1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Silivri'de ortalığı savaş alanına çevirdiler
Silivri'de ortalığı savaş alanına çevirdiler

Silivri'de ortalığı savaş alanına çevirdiler

Ergenekon davasını protesto etmek için duruşma salonu önünde toplanan kalabalık, güvenlik amacıyla çekilen barikatları yıktı. Duruşma salonuna doğru yönelen gruba jandarma tazyikli su ve biber gazı ile

A+A-

Ergenekon davasını protesto etmek için duruşma salonu önünde toplanan kalabalık, güvenlik amacıyla çekilen barikatları yıktı. Duruşma salonuna doğru yönelen gruba jandarma tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Eylemciler uyarılara rağmen ortalığı savaş alanına çevirdi.

Ergenekon davasının bugünkü duruşması olaylı başladı. Davayı protesto etmek ve sanıklara destek vermek amacıyla Silivri’ye gelen yüzlerce kişi, güvenlik amacıyla oluşturulmuş barikatlara yüklendi. Barikatları yıkan grup, duruşma salonuna yöneldi. Bunun üzerine jandarma ekipleri devreye girdi. Grubun önüne geçen jandarma biber gazı kullandı. Panzerlerden de tazyikli su sıkılarak grup durdurulmaya çalışıldı. Buna rağmen, grup duruşma salonuna doğru ilerlemeye devam etti. Grup, jandarma ekiplerine taş ve sopalarla saldırdı. Bir gazeteci başına isabet eden taşla yaralandı.

Bu arada, CHP’li milletvekillerinin de duruşma salonunda olay çıkarması nedeniyle duruşmaya ara verildi. Silivri’deki gerginlik sürüyor.

Ergenekon davasında milletvekili gerginliği

Ergenekon davasına izleyici olarak katılan CHP'li milletvekilleri avukatların bulunduğu bölüme alınmamaları üzerine olay çıkardı. Milletvekilleri, jandarmaya fiili müdahalede bulunarak çelik bariyerleri aşmak istedi. Bu nedenle jandarma ile milletvekilleri arasında arbede yaşandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının duruşması, saat 10.35'te tutuklu sanıkların alınması ile başladı. Duruşmada CHP milletvekilleri Mehmet Haberal il Mustafa Balbay ve Gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 50 tutuklu sanık katıldı. Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu 15 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu. Mustafa Balbay ise "Hep beraber bu mütalaayı yırtacağız." diye bağırdı.

Mahkeme heyeti saat 10.50'de duruşma salonuna girdi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin, gelen sanıklar ve avukatların kimlik yoklaması almaya başlamasından önce salonda bulunan CHP milletkvekilleri, boş bulunan avukat bölümüne basın mensupları ile milletvekillerinin alınmamasına tepki gösterdiler.

Tepki sesleri nedeniyle duruşmanın başlamasına da imkan tanımayan vekillerin, mahkeme heyetine hitaben, "Eve mi götüreceksin bu masayı? Burası bomboş. Neden açmıyorsunuz bu bölümü. Milletvekilleri ayakta. Nasıl mahkeme bu. başkan bunrası neden boş." diye bağırdılar.

Milletvekili Muharrem İnce, bütün oturan milletvekillerini de yanında istediğini söyleyerek milletvekillerinin, izleyici bölümünün önünde toplanmasını sağladı. Ardından da milletvekilleri Muharrem İnce, Umut Oran, Ali Özgündüz, sürekli bağırarak mahkeme heyetine tepki gösterdi. Vekiller, "Babanın çiftliği değil burası. Adalet size de lazım olacak." diye bağırdı. Protesto boyunca Muharrem İnce'nin, diğer milletvekillerinin de mahkeme heyetini protesto amacıyla alkışlamasını istedi. Bazı milletvekilleri ile yazarların ile ayaklarını yerlere ve ellerini oturdukları sandalyelere vurdukları gözlendi. Duruşmada yapılan konuşmalar bu nedenle duyulmadı. Duruşmada sessizliğin sağlanıp avukatların konuşmaya çalıştığı sırada İnce'nin yine kalabalığı alkışlamaya ve slogan atmaya davet etti.

Bu sırada CHP milletvekili Nur Serter, diğer milletvekili Muharrem İnce'ye "Muharrem, slogan" diyerek slogan da atılmasını istedi.

Milletvekilleri, ayaklarını yere, ellerini de sandalyelere vurarak "Aç burayı, aç burayı. Adalet istiyoruz. Milli irade burada" diye bağırdı. Başkan Özese ise "Oralar avukatlara ait. Oralara basın mensuplarının oturuyor olmaları, bundan sonra da orada oturacakları anlamına gelmez. Bir hak elde ettiklerini de göstermez. Yaptığınız hareketler, duruşmanın nizamını bozmaktadır." dedi. Bazı milletvekilleri, duruşma salonuna kadar soktukları telefonları ile salondan son dakika gelişmelerini yakınları ile paylaştılar. Bazı televizyon kanallarına bağlanan ve yayına katılan milletvekillerinin bulunması dikkat çekti.

