1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sivas katliamına karşı yüzler yürüdü
Sivas katliamına karşı yüzler yürüdü

Sivas katliamına karşı yüzler yürüdü

Sivas Katliamının 22’inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma programına katılan yüzlerce kişi katledilen aydınlar için yürüdü.

A+A-
Sivas Katliamın Anma Platformu tarafından Sivas Katliamının 22’inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen yürüyüşe katılım oldukça fazla oldu. Anma programı çerçevesinde Yürüyüş Yolu başında toplanan kalabalık sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüşe; Sivil Toplum Kuruluşları, Sendikalar ve bazı siyasi partilerin temsilcileri ile birlikte yaklaşık 500 kişi katıldı. Yürüyüşte “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar” şeklinde AKP aleyhine sloganlar atıldı. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Parkı’nda toplanan platform üyeleri adına basın açıklamasını Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Derince Şube Başkanı Hüseyin Gülseven okudu.  


TÜRKİYE KATLİAMLA YÜZLEŞEMEDİ

Gülseven yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “2 Temmuz tarihinde 33 insanımızın tempolu alkışlar ve sevinç naraları eşliğinde ateşe verilerek öldürüldüğü Madımak katliamının üzerinden 22 yıl geçti. İnsanlık tarihine bu olayla utanç sayfalarından birini ekleyen Türkiye, ne yazık ki Madımak katliamıyla yüzleşemedi. Arkasındaki karanlığı aydınlatamadı. Katliamın siyasi sorumluları, organizatörleri adaletin karşısına çıkarılamadı. İnsanlarımızı diri diri yakan El Kaide, El Nusra, Hizbullah, IŞİD uzantıları katillerin en etkili olanlarından Cafer Er Çakmak bir türlü yakalanamamış, ancak bu şahıs öldüğünde evinin Emniyet Müdürlüğü’ne 200 metre mesafede olduğu tespit edilmiştir. Bu katillerin savunmasını yapan avukatlar o tarihten bu güne bakan, milletvekili, belediye başkanları ve adayları, il ilçe başkanları ve adayları, Anayasa Mahkemesi üyeleri, ve bilimum bürokrat yapılarak adeta sırtları sıvazlanmış ve daha sonra olabilecek katliamlara icazet verilmiştir. 

EMPERYALİZMİN YARATTIĞI KARANLIK

Madımak davasının firari sanıklarıyla ilgili verilen zaman aşımı kararını hayırlı uğurlu olsun şeklinde değerlendiren Sivas katillerinin adını Madımak Oteli’ndeki anı panosuna yazdırarak acılarımızla adeta dalga geçen, katliamı unutturmak için Madımak adını kaldırıp “İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi “ şeklinde tabela astıran anlayış başta Aleviler olmak üzere bu ülkeye yok sayılan tüm unsurları ezip geçen faşist geleneğin takendisidir. Bizler kimsenin dilinden, dininden, mezhebinden, cinsiyetinden dolayı aşağılanmadığı, ayrımcılığa uğramadığı, emek sömürüsünün yapılmadığı, sağlık ve eğitim gibi en temel insan haklarının piyasalaştırılmadığı, barışa ve halkların kardeşliğine gölge düşüren, daha güzel bir gelecek inşası önündeki engel zihniyet ve devlet politikalarının son bulmasına yönelik mücadele verirken, vahşi kapitalizmin haklarını birbirine düşmen eden emperyalizmin yarattığı karanlığın daha da derinleştiğine tanıklık ediyoruz. 

ALEVİLERİN TALEPLERİ

Gülseven konuşmasının sonunda Alevilerin taleplerini şöyle sıraladı: “Cemevleri yasal statüye kavuşturulmalıdır, zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır, Diyanet İşleri Başkalığı kapatılmalıdır, Alevi köylerine cami yaptırma uygulamasına son verilmeli, Alevi köylerindeki imamlar geri çekilmelidir, Alevilerin ser çeşmesi olan Hünkar Bektaşi Veli Dergahı ve diğer Alevi Bektaşi Dergahları Alevi kurumlarına teslim edilmeli, bu ülkede başta Sivas katliamı olmak üzere zaman aşımına uğrayan tüm insanlık suçları yeniden yargılanmanın önü açılmalıdır, eşit yurttaşlık temelinde din ve milliyeti esas almayan katılımcı demokratik yeni bir anayasa hazırlanmalıdır.”
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum