1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Sirmen de, bu şehir de bu muameleyi hak etmedi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Sirmen de, bu şehir de bu muameleyi hak etmedi

A+A-

Haber, dün Cuma Vakti duyuldu.  Bu kentte birileri, zil takıp oynayabilir. Naralar atarak, çılgınca sevinebilir. Sefa Sirmen, bu şehre en çok hizmet eden, bu şehre en çok eser kazandıran insan, dün cezaevine konuldu.
Sefa Sirmen’in böyle bir muamele ile karılaşmasına, eminim bu kentte ona hiç oy vermemiş pek çok insan da üzülmüştür. Ama sevinenler, bunun olmasını hep dileyenler de vardı. Sadece,  rakip partilerdeki siyasi kişiler değil, Sirmen’in cezaevine konulmasına, CHP’de siyaset yapan bazı kişilerin de sevindiğine eminim. 
Ama Sirmen’e yapılan bu muamele ile bence İzmit kaybetti. Çok fazla şey kaybetti. Bu şehir artık kolay kolay kendisine hizmet edecek, cesaretle hizmet edecek yöneticiler bulup, çıkartamayacaktır. 
Sefa Sirmen’i önce Yuvacık Barajı ile vurmak istediler. Yıllarca mahkeme mahkeme süründürdüler. Yuvacık Barajı’ndan bir şey çıkartamadılar. Günümüzde artık kimsenin güvenmediği yargı, daha sonra İZGAZ Dosyası’nı açtı. İZGAZ Davası’nın sanıkları önce beraat ettiler, sonra beraat kararı bozuldu, yeniden dava açıldı. Yargılanan 15 sanık hakkında hapis cezaları çıktı. Dosya, Yargıtay’a gitti. Bu süreçte konuştuğum AK Partili bir hukukçu, “Görürsün, Sefa Sirmen günün birinde cezaevine girecek” demişti. Bu görüşü Sirmen’e aktarmıştım. “Evde küçük bir valiz hazırladım. Hizmet ettiğim için cezaevine koyacaklarsa, yapacak bir şey yok. Gider, yatarız” demişti. Yargıtay sürecinde hakkındaki dava ile hiç ilgilenmedi. Umursamadı. Belki de böyle bir dava ile ilgilenmeyi kendisine yediremedi. 
Sefa Sirmen’in hapse girmesine neden olan İZGAZ Projesi, Sirmen’in hayatının en büyük gururudur. İzmit, hava kirliliğinden boğuluyordu. Bu şehirde insanlar nefes alamıyordu. Devlet, İzmit’e doğalgaz projesini yapmıyor, “Para yok” diyordu. Sirmen ne yaptı, etti, finansmanı buldu. Fransızlara İzmit’in doğalgaz şebekesini yaptırdı.  100 milyon Dolar’a mal olan İzmit’in doğalgaz yatırımını, İZGAZ’ı, günümüzün belediyesi  500 milyon Dolar’a sattı. Fransızlar’a satılan İZGAZ’dan Belediye’nin kasasına giren 500 milyon Dolar ne oldu, kimse bilmiyor. Ama İZGAZ’ı yapan adam, dün geceyi cezaevinde geçirdi. Belki de 6 yıl içeride kalacak. Aynı davada yargılanan, hepsi hüküm giyen diğer sanıkları Yargıtay ayıklamış. Sadece Sirmen’e verilen ceza onaylanmış. Dün sabah savcı telefonla Sefa Sirmen’i  davet etmiş. Muhtemeldir ki, evde hazır bekleyen küçük valizi de alıp gitmiştir Sefa Sirmen. Yargıtay kararı yüzüne okunmuş ve infaz için T Tipi Cezaevi’ne götürülmüş. 
Son zamanlarda sağlığı iyi değildi. Bir yandan hasta ağabeyi Rıza Sirmen’in sağlığı ile uğraşıyordu. Morali iyi değildi. Aile ile ilgili problemlerle boğuşuyordu. Şimdi, İzmit’e gaz getirdi diye cezaevinde Sefa Sirmen. Nasıl dayanır.. Nasıl katlanır.. 
Bu birilerinin intikam projesidir. Bu, toplumun güvenini kaybeden yargı adına bence bir utanç kararıdır. İzmit, İzmitliler, bu ülkenin hiçbir yerinde kendilerine, “Yahu Sefa Sirmen neden hapse atıldı?” diye sorulduğunda yanıt veremezler. Bu şehre bundan böle cesaretle hizmet verecek, risk alıp yatırım getirecek birini de kolay kolay bulamayız. 
Dün haberi alınca, kahroldum. İçimden hüngür hüngür ağlamak geldi. O İZGAZ işinin nasıl yapıldığını, Sirmen’in nasıl uğraştığını bilirim. İzmit’in gaz şebekesinin 17 ağustos 1999 depreminde en küçük bir fire vermemesi, 1’e mal olan o şirketin 5’e satılması nedeniyle Sirmen’e takdirname vermek gerekirken, birileri bir şeylerin intikamı adına, adamı bu yaşta cezaevine attırdılar. Bu dünyada bir de ilahi adalet var. Ben Sefa Sirmen’in kendisine bu kötülüğü yapanlarla, en azından ahirette hesaplaşacağına yürekten inanıyorum.

