1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sıra savmaca bir gün daha: Dünya İnsan Hakları Günü
Sıra savmaca bir gün daha: Dünya İnsan Hakları Günü

Sıra savmaca bir gün daha: Dünya İnsan Hakları Günü

Dünya İnsan Hakları Günü’nü de kutlayıp geçiştirdik... Geçen yıldan bugüne insan haklarında bir iyileştirme olup olmadığını merak ettik! Merakımızı Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) 1

A+A-

Dünya İnsan Hakları Günü’nü de kutlayıp geçiştirdik...

Geçen yıldan bugüne insan haklarında bir  iyileştirme olup olmadığını merak ettik! Merakımızı Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) 1 Ocak - 30 Kasım günleri arasında yaptığı  araştırma giderdi. Araştırmanın verileri şöyle:

• Türkiye’de 28 kişi yargısız infazdan, 9 kişi fail meçhul cinayetten yaşamını yitirdi...

• 70 kişi linç girişiminden yaralandı.

• İşken ve  kötü muameleye uğrayıp mağdur olanların sayısı bu yıl 202’ye yükselirken, TİHV’ye 319 kişi işkence şikâyetiyle başvuruda bulundu...

• Cezaevlerinde 723 mahkûm telefon, açık-kapalı görüş, havalandırma gibi alanlarda iletişim yasağına maruz kalırken, 355 mahkûm çeşitli nedenlerden dolayı sağlık hakkını kullanamadı. 103 mahkûm ise gardiyanların ve cezaevi görevlilerinin işkence ve kötü muamele uygulamasına maruz kaldı.

• Toplantı ve gösterilerde 1716 gözaltı, 152 tutuklama. 68 müdahale, 82 yargılama olurken, 149 kişi 903 yıl 1 ay 27 gün mahkûmiyet aldı...

• Araştırmada, örgütlenme özgürlüğüyle ilgili ihlal verilerine de yer verildi. Buna göre, 1016 gözaltı, 421 tutuklama yaşanırken, 40 kurum binasına saldırı, 3 kapatma, 28 operasyon, 22 kurum binası baskını gerçekleşti...

İnsan Hakları Derneği Başkanı  Öztürk Türkdoğan, Türkiye’deki insan hakları ihlalinin bu yıl da değişmediğini, hükümetin bu yıl özellikle yargı alanında baskı uyguladığını, adil yargılama konusunda geri gidildiğini, insan haklarında ciddi sıkıntılar yaşandığını belirtip şöyle konuşuyor:

“Türkiye’de sorunlar giderek artıyor. İşkence ve kötü muamelede de bir değişiklik olmadı. Sadece  Engin Çeber davasında mahkeme ağır cezalar verdi. Onun dışında fazla bir iyileşme yok. Çünkü işkence sokağa taştı. Örneğin İstanbul’da üniversite rektörleriyle bir araya gelen Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto eden öğrencilere şiddet değil işkence uygulandı. Sınır aşıldı. Bunların tümü hükümetin uyguladığı cezasızlık politikasıyla ilgilidir...”

Evet, her yıl 10 Mart’ta kutlanan Dünya İnsan Hakları Günü’nü bir kez daha kutlayıp, yeni yıla huzurla girmenin mutluluğunu yaşıyoruz!..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.