1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Silivri savaş alanına döndü, Ergenekon davası ertelendi
Silivri savaş alanına döndü, Ergenekon davası ertelendi

Silivri savaş alanına döndü, Ergenekon davası ertelendi

Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında, sanıklara destek vermek isteyen eylemciler ve jandarma arasında yaşananlar Silivri Cezaevi çevresini savaş alanına çevirdi. Ergenekon davasının 282. duruşmasının

A+A-

Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında, sanıklara destek vermek isteyen eylemciler ve jandarma arasında yaşananlar Silivri Cezaevi çevresini savaş alanına çevirdi.

Ergenekon davasının 282. duruşmasının görüldüğü sıralarda, eylemciler ile jandarma arasında arbede yaşandı. Yaşanan müdahalelerin sonrasında duruşma salonunun çevresi savaş alanına döndü. Eylemciler müdahale sırasında polis ve jandarma bariyerlerini yıktı. Bariyerleri yerinden söken eylemciler alanı savaş meydanına çevirdi.

Silivri'de çıkan arbedede gazeteci baygınlık geçirdi

Silivri'de görülen Ergenekon Davası'nı prtotesto eden göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan olaylarda çok sayıda kişi sıkılan gazlı sudan etkilendi. Bazı gazeteciler baygınlık geçirdi.

Silivri Cezaevi önünde toplanan grupların, bariyerleri yıkarak duruşma salonuna doğru ilerlemesi üzerine önce jandarma ekipleri eylemcilere su sıkarak müdahale etti. Grupların ilerlemesini devam ettirmesiyle birlikte polis çevik kuvvet ekipleri de devreye girdi. Gruplara gazlı su ve biber gazıyla müdahale edildi. Sıkılan gazlar yüzünden çok sayıda gazeteci ve güvenlik görevlisi etkilendi. Bir gazeteci baygınlık geçirerek yeğe yığıldı. Gazeteciye ilk müdahalesi jandarma ve diğer gazeteciler tarafından yapıldı.

Göstericilerin polis ve jandarmalara taşlarla karşılık vermeleri de kameralara yansıdı. Müdahale sonrası jandarma ekiplerinin oluşturduğu güvenlik bariyerlerinin büyük bir kısmının yıkıldığı gözlendi.

Ergenekon davası ertelendi

Ergenekon davasında bugün görülen duruşma sona erdi ve dava 11 Nisan'a ertelendi.

Bugün görülen duruşmada mahkeme, öğle arasının ardından tekrar salona geldi. Heyet Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşmayı açtı. CHP Milletvekilleri avukatlar için ayrılan boş yere kendilerinin alınmasını istedi. Ancak başkan Özese, bu sırada duruşmanın bittiğini söyledi. Mahkeme, duruşma disiplinini bozan davranışların devam etmesi sebebiyle duruşmayı 11 Nisan'a erteledi.

Bu karar üzerine başta CHP'li milletvekilleri olmak üzere salondakiler tepki gösterdi. Başkan Özese'nin ara kararları okuduğu sırada milletvekilleri ve izleyiciler sıralara vurarak, alkış ve sloganlarla tepkilerini sürdürdü. CHP Milletvekili Muharrem İnce, "Yarın da burada olacağız." şeklinde bağırdı.

CHP'li vekillerden mahkeme salonu eleştirisi

Silivri'de görülen Ergenekon duruşmasına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Umut Oran ve Muharrem İnce basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İnce, mahkeme salonundaki uygulamalardan şikayet ederek, gazetecilere ve milletvekillerine gerekli kolaylığın sağlanmadığını savundu.

Duruşma sonunda basın mensuplarının karşısına çıkan İnce, göstericilere müdahale sırasında sıkılan gazların duruşma salonunun içine kadar geldiğini iddia etti. Salonun içinde de izleyiciler ve gazeteciler için uygun çalışma koşullarının bulunmadığını ve bu durumu mahkeme başkanına ilettiğini anlatan İnce, ancak olumlu cevap alamadıklarını söyleyerek duruma tepki gösterdi.

Umut Oran ise duruşmaya gelen göstericilere de mahkemeye girememelerine rağmen teşekkür etti. Kendilerinin hem güvenlik güçlerini hem de mahkeme heyetini uyardıklarını belirten Oran, uyarılara rağmen hem mahkemenin yapılmadığını hem de dışarıda istenmeyen olaylar olduğunu ifade etti. Oran, mahkemenin Silivri Cezaevi içinde olmasının da dikkat çekici olduğunu söyledi.

Avukat Ülgen, mahkemeyi suçladı

Ergenekon davası sanık avukatlarından Celal Ülgen, mahkemeye her geldikleri gün farklı bir uygulama ile karşılaştıklarını ifade etti. Ülgen, “Mahkeme her geçen gün kural değiştirmektedir.” dedi.