*Bu gösteriyi mutlaka izleyin, ama… 
Bugün İzmit, gökyüzünde çok görkemli, çok gurur veren bir gösteriye tanıklık yapacak. İzmit Belediyesi, İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95 nci yıldönümü kutlamaları kapsamında Türk Yıldızları jet filosunu şehrimiz semalarına getiriyor. 
İzmit’in kurtuluş yıldönümü, 28 Haziran Salı gününe rastlıyor. Herhalde, süpersonik jetlerden oluşan Türk Yıldızları filosunun programı böyle uygun olduğu için bu gösteri 25 Haziran’a alındı. Aslında tam kurtuluş gününde olsa, bence çok daha güzel olurdu. 
Türk Yıldızları’nın gösterisi, saat 16.00’da İzmit Körfezi üzerinde gerçekleşecek. Seka sahilinden, ya da marina iskelesi bölgesinden bu gösteriyi izleyebilirsiniz. Her gösterisinde dünyayı harika bırakan, kendi alanında dünyanın en iyisi olduğu herkesçe kabul edilen Türk Yıldızları’nın gösterisi, kuşkusuz nefesleri kesecek. O jetlerin çıkarttığı olağanüstü ses tüylerimizi diken diken yapacak. Jetler havada birbirlerine yaklaşıp, taklalar atarken, elimizde olmadan çığlıklar atacağız. Arkalarından renkli gaz çıkartarak uçan jetler  bu gün saat 16.00’dan itibaren eminim İzmit halkını çok  etkileyecek.
Bugün İzmit üzerinde gösteri yapacak olan Türk yıldızları, Perşembe günü  parkurda  prova uçuşları yaptılar. Gösteri, İzmit körfezi üzerinde gerçekleşecek, Şovun asıl kısmı, Seka Park-Marina arasında olacak. Ama süpersonik jetler bu gösteriyi yaparken geniş bir alanda uçuyorlar. Perşembe günü akşam saatlerinde prova yapılırken, ben arabanın direksiyonunda yoldaydım. Jetlerden öyle müthiş ses-daha doğrusu gürültü- çıkıyor ki, nerede, hangi pozisyonda olursanız olun, ister istemez başınızı yukarı kaldırıyor, bu uçakları görmek istiyorsunuz. 
Direksiyon başında olmama, kalabalık bir trafik içinde gidiyor olmama rağmen, ben de refleks halinde kafamı kaldırıp, uçakları aramaya başladım. Benim gibi yoldaki bütün araçların sürücüleri aynı şeyi yapıyorlardı. Az kalsın, D-100 karayolu Köseköy mevkiinde,  sırf bütün sürücüler  o jetleri görmek için önlerine değil de havaya baktıklarından zincirleme kaza olacaktı. Bu nedenle uyarmak istiyorum. Bırakın işi gücü; saat 16.00 sıralarında Türk Yıldızları’nın gösterisini izlemek için İzmit sahiline inin. Ama bu jetler uçarken eğer araba kullanıyorsanız, sakın gözünüzü önünüzden ayırıp, havaya bakmaya kalkmayın. Çünkü, araba kullanırken, bütün konsantrasyonunu kaybediyor insan. Maazallah, bu nedenle zincirleme kazalar olabilir. Jetlerin gösterisini izlemek istiyorsanız, çekin arabanızı kenara, durun, Havaya bakıp, jetleri seyredin,. Ama direksiyonda yola devam ediyorsanız, mutlaka sadece önünüze bakın. 
İngilizler herkesi yanılttı 
“Yok canım” diyordu bütün dünya, “İngiliz halkı, Avrupa Birliği’nden çıkmayı onaylar mı?” 
İngiltere’deki referandumdan, bütün dünya “Avrupa Birliği’nde kalma” kararı bekliyordu. Bütün anketlere göre “Evet” birkaç puan öndeydi. Başbakan Cameron, halktan AB’de kalış için destek bekliyordu. Referanduma kısa süre kalan AB’yi destekleyen genç bir kadın milletvekilinin bir ırkçı fanatik tarafından katledilişi ile birlikte, AB’de kalış yönündeki oyların da arttığı sanılıyordu.
Gece basılan, dün sabah dağıtılan İngiltere’deki bütün ulusal gazeteler sonuçta yanıldılar. Hatta, bizim Cumhurbaşkanımız bile, birkaç gün önce bir iftar programındaki konuşmasında, İngiltere’den “Evet” çıkacağını öngörmüştü. 
Herkesi yanılttı İngiltere halkı. Avrupa Birliği’nden çıkış yönünde oy kullandı. Dünya ekonomisi zaten allak bullak durumdaydı, dün sabahtan itibaren her şey karıştı. 
Dünya değişiyor. Dünyada insanlar daha çok özgürlük, daha çok bağımsızlık istiyor. Dünyada insanlar giderek kendilerine yabancı olanlara karşı daha düşmanca tavır alıyor. ABD’de kasım ayında yapılacak Başkanlık seçimini, Cumhuriyetçi adayın kazanamayacağını iddia edebilir misiniz?. Avrupa’daki seçimlerde, ırkçı sağcı partilerin yükselişe geçeceği görülüyor. 
Batılılar, önce Ortadoğu’ya, İslam dünyasına çomak soktular. Ortadoğu’da büyük bir insanlık trajedisi başladı. Savaştan kaçan insanlar Avrupa’ya yönelince, Avrupa panikledi. Şimdi AB üyeleri birbirleri ile kavga ediyorlar. 
Dünya yeni bir yöne doğru gidiyor. Bizim Türkiye olarak daha fazla demokrasiyi, daha fazla hukuk üstünlüğünü, daha fazla hoşgörüyü benimsememiz gereken bir dönem. İngiltere ABD’de kalsa bize ne, çıksa bize ne. Bir süre dolar dalgalanır, Altın fırlar falan.. Ama her değişim,  yeni fırsatlar da yaratır. 
İngiltere’deki referandum sonuçları, en çok anketçileri, istatistik bilimcilerini sarmış olacaktır. Artık hiçbir ülkede, hiçbir ankete güvenilemez diye düşünüyorum. Bundan söyle, dünyanın her yerinde, her seçim ve her referandumda çok sürpriz sonuçlar beklemek gerekir. 

