1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sirmen için artık kimse konuşamaz
Sirmen için artık kimse konuşamaz

Sirmen için artık kimse konuşamaz

10 yılı aşkın süreyle, üstelik çok ağır suçlamalarla yargılanan, aslında sadece Sefa Sirmen değildi. Bu kentte Sefa Sirmen’i seven, O’na oy veren onbinlerce insan; bu kentte kesintisiz akan

A+A-

10 yılı aşkın süreyle, üstelik çok ağır suçlamalarla yargılanan, aslında sadece Sefa Sirmen değildi. Bu kentte Sefa Sirmen’i seven, O’na oy veren onbinlerce insan; bu kentte kesintisiz akan Yuvacık suyunu içen, doğalgazı kullanan herkes aynı ithamla suçlanmıştı:

“-Siz hırsızsınız. Siz devleti sömürdünüz, zarara uğrattınız” dediler.

Onlara kalsa, devletin bütçesinin yüzde 15’ini karşılayan; bu uğurda her yanı kirletilen, iç göçün hedefi haline gelen İzmit halkı,  temiz ve kesintisiz suyu içmeye, doğalgazı kullanmaya, Türkiye’nin ilk çöp fabrikasını yapmaya layık değildi.

Kıvransaydı susuzluktan; zehirlenseydi kömür gazından; eski Gölcük yolu kenarındaki çöplükten yükselen pis koku ile boğulmalı, oradan kalkan sivrisinek bulutu yüzünden haşır haşır kaşınmalıydı.

Kesinlikle ve altını çizerek belirtmek isterim ki, o dönemlerde Sefa Sirmen’in çevresinde gözüken, bugün hala siyasi ikbalini Sirmen’in karizmasına bağlamış olup, eteğinin dibinden ayrılmayan insanların hepsine kefil değilim. Sefa Sirmen’in siyaseten yaptığı hataları, aslında beş para etmez kimi adamları bu kentte “Önemli siyasetçi”, “Her dönemin ve her yerin potansiyel adayı” yapmasını da savunmam.

Ama hakkındaki bu akçeli işlerle ilgili iddialar konusunda Sirmen hakkında hiçbir zaman kuşku duymamıştım.

İnsanlar hayatlarının çeşitli dönemlerinde haklı ya da haksız suçlanabilirler. Kim ne derse desin Türkiye- üstelik hala- bir Hukuk Devleti’dir. Son sözü yargı söyler… Sefa Sirmen hakkında da son sözü yargı söyledi.

Yuvacık Barajı davasında 41 celse; İzgaz davasında 53 celse… Sirmen yargılandı. Kimi zaman mahkemelerin savcısı, kimi zaman hakimleri değişti. Bir bilirkişi heyetinin hazırladığı raporu savcı kabul etmedi, bir daha, bir daha bilirkişi heyetleri kurudu.

Sirmen’le ilgili davalar hakkında TBMM’de Araştırma Komisyonları kuruldu.

Bazıları 10 yılı aşkın süren davalar tek tek sonuçlandı. Biri hariç hepsinden, üstelik iddia makamının, savcının “Beraat” talepleri ile Sirmen aklandı.

Mahkum olduğu bir tek dava var: İzmit Belediye Başkanı seçildiği ilk dönemlerde Belediye berbat haldeydi. Sirmen’in elinde belediye üst yönetiminde kendi ekibini oluşturmak için yasal imkan yoktu. İşçi statüsündeki kimi personeli, memur statüsündeki insanları çalışması gereken işlere vermişti. Bu yüzden açılan davada suçlu bulundu Sirmen., O ceza da ertelendi. Üstelik bu suç, yüz kızartıcı, siyasi geleceği etkileyebilecek bir suç değildi. Dahası, AKP iktidarı döneminde çıkartılan yeni yasa ile, Sirmen’ein “Suçlu” diye hüküm giydiği bu olay, Belediye başkanlarına yasal hak olarak verilmişti.

Sefa Sirmen bir yandan yargılanırken, bir yandan da daha iki-üç ay öncesine kadar ülkenin Başbakanı tarafından Türkiye’nin farklı illerinde siyasi mitinglerde aık açık “Hırsızlıkla, yolsuzlukla” suçlanıyordu.

O sustu, içine attı… AKP döneminde yargılandı. Aslında geçen gün beraatı ile sonuçlanan İzgaz davasından 2008 yılında yırtmıştı. Mahkeme, bu davadaki Sirmen üzerine atılı suçların –suçlu bulunup hüküm giyse bile- Rahşan Affı kapsamına girdiğine karar vermiş,  yargılamayı sonlandırmıştı. Ama kesin karar verilmemişti. Sirmen ve avukatları itiraz ettiler. Hatta, aynı davada yargılanan diğer sanıklardan bazıları, “Neden itiraz ediyorsunuz. İşte bu davadan yırttık, kapandı. Bırakın peşini” dediler. Sirmen, siyaset yapacaktı. Yeniden bu kent halkının önüne çıkacak, oy isteyecek, yetki isteyecekti. Arkasında “Yolsuzlukla” suçlandığı bir davadan, “Af sayesinde kurtuldu” damgası bırakmak istemiyordu. Çünkü ülkemiz ve ilimizin iftira üzerine kurulu kirli siyaset ortamında her zaman bu karşısına çıkartılacaktı. Sirmen’in itirazı ile dava yeniden açıldı.

53 celse devam etti. Sayısız bilirkişi raporu hazırlandı. Sefa Sirmen, İzmit’teki doğalgaz şebekesini diğer illerdeki – örneğin Eskişehir- benzer şebekelerden daha fazla paraya mal etmekle suçlanıyordu.

Oysa bu devlet, susuzluktan kıvranan İzmit için barajı yapmıyor, kömür dumanından insanların öldüğü İzmit’e doğalgazı gereksiz görüyordu. Sirmen bu şartlar altında barajı, İzgaz’ı yapmıştı.

Sefa Sirmen, İzgaz için 100 milyon Dolar harcamıştı. AKP döneminde şebeke genişledi. Gaz köylere kadar gitti. Ayrıca Sefa Sirmen’e verilmeyen “sanayi kuruluşlarına gaz satma “ yetkisi de verilmişti. Elbette bu nedenle İzgaz’ın değeri yükseldi. Ama Sirmen’in 100 milyon Dolar’a mal etiği İzgaz’ı 2009 yılında AKP’li Belediye 550 milyon Dolar’a sattı. Yargı, Sirmen’e yoktan var edilen İzgaz için harcanan 100 milyon Dolar’ı sorarken, bugüne kadar kimse AKP’li belediye, “Bu İzgaz’ın satışından aldığı 550 milyon Dolar ne oldu?” diye sormadı, soramadı.

Sirmen yargıdan hiç kaçmadı. Milletvekili kalabilir, dokunulmazlığı devam edebilir, kimse de yargılayamazdı. Ama milletvekilliğini de kendi isteğiyle bıraktı. Yıllardır dokunulmazlığı da yok. O kadar iddia. O kadar iftira… Sirmen’i bu ülkenin en zengin siyasetçisi, İzmit halkının neredeyse tamamını “Hırsız ve dolandırıcı” ilan eden siyaset.

Hepsi bitti. Hepsinde yüce yargı “beraat” kararı verdi. Artık siyaseten kimsenin Sefa Sirmen’e atacağı çamur, atacağı iftira kalmadı. Kimsenin bu konuda söyleyecek sözü de kalmadı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bugün elinde olduğu yetki ve imkanlara; bugün kullandığı çok büyük paralara Sefa Sirmen sahip olsa, bugün Kocaeli dünyanın en güzel, en sorunsuz, kentsel yaşamın en rahat ve konforlu olduğu kent haline gelirdi. Kocaelispor şampiyonlar liginde oynar, İzmit’te ne trafik sorunu,  ne başka sorun kalırdı. Bu kentte yoksul, muhtaç insan kalmazdı. Bu kentin Avrupa’da mücadele eden basketbol, voleybol takımları, Buz hokeyi takımı olur, Türkiye’deki en büyük organizasyonlar, en önemli sanat etkinlikleri İzmit’te yapılırdı.

Çok ağır ithamlarla çok uzun süre devam eden yargılanma süreci, hiç kuşkusuz Sirmen için, ailesi için, O’nu sevenler için oldukça yıpratıcıydı. 2009’daki yerel seçim öncesinde pek çok AKP’li, “Sirmen mahkum olacak. Sürüm sürüm sürünecek, aday bile olamaz” dediklerini biliyorum. Ama, üstelik AKP döneminde çatır çatır yargılandı ve bütün davalardan beraat etti. Artık, Sefa Sirmen için kimsenin bu konularda söyleyecek sözü kalmamıştır. Sefa Sirmen ile birlikte, O’na güvenen, oy veren bütün İzmitliler de beraat etmiştir. Sirmen, bu kentte siyaset yapıp yargılanan ilk ya da son siyasetçi değildir. Bu dönemden de birileri, ileride mutlaka bazı konularda hesap vermek zorunda kalacaklar. Üstelik korkarım, onların hepsi, Sirmen gibi yargı önünde aklanma onurunu da yaşayamayacaklar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.