Ergenekon Silahlı Terör Örgütü'nün 282. duruşmasının öğle tatilinde sanık avukatları basın mensuplarına açıklama yaptı. Avukatlar adına konuşan Celal Ülgen, mahkemeye her geldiklerinde farklı bir tablo ile karşılaştıklarını söyledi. Ülgen sözlerine şöyle devam etti: “ Sayın mahkemeyi göstermiş oldukları adımlardan geri atmalarına davet ediyorum. Gazetecilere, milletvekillerine normal bir mahkemenin göstereceği saygıyı göstermeye davet ediyorum. Kendine görevi olmadığı halde dışarıda ki güvenlik önlemlerini de aldırmak durumunda kalmıştır. Mahkeme her geçen gün kural değiştirmektedir. Bir sabah geldiğimizde yukarıdan sarkıtılmış 15 adet mikrofon gördük. Bir başka gün geldiğimizde izleyiciler ile tutuklu sanıklar arasına barikat örüldüğünü gördük. Bu her gün devam ediyor.Bugün gördüğümüz manzara ise Milletvekilleri ve basın mensuplarının normalde kendilerine ayrılmış olan yerin dışında tutulmak istenmesidir.”

Avukatlar, yapılan açıklamanın ardından yeniden duruşmaya girdi.

Başkan Bozbey: Silivriye vatandaş istediği için otobüs göndermiş olabiliriz

Bursa'nın Nilüfer ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, İstanbul Silivri'de görülen Ergenekon davası için vatandaşın isteği doğrultusunda otobüs göndermiş olabileceklerini belirtti.

Nilüfer'in CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yıllık değerlendirme toplantısı düzenledi. Nilüfer Belediyesi Nikah evindeki toplantıda konuşan Başkan Bozbey, özellikle son 4 yılda yaptıklarını ele aldı. İnsan odaklı bir belediyecilik yaptıklarını anlatan Bozbey, mahalle komiteleri ile de demokrasiyi en alt seviyeye kadar götürdüklerini söyledi.

SİLİVRİ'YE BELEDİYE OTOBÜSÜ

Bozbey, bir gazetecinin ‘Silivri’de devam eden Ergenokon davasına Nilüfer Belediyesi tarafından belediye otobüsleri ile vatandaş taşıdığına dair iddia var. Böyle bir iddia doğru mu? insanları Silivri’ye götürdünüz mü” şeklinde ki sorusuna karşılık şunları söyledi: “Şunu şöyle söyleyeyim; biz belediye olarak böyle bir şey yapmıyoruz. Ama bizden vatandaş bir şey istemişse, ben bu konuyu tam net bilmiyorum, ama arkadaşlardan öğrenirim. Vatandaş bizden talep etmişse, bizim de eğer otobüslerimiz boş ise biz Çanakkale’ye de, gönderiyoruz, Antalya’ya da gönderiyoruz, Konya’ya da gönderiyoruz, İstanbul’a da da gönderiyoruz oraya da götürmüş olabiliriz. Ama belediye olarak değil, vatandaşın talebi üzerine, Nilüferlilerin talebi üzerine.”

Göreve geldiklerinden beri yaptıkları hizmetlerden de bahseden Başkan Bozbey, demokrasi odaklı bir yönetim sergilediklerini belirterek, “Diyeceksiniz ki yerel yönetim ile demokrasi yan yana nasıl olur diye. Ama aslında tam da olması gereken budur. Belki bu süreci uzun yıllar önce başlatmak gerekiyordu. Ama Nilüfer Belediyesi bu süreci gerçekten demokrasi sürecine yerelden bir adım koyma çabasında, ne zamandan beri, 1999’dan bu güne ve yarına” dedi.

Belediye olarak Nilüfer’de son 4 yılda yaklaşık 132 yatırıma imza attıklarını anlatan Başkan Bozbey, “Hani birileri diyor ya; Nilüfer’de sadece kültür sanat var, başka bir şey yok. Biz bunların sadece 22’sini açtığımız için bunlar söyleniyor. Birileri bir meşe ve ağaç gölgesinde üç tane bank koyarak büyük bir şov ile açılış yaparken, birileri de bir açılışı 3-4 kez tekrarlarken biz bu yatırımlarımızın sadece 22’sini resmi törenle açtık.” şeklinde konuştu.

KİŞİ BAŞINA BİN 123 TL’Lİ YATIRIM

Bu zamana kadar 388 milyon civarında yatırım yaptıklarını anlatan Mustafa Bozbey, “Bu 388 milyonun 216,5 milyonu belediye bütçesinden, diğer 168,5 milyon ise yap işlet devret, kat karşılığı ve hibe, bağış ve işbirliği projelerinden Nilüferlilere ve Nilüfer’e sağlanmıştır. Kişi başına yaklaşık 1132 TL’lik yatırım yaptık.” şeklinde bilgi verdi.

Gülümseyin Nilüferdesiniz diyen Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bu zamana kadar bir çok soruşturma geçirmelerine rağmen hiç birinden ceza almadıklarını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.