*Köprü için 90 TL makul
Körfez Köprüsü, yani Osmangazi Köprüsü, 30 Haziran Perşembe günü, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın da katılacağı bir törenle ulaşıma açılacak. İzmit Körfezi’nin iki yakası arasında artık arabayla 5 dakika içinde geçiş mümkün olacak. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Haziran’daki açılış töreni sırasında bir de sürprizi açıklaması bekleniyor. Bayram günleri Boğaz Köprüleri ile otoyol ücretsiz ama, yeni açılan Osmangazi Köprüsü’nden geçiş ücretsiz olacak. Ancak birkaç ay öncesine kadar, bu köprüden geçiş ücretinin 130 TL civarında (Hatta İngiltere AB’ye hayır deyince Dolar fırladı, belki 150 TL) civarında olacağından söz ediliyordu. Cumhurbaşkanı’nın Perşembe günü, Körfez Köprüsü’nden geçiş ücretini 90 TL olarak açıklaması bekleniyor. 
Bu fiyat, makul fiyat. Gebze yönünden gelip, Körfez’i dolaşarak Karamürsel’e gitseniz; ya da tam tersini yapıp, Karamürsel tarafından gelip Gebze’ye kara yolu ile gitseniz, en az yakıt tüketen araçla bile, 90 TL yakarsınız. Asıl önemli maliyet zaman kaybı ve bu karayolundaki büyük risktir. Köprüden, 5 dakikada geçmek için, 90 TL ödemek itiraz edilmemesi gereken bir bedeldir. Umalım ki,  bu fiyat bayram günleri ile geçerli kalmasın. Bayram ertesinde de uzun süre devam etsin. 

*Büyükakın’la bahse girdik 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr.Tahir Büyükakın’la, aramızda 11 yaş fark var. Ben büyüğüm. Zaman zaman, birbirimize kızdığımız oluyor. Ben O’nun sorumluluğundaki işlerin yavaş ilerlediğini, zamanında bitmediğini, müteahhitlerin yeterince denetlenmediğini düşünüp kızıyorum. O, benim haksız eleştiri yaptığımı düşünüp kızıyor.
Ama arkadaş gibi her şeyi konuşabiliyoruz. Geçen gün, Büyükakın ile, yine kent meseleleri üzerine bir sohbetimiz oldu. Elbette ağırlıklı konu devam eden tramvay projesiydi. Yahya Kaptan Mahallesi’nde iş bittiği halde kapalı olan yollardan söz ettim. “Bu tramvay işini zamanında bitiremeyeceksiniz” dedim. Biliyorsunuzdur. Büyükşehir Belediyesi’nin kente vaadi, önümüzdeki şubat ayında tramvayı çalıştırmak. Büyükakın, “Ben seni Mart’ta bu şehirde tramvaya bindireceğim” dedi. “Bu gidişle mümkün değil. Bahse girerim” dedim. 
Bahsi kabul etti. İşin bitiş süresi şubat. Ama batı yönüne, Yenimahalle’ye kadar tramvay yolunu uzattılar. Bu nedenle, mart kabulüm. Eğer önümüzdeki mart ayı sonuna kadar Büyükakın beni İzmit’te tramvaya bindirip, Otogar’dan Yenimahalle’ye götürürse, iddiayı ben kaybedeceğim. Mart’ta tramvay hala çalışmıyorsa, ben kazandım. Kimbilir, neler yazarım. 
Büyükakın, tramvay konusundaki eleştirileri haksız buluyor. Bana şunları söyledi:
“-Biz aslında tramvay yolu yapmıyoruz. İzmit’in alt yapısını değiştiriyoruz. 40-50 yıl hiç sorun çıkartmayacak alt yapı yapıyoruz. Aslında tramvay Yürüyüş yolundan geçmeliydi. Sen Başkan Karaosmanoğlu’nu ikna ettin, proje değişti. Bu iş Yürüyüş yolundan geçse, Yürüyüş yolu altındaki kollektörleri yan caddelere aktaracak, Yürüyüş yolundan tramvay geçerken, iki yanındaki cadde yayalaştırılacaktı. 10 yıl sonra ben de kitap yazacağım. Tramvayı Yürüyüş Yolundan geçirecektik, İsmet Çiğit engel oldu diye seni şikayet edeceğim.”
Sevindim, “İnşallah o kitabı yazarsın. 10 yıl sonra İzmit halkı bana dua eder. Yürüyüş Yolu’ndan tramvay geçireceğine, boydan boya lambaları yaktır” dedim. Bayrama kadar Endüstri Meslek Lisesi’nden doğuya doğru olan bölgede de lambaların yanacağını söyledi. Genel Sekreter, Symbol Köprülü kavşak bölgesindeki bütün çalışmaların Salı gününe kadar tamamlanacağını açıkladı. Bayram ertesi başlatacakları D-100 İzmit geçişini genişletme projesini de çok önemsiyor. Bu konuda destek istedi. “Bir süre sıkıntı olacak. Ama bu mevsim yapmazsak, ne zaman yapacağız. Bu projeyi bitirince, D-100 geçişi çok rahatlayacak” dedi. 
Genel Sekreter Büyükakın ve Büyükşehir personeli, biraz sıcak ve uzun günlere gelen Ramazan ayının mahmurluğu içindeler. Ama Genel Sekreterin devam eden işlerle ilgili takipte olduğunu söyleyebilirim. Biraz destek, biraz anlayış bekliyor, “2017 sonuna kadar sabır. Her şey çok güzel olacak” diyor.

 

 

Bu yazı toplam 2975 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum