1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Sıkıntılar var
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Sıkıntılar var

A+A-
Türkiye’de aynı siyasi kişiler ya da aynı siyasi parti uzunca bir süre işbaşında kalınca, çarklar paslanıyor, adeta çalışmaz hale geliyor. Bu konuda pek çok örnek verebilirim. 
2002 yılı kasım ayında yapılan seçimlerle, AKP tek başına iktidara geldiğinde, ülke birden bire üzerindeki yükleri atmış, adeta hafiflemişti. Kamu sektörünün her alanında insanlar daha bir istekle, içtenlikle çalışmaya başlamıştı. O dönemler çok dikkat ettim. Herhangi bir karayolunda bir küçük çukur açılsa, ertesi gün Karayolları veya belediye ekipleri kapatırdı. PTT’de, bankalarda, devlet kurumlarında bütün vatandaşlara çok daha iyi muamele yapılır,  bütün görevliler vatandaşın sorununu çözmeye çalışırdı. 
2004 yılı mart ayında bu kez yerel iktidarlar değişti.  İlimizde CHP çok uzun süre yerel iktidarda kalmış, kendi içinde sürekli didişir hale gelmişti. Belediyelerde hiç çalışmadan maaş alan “Bankamatik” görevliler türemişti. Kentin her köşesinden vatandaşlardan şikayetler yağardı. Patlayan su boruları onarılmaz, çöpler bile doğru dürüst toplanmazdı. Yerel yönetimlerde AKP iktidara gelince, adeta kente sihirli bir değnek dokundu. Belediyeler iş üreten, her vatandaşa iyi davranan, en azından günlük rutin işleri gayet güzel çeviren kurumlar haline geldiler. Çalışmadan maaş alan haybeci personel diskalifiye edildi. 
Belki bütün hizmetler özelleştirildi, işçilerin üye olacakları sendikalara bile karışıldı ama, vatandaşın ve kentin işleri düzene girmişti. Patlayan su borusu hemen değiştiriliyor, parklar bahçeler pırıl pırıl temiz tutuluyor, çöpler çok düzenli toplanıyordu. 
………..
Hem merkezi idarede, hem yerel yönetimlerde 2000’li yılların başlarından buyana işbaşında olan AKP iktidarlarının artık yorgun düştüğünü gayet rahat hissedebiliyorsunuz. 
Bugün, ilimizin en önemli sorunları olarak trafik ve ulaşım sorunlarını hepimiz söylüyoruz. Trafik ve ulaşım sorununu çözmek için büyük paralar harcamak, çok uzun süre çalışmak gerekiyor. Üstelik, bu kentin nüfusu bu denli hızlı arttığı için, bugün yapılan iyi bir iş, yarın faydasını yitirebiliyor. 
Son zamanlarda bu temel sorunun yanı sıra, artık çalışma heyecan ve şevkinin azalmasından, ilgisizliğin ve boş vermişliğin artmasından kaynaklanan, aslında basit gibi görünen ama halkın yaşamını olumsuz etkileyen sorunlar artmaya başladı. 
Örneğin, şehrin her yerinden, yabani otlar ve bunların arasında dolaşan yılanlarla ilgili şikayetler geliyor. Hem çok sıcak, hem çok nemli dönemden geçtik. Her yerde yabani otlar uzadı. Belediyeler bu konuya “basit, önemsiz iş” gözüyle bakabilir. Ama öyle değil. Yabani otlar yüzünden, çocuklar parklara giremiyor. Yangın riski var. Çocuklar, otlar arasında dolaşan yılanlardan korkuyor. Her gün gazeteye bu konuda pek çok şikayet geliyor.. Sorun, otların uzaması, her yanı sarması değil. İlçe belediyelerinin bu konuyla hiç ilgilenmiyor olması. 
Eskiden beri var olan, ama son zamanlarda kentin her yerinde çok fazla şikayet konusu haline gelen bir başka önemli sorun da başıboş sokak köpekleri sorunu.. Köpekler bu şehrin her yerinde insanlara saldırıyor. Çocukları korkutuyor. Şehrin bazı bölgelerinde sürüler halinde dolaşan sokak köpekleri yüzünden, insanlar sokağa çıkamıyor. Evlerinin yolunu değiştiriyor. 
2004’de AKP yerel iktidara geldiğinde sokak hayvanlarına karşı müthiş bir çalışma başlatmıştı. Aslında bu konu çok hassas bir konu.. Şehir insanının bir kısmı, sokak hayvanlarının tamamen temizlenmesini ister.. Bir kısmı ise, sokak hayvanlarının doğal ortamlarında özgürce yaşamasından, bunların kılına bile dokunulmamasından yanadır. Bu konu,  belediyeler için “Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık”  misalidir. 
Ama bu ülkede, yasalarla zorunlu hale getirilen modern ve büyük ilk hayvan toplama merkezini yapan Belediyelerden biri de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’dir. Kandıra yolu üzerinde Sarıhocalar köyü yakınlarında bozulmuş orman arazisinde çok büyük ve modern sokak hayvanları merkezi yapıldı. Ama iyi işletilmiyor. Şehrin her yeri, sokak hayvanlarıyla, insanların üzerine saldıran köpeklerle doldu. 
Bu konuda da şikayetler artıyor, ama yetkililer hiçbir şey yapmıyor. 
………..
İzmit şehir merkezinde yeni bina inşaatları patladı. Şehir zaten sıkışık. Caddeleri arabalara, kaldırımları yayalara yetmiyor. Şöyle bir şehir merkezini dolaşın.. Pek çok binanın yıkımı,  yenisinin yapımı devam ediyor. Kaldırımlar kırılmış, işgal edilmiş..Su boruları patlamış, etraf kirletilmiş. Karışan yok..
Bunlar sıkıntılı konular. Genel manada bir gevşeklik var. Bakın bu şehirde, şehrin göbeği sayılan İstiklal Caddesi’nde uyduruk bir PTT binasının tadilat inşaatı neredeyse 5 yıldır bitirilemedi. Kimsenin sesi çıkmıyor. Alt yapı işi bitmiş pek çok cadde ve sokak var. Üst yapı,  asfalt bekliyor. İlçe belediyeleri oralı bile değil. Şehirlerarası kara yollarının ilimiz içinden geçen bölümlerinde, D-100’de, D-130’da çok ciddi sorunlar var. Bazı yerlerde çukur açılmış. Bazı yerlerde yol göçmüş. Eskiden ilgili devlet kurumları hemen ilgilenirdi. İktidar partisinin belediye başkanları kendileri sorunu gideremiyorsa, ilgili kamu kurumunun yetkilisini uyarır, takip ettirir ve sorunun çözülmesini sağlardı. 
Artık bu işler kimsenin umurunda değil.. Şehrin her yerinden yabani otlar fışkırmış, şehrin içinde sokak köpeği nüfusu, insan nüfusuna yaklaşmış.. İnşaatlar, 20 yıl öncesinde olduğu gibi, şehri esir almaya başlamış, kaldırımları işgal etmiş.. 
Bir yorgunluk var. Bir hantallık, bir bıkkınlık.. İyi niyet yetmiyor. Sözde bu kentte her yönetici büyük projeler peşinde koyarken, kent küçük sorunlarda, ayrıntılarla bunalmaya başladı. Bir şeyler ters gidiyor. Burada, kentin en etkili ve en çok tanınan medya kuruluşunda  olduğunuz zaman  kentin her köşesinden ve halkın her kesiminden nasıl şikayetler yağdığını çok daha rahat biçimde görebiliyor, hissedebiliyorsunuz.. 
Bir şeyler ters gidiyor ve sıkıntılar artıyor.. Ama AKP’liler bunun farkında değil.
Bu yazı toplam 473 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum