1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Sirmen KEV’i bırakacak, Kocaelispor kurtulacak
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Sirmen KEV’i bırakacak, Kocaelispor kurtulacak

A+A-

KEV kongresinden istediğimiz sonucu alamasak da, bu için peşini bırakmayacağımız, er veya geç emaneti geri alacağımız kaçınılmaz bir gerçek. Sadece zaman kaybı oldu, yoksa sonuç değişmez. O meşhur sloganda söylendiği gibi tesisler hakkımız, söke söke alacağız. Dün Kocaelispor’u bekleyen büyük tehlikeden söz etmiş, Sirmen’in olayın ciddiyetinin farkında olmadığına vurgu yapmıştım. Yerli futbolculara, devlete borçlar transfer yasağı yaptırımı getiriyor. Bunun anlamı kulüp yaşamını emekleyerek sürdürür, ayağa kalkması, hele koşması mümkün değildir. Yerli futbolcuları ve devlete borçları ödemeden devam etmek, kulübün yaşamasını sağlamak mümkün gibi gözükse de, aslında öyle değil. Çünkü başımızda yabancı futbolcu belası var ki, yaptırımı transfer yasağıyla sınırlı değil. Önce puan silme, sonra küme düşürme.

KIZILYILDIZ DOSYASIYLA BİLE BAŞ EDEMEYİZ

 Salı günü 200 bin Euro yani 600 bin TL taksit ödemesi yapmamız gerekiyordu Kızılyıldız Kulübü’ne. Bugün 60 bini bile bulmak için güçlük çekerken, 600 bini nasıl bulup ödeyeceğiz?  Geçen ocak ayında karşı tarafı ikna ettik, öteledik. Bugün yeni bir ertelemeyi nasıl isteyeceğiz, istesek de kabul ederler mi sanıyoruz. Hadi oldu da bulduk 600 bini diyelim, 4 ay sonra 100 bin Euro, yılsonu 217 bin Euro daha ödenecek. Önümüzdeki 1 yıllık süreçte 800 bin Euro yani yaklaşık 2.5 milyon TL gibi ciddi bir ödeme faturası var karşımızda. Aylık 5 bin Euroları da saymıyorum. Diğer giderleri, ödemeleri hiç hesaba katmıyorum. Bıraktık diğerlerini şu Kızılyıldız dosyasıyla şu anki koşullar altında baş edebilmemiz, bu borcu temizlememiz çok uzak ihtimal. 

TEK ÇIKIŞ YOLU TESİSLERİN SATIŞI

Ne büyük zorluklarla amatörden profesyonele çıktık, ne emekler verdik. Çıkmaz çok zor oldu ama eğer yabancı futbolcu borcunu ödeyemezsek, aşağıya inmemiz çok kolay olur. Talimatlar açık, en alt lige düşene kadar yaptırım söz konusu. En alt lig dediğim, 2.Amatör Küme. Bırakın en aşağısını, bu takım yeniden amatör BAL’a düşerse bile büyük bir yıkım olur. Özetle, yabancı futbolculara olan borçlardan dolayı küme düşürme, en alt lige kadar inme gibi ciddi tehditler, tehlikeler altındayız. İşin ucunda kapıya kilit vurmak, fişi çekmek var. Bundan önce birkaç kez uçurumun kenarına geldik, bir şekilde kurtardık. Ancak bir kez daha aynı durumla karşılaşırsak, bizi kimse kurtaramaz. Son umudumuz Bahri Yavuz ve yönetimi, son çıkar yol tesislerin satışı. Başka türlü FIFA dosyalarını temizleyemez, borç yükünden kurtulamayız.

SİRMEN BIRAKACAK, SÜREÇ İŞLEYECEK

Zaman aleyhimize işliyor. Kızılyıldız kulübü daha önceki taksit ödemesinde anlayış gösterdi ama ikincisinde insaflı olmayabilir. Yarın FIFA’ya başvurursa ne olacağı çok açık. 2 sezon uğraştık amatörden kurtulalım diye, yeniden oraya düşürülürsek kimin inancı, umudu kalır? Uzakta değil tehlike, yanı başımızda, kapımızda. En kısa süreçte o tesis gerçek değerine satılacak ve borçlar sıfırlanacak. Başka bir yol, seçenek yok.  Bunun için kime ne görev, sorumluluk düşüyorsa yapacak. Büyükşehir Belediye Başkanı imar değişikliği için söz verdi, Bakan TOKİ konusunda devreye gireceğini söyledi. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, bu sözleri aldığı için yola çıktı. Siyasi irade Sefa Sirmen olmasın diyor, böyle bir şart koşuyorsa Kocaelispor’un kurtuluşu için gereği yapılacak.   Yani, Sirmen KEV’i bırakacak, süreç işleyecek.

İzmit Tatamispor ve Timur Doğan gerçeği

90’lı yıllarda ilimizin güzide karate kulüplerinden biriydi Samuray Spor. Heykel yokuşundaki salonda Muzaffer Yoldaş yönetiminde çok sıkı çalışmalar yapılıyordu. O çalışmalar sonuç verdi, Samuray Spor’dan Haldun Alagaş dünya şampiyonu, İbrahim Erçin Dünya üçüncüsü oldu. O dönemin başarılı sporcularından biri de Timur Doğan’dı. Timur uluslararası olmasa da, ulusal düzeydeki şampiyonalarda önemli başarılara imza attı. Timur faal sporculuğunun ardından antrenörlüğe geçti ve uzun yıllar Büyükşehir Kağıtspor’da görev yaptı. Doğan yönetimindeki Mavi-Beyazlılar başarıdan başarıya koştu. Bundan birkaç yıl önce yanılmıyorsam şube sorumlusuyla yaşanan bir fikir ayrılığından Doğan, Kağıtspor’dan ayrıldı. Daha doğrusu gönderildi.  Kuşkusuz karateye büyük yatırım yapan Kağıtspor için önemli bir kayıptı.

DEV BÜTÇELİ KAĞITSPOR’A KAFA TUTTU

 Timur Doğan kendini karateye adamış bir spor adamıydı. Kağıtspor’dan ayrılınca başka bir iş yapacak hali yoktu. İzmit Tatamispor Kulübü’nü kurdu ve eski öğrencilerinden bazılarını yanına alarak adeta sıfırdan yola koyuldu. Ne belediye, ne sponsordan, kimseden en küçük bir destek almadan faaliyet gösteriyor İzmit Tatamispor Kulübü. Son 1 yıl bakarsanız, katıldığı her organizasyonda ses getiren başarılar elde etti, gazetelerin spor sayfaları Tatamispor’un zaferleriyle süslendi. Genelde Büyükşehir Kağıtspor ile yarıştı ve dev bütçeli rakibine kafa tuttu. Hatta kimi organizasyonlarda önünde yer aldı.  Dünya şampiyonu çıkardı, birçok uluslararası dereceye imza attı. Son büyük başarı ise geçtiğimiz günlerde Düzce’de yapılan Bölgesel seçmelerden geldi.

862 KULÜP İÇİNDE İLK 66’YA GİRDİ

Başarının ne boyutta olduğunu daha net anlatmak için rakamlar vermem gerekiyor. Seçmelere 13 ülkeden 862 kulüp katıldı. Finallerde mücadele etme hakkı için en iyi 66 kulüp arasına girmek gerekiyordu. İzmit Tatamispor genç bayan takımı Düzce’de o hedefi yakaladı. Şampiyonaya Türkiye’den katılım sağlayan 33 kulüp arasına girdi. Dev bütçeli rakipleri geride bırakıp, mütevazı imkanlarla böylesi bir başarı gerçekten alkışa değerdi. Hafta sonu ilimizde Avrupa Şampiyonası finalleri var. İlimizi büyük imkanları olan Büyükşehir Kağıtspor ile birlikte temsil edecek İzmit Tatamispor. Mütevazı kulüp dev rakiplerle aynı kulvarda yarışacak. Sevgili Timur Doğan’ın sporcularıyla düzenlediği basın toplantısına dünkü gazetemizde geniş yer ayırdık. Bunu fazlasıyla hak ediyorlardı çünkü. Timur Doğan, Avrupa’yı sallayacaklarıyla ilgili iddialı bir sözlemde bulundu.

Tatamispor’un şu ana kadarki süreçte yaptıklarına bakarsanız, Avrupa’yı sallaması sürpriz olmaz diye düşünmek gerekir.  Hafta sonundaki büyük organizasyon için yürekten başarı diliyorum İzmit Tatamispor Kulübü’nün genç bayanlarına. Şampiyonayı da, Tatamispor’un bundan sonraki faaliyetlerini de yakından takip edeceğim.  Bu vesileyle hiç destek almadan, üstelik kısa süreçte İzmit Tatamispor adını Türk karatesinde çok önemli yerlere taşıyan Timur Doğan ve ekibini alkışlıyorum. 

Bu yazı toplam 1925 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum