1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Sirmen’e destek İzmit’in namusudur
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Sirmen’e destek İzmit’in namusudur

A+A-

Türkiye’de yargının son yıllarda ne hallere geldiği hepimizin malumudur. Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı “Terör örgütü lideri” olmakla suçlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en değerli komutanları, Atatürk ilkelerine, devlete, millete bağlı insanlar hakkında kumpaslar kuruldu, cezaevlerine konuldular.

İzmit siyasetinin tartışılmaz en önemli ismi, 15 yıl bu kenti yöneten eski Belediye Başkanı, eski milletvekili Sefa Sirmen de 24 Haziran’dan beri hükümlü olarak cezaevinde yatıyor. Geçen çarşamba günü Sefa Sirmen’i, rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hasta odasında ziyaret ettim. İyi görünüyordu Sirmen. Ya da “İyi ve güçlü” görünmeye çalışıyordu. İçim sızladı.

Kimdir Sefa Sirmen? Bugün bu şehrin insanlarının içtiği suyu Yuvacık Barajı ile getiren adamdır.

Bugün bu şehrin insanlarının kullandığı doğalgazı bu şehre getiren adamdır.

İzmit çöplük haline gelmişken, Türkiye’deki ilk katı atık yakma tesisini bu şehre getiren adamdır.

Kocaelispor’la bu şehre iki kez Türkiye Kupası’nı getiren adamdır.

Döneminde İzmit Türkiye’nin en popüler, en saygın,  en itibarlı şehri haline gelmişti. Bu kent bugün hala O’nun yaptığı otobüs terminalini kullanıyor. Bu şehirde hala O’nun yaptığı SDKM’nin yarısı kadar büyüklükte bir kültür merkezi yapılmadı. Üstelik Sefa Sirmen bütün bunları yaparken, başında bulunduğu İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin geliri,  yok kadar azdı.

Sefa Sirmen bütün bunları yaptı da siyasetten emekliye ayrıldıktan sonra çok zengin bir adam olarak mı yaşadı? Hayır. Tam tersine,  ailesinin ekonomik açıdan da çeşitli sıkıntıları, sorunları bulunuyor. Rahmetli kayınpederi Rahmi Seymen’den kalan mal varlığı ile yaşıyorlar.

Ama Sefa Sirmen hapiste. 6.5 yıl kesinleşmiş hapis cezasını çekiyor. Sirmen’in mahkumiyetine neden olan davada büyük bir adli hata yapıldığına inananlardanım. Sirmen, “İZGAZ Projesi pahalıya mal oldu” gerekçesi ile hüküm giydi. O’nun 100 milyon Dolar’a malettiği İZGAZ,  birkaç yıl önce 500 milyon Dolar’a satılmışsa,  İZGAZ Projesi için kim ne söyleyebilir?

2002’de Türkiye’nin, 2004’te ilimizin yönetimini üstlenen AK Parti’de bazı insanlar, Sefa Sirmen’i hedef tahtasına koymuşlardı. Çünkü, bu kentteki siyasette kendilerine en büyük rakip gördüler. Özellikle milletvekili Muzaffer Baştopçu Sirmen’i hapse attırmak için elinden gelen her şeyi yaptı. Yıllarca uğraştı. Yuvacık Barajı’ndan Sirmen’i mahkum ettirmek istedi. Yuvacık Barajı’nı tutturamadılar, İZGAZ’dan içeri attılar.

Bu davada önce Sirmen için “Beraat” kararı çıktı. Davada 17 sanık vardı. Hepsi beraat etti. Yargıtay kararı bozdu. Dava yerel mahkemeye döndü. Yeni davanın savcısı da beraat istedi. Ama savcı değiştirildi, hakim değiştirildi. Sirmen mahkum edildi. Sonra Yargıtay, dosyanın zaman aşımından rafa kalkmasına 15 gün kala, “Oy çokluğu” ile mahkumiyet kararını onayladı. Dosyada 16 kişi beraat etti. Sirmen içeri atıldı.

Sirmen hakkında mahkumiyet kararı verenlerin büyük bölümü, 15 Temmuz sonrası FETÖ Terör Örgütü üyesi oldukları için tutuklandılar.

Sefa Sirmen, yaşlı, hasta, kırgın. Bu kente bunca yıl hizmet etmiş. Bu kentte çok büyük eserler bırakmış. Görev yaptığı süre boyunca, hiç kimseyi siyasi görüşü nedeniyle ayırmamış. Herkese eşit davranmış, başı derde giren herkesin elinden tutmuş çok özel bir adam.

Oturup evinde torunlarıyla oynaması gereken bir dönemde cezaevine koydular O’nu. Biliyorum, AK Parti içindeki pek çok insan da bu durumdan rahatsız. İçlerine sinmiyor bu tablo. Sirmen’in üzerine kasten gidildi. Bir kulp takılmak istendi. Sanki, Sirmen cezaevine konulursa, birilerinin başı göğe erecekti.

Bu konu İzmit’in, İzmit siyasetinin namusudur. Sefa Sirmen uğradığı bu haksızlık karşısında yalnız bırakılırsa,  gelecekte İzmit için cesaretle hizmet verecek insan bulamazsınız. 2 yıl sonra Sirmen içeriden çıkar, bir bakarsınız başkaları içeri girer. Bu iş, siyasi bir kine dönüşebilir.

Sefa Sirmen için şimdi yeni bir hukuki mücadele dönemi başladı. Avukatları Anayasa Mahkemesi’ne, Yargıtay Başsavcılığı’na mahkumiyet kararı ile ilgili itiraz dilekçeleri verdiler. Hukuk içindeki FETÖ’cülerin, birilerinin özel istek ve taleplerine uyarak mahkum ettirdiği Sefa Sirmen’in bu hukuk mücadelesinde bütün İzmit’in arkasında durması gerekiyor.

Mevcut CHP’li Kocaeli milletvekillerinin FETÖ davasından sanık bazı ortakları için nasıl çırpındıklarını, nasıl Başbakan’a kadar konuyu götürdüklerini biliyorum. Sirmen için yapay üzüntü gösterisi dışında bir şey yapmadılar. Kocaeli Barosu’nun devreye girmesi lazım. Kocaeli’deki bütün siyasetçilerin durumdan vazife çıkartması lazım. Sefa Sirmen’e itibarının iade edilmesi, İzmit’in namusunun kurtarılması lazım.

Ben bu konuda elimden geleni yapmaya hazırım. Çünkü, Sirmen’in bugün maruz kaldığı muameleyi kesinlikle hak etmediğine inanıyorum.

Kartepe Sarımeşe Hipodromu

Türkiye’de son yıllarda en hızlı büyüyen sektörlerden biri, hiç kuşkusuz “ Yarış atı yetiştiriciliği” sektörüdür. Bu sektörün ulaştığı parasal boyutlar inanılmaz büyüklüklere ulaşmıştır.

Türkiye’deki at yarışı yetiştiriciliği sektörünün en önemli merkezlerinden biri de kuşkusuz bizim ilimizdir. Çünkü, dünyada yarış atı yetiştirmeye en uygun iklim kuşaklarından birinin üzerinde bulunuyoruz. Bizim şehrimizde Türkiye’nin en önemli yarış atı yetiştiricilerinin bulunduğunu da biliyoruz.

Türkiye Jokey Kulübü (TJK)  at yarışı sektörünü Türkiye geneline yaymak için harekete geçtiğinde, ilk akla gelen kentlerden biri de bizim şehrimiz oldu. Bu konu ilk kez 20 yıl kadar önce, Sefa Sirmen döneminde gündeme geldi. Sirmen,  TJK resmi yarışlarının yapılacağı modern bir hipodrom için,  Outlet Center arkasında bulunan, bugün atletizm pisti olarak kullanılan alanı göstermişti. Ama TJK bu yatırımı yapmadı.

Aradan yıllar geçti.  Kartepe ilçesi Sarımeşe beldesinde KOÜ’nün  Atçılık Spor Okulu’nun bulunduğu bölgede  küçük bir antrenman hipodromu vardı. TJK,  ilimizde mutlaka bir hipodrom yapmak isteyince, bu alan gündeme geldi. Tevazuyu bir kenara bırakırsak, Kartepe Sarımeşe’de bir hipodrom kurulması,  yarış atı yetiştiren ilimizde at yarışlarının da düzenlenmesi konusunda benim de büyük çabalarım olmuştur. Çok engeller çıktı. At yarışçılığına “Kumar sektörü” gözüyle bakanlar, Sarımeşe’de hipodrom yapılmasını engellediler. Burası için ayrılan para ile, Diyarbakır’a hipodrom yapıldı. Nihayet, bu işe inananların gayretleri ile birkaç yıl önce Sarımeşe’deki Kartepe Hipodromu açıldı.

Hipodromun resmi açılışına katılmış, böyle bir tesisin ilimize kazandırılmasında payım bulunduğunu düşünerek gurur duymuştum. Ama daha sonra yolum Hipodroma düşmemişti. Geçen iki haftalık tatil sırasında gittim. Sarımeşe Hipodromu’nda pazartesi günleri gündüz, salı günleri gece yarışları düzenleniyor. Ulaşımı kolay. Kartepe Belediyesi, yollarını yapmış,  çok geniş otoparkı var.

Açılışta gördüğüm eksiklerin büyük bölümü giderilmiş. Çok güzel, çok önemli yarışlar yapılıyor. Çevrede, Türkiye’nin farklı illerinin plakasını taşıyan yüzlerce araç. Yarış günleri hipodrom dolu. Hala tek tribün var ama,  pist kenarına piknik masaları konulmuş. Alan çok geniş ve güzel. Kadınlar, erkekler, aileler çocuklar. Sarımeşe Hipodromu turizm konusunda iddialı Kartepe ilçesinin belki de en çok turist çeken tesisi. Ama hala çok eksikleri var. Güzel bir restaurant yapılabilir. Buraya gelen çocuklar için bir oyun alanı yapılabilir.

Tavsiye ederim, pazartesi veya salı günleri zamanınız elverişli olursa Sarımeşe’deki Kartepe hipodromuna gidin. Arkadaşlarınızla gidin, ailenizle gidin. Giriş ücreti alınmıyor. Maksat, kumar, bahis değil. Açık havada çok güzel saatler geçirebilir, sosyalleşebilirsiniz. Şampiyon yarış atlarının arasında eminim zevk alacaksınız. 

Bu yazı toplam 3899 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum