1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Siren sesi nereden geliyor.
Siren sesi nereden geliyor.

Siren sesi nereden geliyor.

Her 10 Kasım’da sirenler gündeme gelir. 10 Kasım öncesi sirenler denenir. 10 Kasım günü de saat dokuzu beş geçe sirenler iki dakika çalar. Sirenler dün sabah denendi. Yerel gazetelerde siren

A+A-

Her 10 Kasım’da sirenler gündeme gelir. 10 Kasım öncesi sirenler denenir. 10 Kasım günü de saat dokuzu beş geçe sirenler iki dakika çalar.

Sirenler dün sabah denendi. Yerel gazetelerde sirenlerin deneneceği de yazılmıştı. Ancak pek çok kişi sirenlerin neden çaldığına bir anlam veremedi. Dün sirenler çalarken bir vatandaş gazeteyi aradı ve sordu:

-Sirenler neden çalıyor?

Yanıt:

-10 Kasım öncesi sirenleri deniyorlar.

Vatandaş devam etti:

-Heeee! Savaş felan yok yani!..

İronik değil mi?

Sirenler çalıyor, vatandaş neden çaldığını bilmiyor. Hava saldırısı olsa da yine gazeteye telefon açıp, “Hava saldırısı felan mı var” diye soracak.

1980’li yılların başında bizim M. Alipaşa’daki Namık Kemal Lisesi’nin çatısına ilk sivil savunma sireni monte edilirken, heyecanla izlemiştik. İç içe geçmiş düğün yemeği tencerelerine benzeyen sirenin montajı bittiğinde türlü türlü söylentiler çıkmıştı. Pek yakında Yunanistan’la savaşa tutuşacağımıza epeyce inanır olmuştuk. Savaş çıkarsa düşman uçakları Edirne’den girip İzmit’e kadar ulaşırsa ve bizim M. Alipaşa’yı bombalarsa, bu sirenler çalacak, biz de bir yerlere kaçıp canımızı kurtaracaktık! Daha beş altı yıl öncesi Kıbrıs savaşındaki karartma gecelerini unutmamışız. Yunan uçaklarının M. Alipaşa semalarında peydahlanıp üstümüze bomba yağdırma ihtimali de bu nedenle bizi ciddi biçimde endişelendiriyordu.

Gel zaman git zaman, o sirenler 10 Kasım’lar dışında şükürler olsun ki, hiç çalmadı.

Zaten çalsa da ne olacaktı ki!

Siren yazımızı, siren sesinin nereden geldiği konusunda arkeolojik bir hatırlatmayla bitirelim:

Eski Yunan efsanelerinde, şarkılarıyla gemicileri büyüleyip ölüme sürükleyen güzel sesli "sirenler"den söz edilir. Anlatıldığına göre sirenlerin şarkıları öylesine büyüleyicidir ki, bu ezgileri duyan nereye gittiğini unutur, işini gücünü, yemeyi içmeyi bırakıp kulak kesilir, böylece sonunda gemisi batar, kendisi de açlıktan ölür. Yarı kuş, yarı kadın yaratıklar olarak düşünülen sirenler bazı öykülere göre iki, bazılarına göre ise üç tanedir. Akdeniz'in batısında yaşadıkları söylendiği gibi, İtalya kıyılarında ya da İtalya ile Sicilya arasındaki boğazlarda yaşadıkları da ileri sürülmüştür.

Ünlü mitoloji kahramanlarının sirenlerin büyüsünden kurtulmayı nasıl başardıklarını anlatan çeşitli öyküler vardır. Örneğin Eski Yunan'da şair Homeros'un destan kahramanı Odysseus, hem sirenlerin şarkılarını dinlemek, hem de yaşamını tehlikeye atmamak için gemicilerine kulaklarını balmumuyla tıkamalarını ve kendisinin bundan böyle yapacağı hiçbir şeye aldırış etmemelerini buyurur. Sonra kendini geminin seren direğine bağlatır. Gemi sirenlerin adasından geçerken onların şarkısını yalnızca Odysseus işitebilir. Şarkı onu öyle etkiler ki, iplerden kurtulmak için çırpınır ve tayfaların duymasını sağlamak için elinden geleni yapar. Ne var ki, önceki buyruğa uyan ve kulakları tıkalı olan tayfalar ona aldırış etmezler. Sirenlerden uzaklaşıncaya kadar yollarına devam ederler.

Argo Gemicileri sirenlerin yakınından geçerken Orfeus kendi güçlü ve güzel müziğiyle sirenlerden baskın çıkarak onları tehlikeden kurtarır.

Alman mitolojisinde ise Lorelei adlı bir su perisi vardır. Ren Irmağı'nın kıyısına oturur ve güzel sesiyle denizcileri büyüler. Alman şair Heinrich Heine'nin bu efsaneyi konu alan bir şiiri vardır.

Bir daha siren sesi duyarsanız, mitolojideki sirenleri de hatırlayınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.