Slogan ve alkışların ardından milletvekilleri, bu kez fiili müdahalede bulundu. Muharrem İnce'nin, "Biz buraya gireriz. Girin arkadaşlar." diye bağırdığı gözlendi. İzleyici bölümü ile sanık ve avukat bölümünü birbirinden ayıran çelik bariyerleri zorlayarak yıkmaya çalışan milletvekilleri, jandarma görevlileri tarafından güçlükle durduruldu. Görevliler ile milletvekilleri arasında bir süre itişme yaşandı. Bu sırada İnce'nin, yönlendirmesi ile "Aç burayı aç. Adalet istiyoruz." şeklinde topluca sloganlar attılar. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşmaya ara verdi. Yaşanan gerginlik ve milletvekillerinin önayak olduğu yuhalamalar nedeniyle duruşmaya ara verilirken kimlik yoklaması da tamamlanamadı.

Öte yandan duruşma salonu dışında taşkınlık çıkaran göstericileri durdurmak için jandarma görevlileri tarafından atılan biber gazı, duruşma salonuna da sızdı. Bu nedenle içeride bulunan birçok kişi de etkilenerek zor anlar yaşadı.

Ergenekon davasında gerginlik

Ergenekon davasında esas hakkındaki mütalaanın açıklanmasından sonraki ilk duruşmada yine gerginlikler yaşandı. İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve yönetim kurulu üyesi avukatlar, mahkeme başkanının talimatına rağmen sanık avukatları için ayrılan bölüme oturma konusunda ısrar etti. Basın mensupları, izleyiciler için ayrılan bölüme alınınca ziyaretçi olarak gelen bazı yazarlar duruma tepki gösterdi. Bazı avukatların, yetki belgesi ve vekaletname göstermedikleri için duruşma salonuna alınmaması üzerine avukatlarla jandarma görevlileri arasında tartışma yaşandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının önceki oturumunda verilen esas hakkındaki mütalaanın ardından sanıkların savunmalarının alınması beklenen bugünkü 282. duruşma, yaşanan bazı gerginlikler nedeniyle henüz başlayamadı. Kemal Alemdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık duruşmaya katılırken, tutuksuz sanıklar içeri alınmadı. Mahkeme heyeti de duruşma salonuna gelmedi.

Daha önceki duruşmalarda avukatlara ait bölümde masalarda oturmalarına izin verilen basın mensupları ile milletvekillerinin bu duruşmada izleyi bölümüne alınmaları, izleyici olarak gelen bazı yazarlar tarafından tepki ile karşılandı. Çok sayıda boş yer olmasına rağmen basın mensuplarının masalı bölüme geçmelerine izin verilmezken, durum Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese'ye iletildi. Ancak Başkan Özese'nin, duruşmaya çok sayıda avukat katılmasının beklenmesi nedeniyle bu alana da sanık avukatlarının alınacağını belirttiği iletildi. Basın mensuplarının yanı sıra duruşmaya Nur Serter, Umut Oran, Muharrem İnce, Mahmut Tanal, İsa Gök, Ali İhsan Köktürk, Bilhun Tamaylıgil'in de aralarında bulunduğu Cumhuriyet Halk Partili yaklaşık 30 milletvekili de duruşmaya izleyici olarak katıldı.

İSTANBUL BAROSU ÜYELERİ JANDARMA İLE TARTIŞTI

Öte yandan, Balyoz davasında duruşma salonunda avukat bölümüne yönetim kurulu üyesi avukatlarla birlikte girerek izinsiz bildiri okuyan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Ergenekon davasında da yer aldı. Yine yönetim kurulu üyeleri ile birlikte avukatlar için ayrılan bölüme oturması üzerine görevliler tarafından izleyici bölümüne geçmesi istenen Kocasakal'ın yerinden kalkmaması dikkat çekti. Bu nedenle de jandarma görevlileri ile Kocasakal ve yönetim kurulu üyeleri arasında tartışma yaşandı.

Daha sonra duruşma salonunun bulunduğu binanın giriş kapısında bağıran insanlar ve tartışma sesleri yükseldi. Bu tartışmanın da bazı avukatların duruşma salonuna alınmaması nedeniyle yaşandığı anlaşıldı. Avukatlar, jandarma görevlileri tarafından mahkeme başkanının talimatıyla avukatların sadece avukat kimliği ile içeri girmelerine izin verilmeyeceğini, vekaletname ve yetki belgesi de göstermelerinin istendiğini söyledi. Tartışma uzun süre devam etti. Avukatların, kendilerine engel olan jandarma görevlilerine bağırarak tepki gösterdikleri gözlendi.

Bu tartışma sırasında sivil giyimli bir kişinin, X-Ray cihazının diğer tarafından tartışmanın yaşındığı koridor bölümünü kamera ile görüntülediği gözlendi. Avukatlar tarafından tepki gösterilen kişinin, jandarma istihbarat görevlisi olduğu öğrenildi. Görevli, kendisine gösterilen tepki üzerine, görüntü almak için çıktığı sandalyeden aşağı inerek kamerasını kapattı.

Kamer Genç, jandarmayla tartıştı

Silivri'de görülen Ergenekon Davası duruşmasına katılmak için gelen CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile bir grup sanık avukatı Jandarma ile tartıştı. Dolu olduğu gerekçesiyle duruşma salonuna alınmayan bazı avukatlar jandarma görevlilerine tepki gösterdi.

Duruşma salonunun ön kısmındaki güvenlik noktasına gelen Genç ve bazı avukatlar, jandarmalar tarafından durduruldu. Avukatlar ile jandarma görevlileri arasındaki bir süre tartışma devam etti. Kamer Genç ile avukatlar daha sonra duruşma binasına alındı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.