1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Sivrisinek ve pis koku
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Sivrisinek ve pis koku

A+A-

İzmit’in kronik sorunları var: Trafik, ulaşım, sokak köpekleri diye sıralanabilir. 
Özellikle trafik ve ulaşım sorunlarını çözmek hayli zor. Metronun yapılmasını, tramvayın yayılmasını, toplu taşıma sistemindeki bütün unsurların bir araya gelip, anlaşmasını beklemek zorundayız. 
Bu yaz yeni sorunlar ortaya çıktı. En önemlisi mevsim değişikliğine, küresel ısınmaya bağlı sorunlar. Yağmur yağınca sel oluyor, hava ısınınca insanı bunaltıyor. Yerel yöneticilerin bu sorun karşısında yapabileceği pek fazla bir şey yok. 
Ama bir sivrisinek sorunu, bir pis koku sorunu başladı ki, hayatı İzmitli ’ye zehir ediyor. 
İzmit’i istila eden, insanları kaşınmaktan perişan eden sivrisinek sorunu için yetkililer açıklama yapmış. Bu sineklerin adı “Kaplan sivrisinekleri”ymiş. Ukrayna’dan, Mısır’dan gelmiş. Sadece İzmit’in değil, Karadeniz kıyısı boyunca bütün illerin, hatta Avrupa’nın sorunuymuş. 
Bir de pis koku sorunu var. Özellikle 42 Evler Körfez Mahallesi bölgesi hafta sonları çok iğrenç kokunun etkisi altında. Şehir merkezindeki pek çok yer, lağım kokuyor. Bunaltıcı sıcaklarda İzmitli’yi perişan ediyor. 
Sivrisinek ve pis koku sorunlarının yıllar sonra bu kadar büyümesindeki sorumluluğu  “Global sorun” olarak göstermek bence abestir. Yerel yönetimlerin gerekeni yapmadığını, zamanında önlem almadığını düşünüyorum. İzmit’in alt yapısında bir sıkıntı var. Mazgalların içinden lağım kokusu yükseliyor. Kenti kirlettiği, kokuttuğu bilinen fabrikalar, bacaları eskisi kadar sıkı denetlenmiyorlar. 
Şükredelim ki suyumuz var.. Ya su olmasaydı.. Bu kadar sinek, bu kadar pis koku ve böylesi bunaltıcı sıcaklarda halimiz nice olurdu? 

Çenesuyu’nu alan firma
önce kapak sorununu çözsün 

Derince Belediyesi, sahibi olduğu Çenesuyu Dolum Tesislerini kiralamak için bugün ihale yapıyor. Çenesuyu tesisleri, Ali Haydar Bulut’un ilçeye kazandırdığı en önemli tesis. Başkanlığının ilk döneminde bu tesisi kurdu. İkinci döneminde büyüttü.
Çenesuyu Tesislerinin çok modern makinaları var. Uzun süre pazarlaması, dağıtımı iyi yapılamadı. Bu yüzden darbe yedi Çenesuyu. Ama şimdi hem Kocaeli’de hem pek çok ilde var. Bence hala en lezzetli su Çenesuyu. Üstelik bir kamu iştiraki olduğu için, diğer sulara göre daha ucuz. 
Bugün yapılacak ihalede Çenesuyu tesisi bir özel firmaya kiralanacak. Aylık muhammen kira bedeli 250 bin TL. Üç yıllık işletme karşılığı 9 milyon TL kira alınacak. Hesabını iyi yapan, işletme ile birlikte pazarlamayı iyi organize eden bir firma, Çenesuyu işletmesinden kar edebilir. Suyun kalitesini ve pazar payını bilen mevcut su markalarından birinin Çenesuyu’nu kiralamasını bekliyorum.
Ancak Çenesuyu’nu kiralayacak firmadan şimdiden bir ricam var. Derince Belediyesi’ne bağlı şirket, bir türlü kapak sorunu çözemedi. Çenesuyu’nun, bardaktan başlayarak damacanaya kadar pek çok ambalaj biçimi var. Ama 50 cl’lik küçük şişeler, yarım litrelik ve 1 litrelik şişelerin mavi kapakları bir türlü açılmıyor. Gittiğim bir yerde önüme Çenesuyu gelmişse, hemen garsondan açmasını rica ediyorum. Çünkü ben Çenesuyu’nun kapağını bir türlü açamıyorum. Suyu çok sıkarsanız, kapak açıldığında üstünüz başınız su oluyor. Yeni işletmeci umarım bu sorunu çözer. Her çeşit ambalajının kapağı iyi açılabilen bir Çenesuyu, lezzeti ile pazarın 1 numarası olacaktır. 

Halıdere şimdi 
neden bağırıyor?

Gölcük’ün Halıdere beldesinin sırtlarında en verimli meyve bahçelerinin bulunduğu alanda yıllardır As Elmaslar firması taş ocağı işletiyor. Kiralamayı yerel yönetimler yapmadı. As Elmaslar firması, Çevre Bakanlığı’nın ruhsatı ile taşınıyor. Sarı damperli hafriyat kamyonları ile Halıdere sırtlarından çıkardıkları taşı her yere dağıtıyorlar.
Halıdere halkı, defalarca bu taş ocağına isyan etti. Yerel yöneticiler Halıdere halkına destek verdi. Ama kimsenin gücü bu taş ocağını kapatmaya yetmedi. Halıdere sırtlarındaki güzelim arazi, meyve bahçeleri perişan oldu.
Bir süre önce Kocaeli Valiliği, bu taş ocağını kapatmıştı. Ama firma, Bakanlık’tan yeniden ruhsat almış. Üstelik taş ocağı alanını biraz daha genişletiyor. Şimdi Halıdereliler sokağa dökülmüş, bu taş ocağını protesto ediyorlar. 
Türkiye demokratik bir ülke. Seçim zamanı, sandık başında vatandaşın hesap sorma hakkı vardır. Yönetenlerden memnunsanız oyunuzu verir, desteklersiniz. Memnun değilseniz, başkasına oy verir, hissiyatınızı ortaya koyarsınız.
Yıllardır Halıdere halkı As Elmaslar Madencilik’in hoyrat taş ocağı işletmesine karşı çıkıyorlar. Bahçeleri perişan oldu. Toprakları değer kaybetti. Çok sıkıntı çekiyorlar. Ama her seçimde, Halıdere’de AK Parti uzak ara önde. Son 24 Haziran seçimlerinde de yüzde 60’un üzerinde oy aldı AK Parti.
Seçim zamanı oyunu vereceksin, seçimden sonra bağıracaksın. Yok böyle bir dünya. Halıdere halkı 24 Haziran seçimlerinde öfkesini, tepkisini ortaya koysaydı, bugün o taş ocağı kapanırdı. Sonuçlar böyle çıkınca, taş ocağının genişleyerek devam etmesi de gayet normaldir. 

Hala yağmur duası mı?
Hacet Bayramı, bir Anadolu geleneği. Hasat dönemi başlarken, gelecek yılın daha bereketli geçmesi için topluca dua etme töreni. Yaz aylarında yapıldığı için, genellikle yaz ayları da kurak geçtiği için hacet bayramı, bir bakıma da “Yağmur duası geleneği” olarak gösteriliyor.
Körfez Belediyesi, geçen hafta sonu, geleneklere uygun olarak Hacet Bayramı programı düzenledi. Kuran-ı Kerim okundu. Daha bereketli tarım dönemleri için dualar edildi. Bu arada yağmur duası da yapılmış.
Bence bu yaz yaşadığımız yağışların ardından bir de yağmur duasına çıkmak biraz abes. Tamam, bereket isteyelim, tamam, tarladaki ürünlerin zarar görmemesini isteyelim. Ama hala yağmur için avuç açıp yaradandan destek istemek sanki biraz yanlış gibi geliyor bana. 

DUVAR YAZISI 

İzmit’te sinek ilacı ticaretine girin.
İşlerin bu kadar kesat olduğu 
dönemde, insanlar dükkanın 
önünde kuyruğa gireceklerdir.

Bu yazı toplam 2568 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum