1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. "Sırt çantası bel ağrılarını tetikliyor"
"Sırt çantası bel ağrılarını tetikliyor"

"Sırt çantası bel ağrılarını tetikliyor"

Okulların açılması ile birlikte öğrencilerin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında taşıdıkları çantaların ağırlığı geliyor. Uygun olmayan sırt çantasının kullanımı, uzun süreli ve uygun olmaya

A+A-

Okulların açılması ile birlikte öğrencilerin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında taşıdıkları çantaların ağırlığı geliyor. Uygun olmayan sırt çantasının kullanımı, uzun süreli ve uygun olmayan pozisyonda bilgisayar kullanımı, okuldaki masa, sandalye gibi araç gerecin yüksekliğinin çocuğa uygun olmaması, kambur, yanlış pozisyonda oturma gibi etkenler bel ağrısının başlıca nedenleri olarak gösteriliyor.

Sırt çantasının, okul çağında bel ağrısının en sık nedenleri arasında olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Oğuz Karaeminoğulları, "Sırt çantasındaki ağırlık öğrencinin ağırlığının yüzde 15'inden az olmalı" diyerek vatandaşları uyarıyor. Günümüzde bel ağrıları, yetişkinlerin olduğu kadar çocukların ve gençlerin de önemli bir sorunu olarak ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Karaeminoğulları, son yıllarda yapılan araştırmalara göre okul çağındaki çocuklar ve gençlerde bel ağrısı sıklığının arttığını vurguladı. Çocuklarda bel ağrısı, aktiviteleri kısıtlayarak sakatlanmalara yol açarken duruş bozukluğu ve omurga eğriliği ile solunum sistemini de olumsuz etkilediği de ifade eden Doç. Dr. Karaeminoğulları, bu nedenle gençlerin ve öğrencilerin sağlıklı bir bel, kas ve iskelet sistemine sahip olabilmesi için okul çağından itibaren korunması gerektiğini kaydetti.

Uygun olmayan sırt çantasının kullanımı, uzun süreli ve uygun olmayan pozisyonda bilgisayar kullanımı, okuldaki masa, sandalye gibi araç gerecin yüksekliğinin çocuğa uygun olmaması, kambur, yanlış pozisyonda oturma gibi etkenler bel ağrısının başlıca nedenleri olarak gösterildiğini dile getiren Doç. Dr. Karaeminoğulları, bunun yanında, yalnızlık, aile ve yakınları ile olan sorunlar, iletişimde güçlük gibi psikososyal nedenlerin de bel ağırlarına yol açtığını belirtti.

"BEL AĞRISINDAN KORUNMAK İÇİN DURUŞ VE VÜCUDU İYİ KULLANIN"

Bel ağrısından korunmak için duruş ve vücudu iyi kullanma alışkanlığının gençlere kazandırılması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Karaeminoğulları, uygun sırt çantası kullanımı, taşınılan yükün azlığı, masa ve sandalyenin yüksekliğinin iyi ayarlanması, teneffüslerde fiziksel aktiviteler, bel ağrılarının önüne geçmekte etkili olacağını ifade etti. "Okula giden çocuklarda sırt çantaları ergonomik olarak tasarlanıp, doğru ve uygun şekilde kullanılırsa yararlıdır. Aksi durumda sırt çantası okul çağında bel ağrısının en sık nedenleri arasında sayılmaktadır" diyen Dr. Karaeminoğulları, duruş bozukluğu sonucu ortaya çıkan omurga eğriliğinin solunum sistemi ve kalp-damar sistemi üzerinde de olumsuz etkilediğini söyledi. Dr. Karaeminoğulları, uyarılarına şöyle devam etti: "Sırt çantasındaki ağırlığın, öğrencinin ağırlığının yüzde 15'inden az olması gerekir. Sırt çantasının içinde ağırlık eşit dağıtılmalı, ağır eşyalar bele daha yakın olmalıdır. Sırt çantaları uzun süre taşınmamalıdır. Sırt çantasının geniş ve destekli omuz askıları, bel desteği, bel kemeri ve çeşitli bölümleri bulunmalıdır. Sırt çantası her iki omuzdan asılarak düzgün şekilde taşınmalıdır. Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalı, fazla aşağı sarkmamalıdır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.