Gelelim asıl konuya. Çavuşoğlu kulübü belediyeye geri verirse, cebinden harcadığı bu para ne olacak sorusunun yanıtına. 

PARAYI GERİ İSTEYECEĞİNİ SANMIYORUM 
Belediyenin bu parayı karşılaması, yani Çavuşoğlu’na harcadığı parayı vermesi gibi bir durumun olabileceğini sanmıyorum. Ayrıca ben Çavuşoğlu’nun cebinden çıkan rakamı geri isteyeceği kanısında değilim. Sonuçta kulübün başkanı olarak elbette cepten para verecek. Başkan olmanın gereği bu. Yakın örnek, Kocaelispor yönetimi geçen sezon cebinden 700 bin TL harcadı ama hiç biri verdiğini istemedi, aksine tümü mali kongrede alacaklarını bağışladı. Sevgili Şahin Başkan bu işe girerken, yani başkan olurken bıraktığım zaman verdiğim parayı geri alırım diye bırakın düşünmeyi, aklının köşesinden bile geçirmemiştir. Dolayısıyla kulübü belediyeye verdiğinde her hangi bir talebi olacağını sanmıyorum. Bir nokta daha var ki, çok önemli. Çavuşoğlu 2 yılda 3 milyon vermiş. Devam ettiği sürece cebinden vermeye devam edecek. Bunun kaçarı yok

VERDİĞİ PARA KATLANACAK 
Çünkü TFF ve iddaa dışında hiçbir geliri olmayan, maçlarını sürekli deplasmanda oynayan bir kulübün profesyonel liglerde var olması için Başkan ve yönetimin kendi ceplerinden hatırı sayılır bir kaynak yaratması olmazsa olmaz. Başka türlü gemi yürümez. En basitinden Gölcükspor her yıl mütevazı kadro kurmasına, bütçeyi düşük tutmasına rağmen dışarıdan yani belediye ve yönetimden 700-800 bin TL dolayında katkı alıyor. Derincespor için belediye desteği söz konusu olmadığına, yönetimden de para gelmediğine ve daha büyük bütçeli kadrolar da kurduğuna göre Başkan kendi cebinden ciddi bir kaynak yaratmak durumunda.   Başkan’ın verdiği parayı kurtarması gibi bir durum söz konusu olamaz. Çavuşoğlu bugün bırakırsa zararı 2 milyon olacak, devam ettiği her yıl için bu rakam katlanacak. Yani bugün bırakmak maddi açıdan Çavuşoğlu’nun yararına. Hani zararın neresinden dönersen kardır diye bir atasözümüz var ya, bence bu durumla bire bir örtüşüyor. 

SU-İ MİSAL EMSAL OLMAZ 
Bu noktada kimi meslektaşların yorumlarıyla ilgili de bir şeyler yazmak isterim. Aziz Yıldırım’ın bir yıl süreyle F.Bahçe’yi hapisten yönettiğine vurgu yapılıyor ve Çavuşoğlu’nun hüküm giymesinin kulübü bırakması için bir gerekçe olamayacağı belirtiliyor. Böyle bir şey oldu da, meslektaşlarımın öncelikle bu yapılanın doğru olup olmadığını sorgulaması gerekir. Cezaevinde yatan birinin kulüp başkanlığına devam etmesi yanlıştır. Dolayısıyla meslektaşlarım kötü bir örnek vermiştir. Kötü örneği bakarak, bizde aynısını yapalım demek ne kadar doğru, ne kadar mantıklı bunu düşünmek lazım. Su-i misal emsal olmaz, yani kötü örnek örnek gösterilemez. Verilecek olan örnek iyi, olumlu olmalı. Kamuoyunu bilgilendiren, bir anlamda yönlendiren biz basın mensuplarının bu hususa özellikle dikkat etmesi gerekir. 

KULÜP DERİNCE İLÇENİN, HALKININ 
Ayrıca, meslektaşlarımın “Kulübün sahibidir, ne isterse yapar” şeklindeki yaklaşımlarına da kesinlikle katılmıyorum. Hisselerin önemli bir bölümünün Çavuşoğlu’nun elinde olması kulübün tapulu malı olduğu anlamına gelmez, gelemez. Evet, idare, yetki, güç elindedir ancak kulübün nasıl ve kaça devredildiği de, Başkan Çavuşoğlu’nun gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamalar da ortadadır. Masala Restoran’daki ilk basın toplantısındaki, “Hisselerin yüzde 75’nin benim üzerimde olması kulübün benim olduğu anlamına gelmez. Bu kulüp Derince ilçenin, halkınındır” şeklindeki açıklaması kayıtlardadır. Çavuşoğlu’nun dediği gibi kulübün asıl sahibi ilçe halkıdır, onları temsil eden kurum olan Derince Belediyesi’dir.  Başkan ile ilgili hüküm kararı çıkmasa, kulüp yoluna aynı şekilde devem edecekti. Ancak bu hüküm,  olağanüstü bir durum. Böyle bir gerçek varken, hiçbir şey olmamış gibi hareket edilemez.     
Bu yazı toplam 423 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.