1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şişmanoğlu: “Kapsamlı afet tatbikatı yapılmalı”
Şişmanoğlu: “Kapsamlı afet tatbikatı yapılmalı”

Şişmanoğlu: “Kapsamlı afet tatbikatı yapılmalı”

Türk Kızılayı İzmit Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, 17 Ağustos 12999 depreminin 12 nci yıldönümü nedeniyle yaptığı değerlendirmede, o anı yaşayanların aklında depremin acı izlerinin kaldığını ve hep

A+A-

Türk Kızılayı İzmit Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, 17 Ağustos 12999 depreminin 12 nci yıldönümü nedeniyle yaptığı değerlendirmede, o anı yaşayanların aklında depremin acı izlerinin kaldığını ve hep kalacağını belirtti.

Olası bir depremde insanların psikolojik olarak evlerinde kalmayacağını, beton binalar dışında kendilerine güvenli sığınaklar aranacağını belirten Şişmanoğlu, “Bu sığınaklar da çadır veya prefabrik evler olacaktır. Bu nedenle Türk Kızılayı olarak İstanbul’da veya Gemlik’te beklenen şiddetli bir sarsıntıda halkımızın taleplerini karşılayabilmek için lojistik depolarımızın kapasitesini artırmaya çalışmaktayız” dedi. Şişmanoğlu, Uluslar arası Fuar Merkezi’ndeki 6500 metrekarelik depoda 34 TIR malzeme depolandığını, ana merkezin de burası olduğunu söyledi, lojistik merkezinden ulaşımın İstanbul’a en etkin biçimde deniz yoluyla iletileceğini açıkladı. Kızılay Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu ileri dağıtım noktaları olarak okulların sbpor salonlarının kullanılabileceğini, ancak bu okulların direkt olarak dışarı açılan kapılarının bulunmadığına işaret etti.

TATBİKATSIZ PLAN OLMAZ

Afet hazırlığının en önemli kısmı plan ise, sonraki önemli kısmı tatbikat olduğunu dile getiren Kızılay İzmit Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“-Tatbikatsız plan, konuşmadan öğrenilen lisan gibidir. Çabuk unutulur. Kim futbolcusunu antrenmansız maça çıkarır. Kocaeli olarak uzun zamandır kapsamlı bir tatbikat yapmadık. Afet Planları üzerinde gerçekten ciddi çalışmalar var. Birçok kurumun afet planlarında görev alıyoruz. Toplantılara katılıyoruz. Çalışmaları yakından gözlüyoruz. Plan üzerinde başarı sağlanabilir. Tatbikat esnasında plan üzerinde oluşacak aksaklıklar, verimsizlikler ortaya çıkacaktır. Bu vesile ile eksiklikleri telafi imkanı doğacaktır. Bu bakımdan bir an önce eyleme geçmemiz gerektiğine inanıyorum. Türk Kızılayı zaman zaman kendi şubeleri ile Ankara da bir araya gelip ciddi tatbikatlar yapmaktadır. Bu tatbikatlara iştirak eden şube başkanı olarak, 5 günlük teorik eğitimin ardından yapılan tatbikat eğitiminin teorideki eksikliklerimizi ortaya çıkarttığını gördüm. Bu bakımdan Kocaeli’nde kapsamlı bir afet tatbikatına ihtiyaç vardır”

Şişmanoğlu, sanayicilerin de lojistik merkezlerine çadır, prefabrik ev, battaniye, seyyar mutfak malzemesi, seyyar tuvalet, seyyar banyo, hijyenik malzemeler gibi ihtiyaçlarına katkıda bulunmaları gerektiğini dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.