1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Siyaset hareketleniyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset hareketleniyor

A+A-
Yüksek Seçim Kurulu ilan etti: Genel Seçimler 7 Haziran Pazar günü yapılacak. Bu tarihin bir gün ötelenmesi mümkün değil. Ama Meclis iradesiyle öne alınabilir.  7 Haziran’da yapılması gereken seçimlerin nisan sonu, mayıs başına çekilmesi hala mümkün. Tabii buna karar verecek olan da iktidar partisi ve hükümet. 
Şimdilik bütün hesaplar 7 Haziran Pazar gününe göre yapılıyor. Bir yandan da YSK’nın takvimi belirlenmeye başladı. Genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmak isteyen memurların 10 Şubat günü mesai bitimine kadar görevlerinden istifası gerekiyor. Ben ilimizde 10 Şubat günü bürokrasiden, sivil toplum örgütlerinden sürpriz istifalar bekliyorum. Çünkü bizim kentimizde bu dönem her zamankinden daha fazla “Milletvekili olma sevdalısı” bulunduğunu düşünüyorum.
……….
Seçimlere şunun şurasında 5 aydan kısa bir süre kalmışken, ilimizdeki siyasetin durumunu gelin bir gözden geçirelim. 
AKP önemli değişikliklerle seçime gidecek. 2011’deki genel seçimlere göre partili 6 belediye başkanı değişti. Çok önemli ilçelerde teşkilat başkanları değişti. Hepsinden önemlisi, 7 Şubat kongresiyle İl Başkanı değişecek. 
Bu seçimlerde, üç dönem üst üste milletvekilliği yapan Nihat Ergün ve Muzaffer Baştopçu,  yeniden aday olamayacaklar. AKP listesinde iki kişilik yer açılacak. Yeniden aday olma hakkı bulunan mevcut milletvekillerinden de elenenler olabileceğini öngörüyorum. AKP listesinde,  ilk sıralarda Mahmut Civelek’in yer alacağından eminim. Bir dönem dışarıda kalan Osman Pepe listeyi zorlayacaktır ki, hakkıdır. AKP’de bu dönem aday adayı sayısının CHP’den daha fazla olması mümkündür. Yeniden aday gösterilmeyen eski Belediye Başkanları, umutsuz da olsa şanslarını deneyebilirler. Parti teşkilatları içinde yetişmiş, genç, temiz isimler var. 
Kuşkusuz AKP’de işin şeklini görmek için öncelikle 7 Şubat kongresini beklemek, kimin il başkanı olacağına bakmak lazım.  Partiyi yakından takip edenlerin gözlemlerine göre, il başkanlığı için mevcut 6 aday adayı içinde Şemsettin Ceyhan isminin biraz önde gittiği hissediliyor. AKP’nin kurmayları, il başkanını belirlerken çok titiz davranmak zorundadır. Civelek’ten sonra bu iş çok ağır bir yük olacaktır. Bu yükü taşıyabilecek kapasitede ve  siyaset içinde kendisi adına hiç çalışmamış birinin İl Başkanı olması partinin 7 Haziran seçimlerindeki performansı açısından son derece önemlidir. 
Bu dönem, AKP’de mutlaka çatlamalar, kırılmalar olacaktır. Bakmayın “9 yaparız” “10 yaşarız” diye bağıranlara.. 11 kişilik listenin dışında kalanlar kadar ilk 5 isim dışında kalanlar da buruklaşacaktır. Aynı 30 Mart yerel seçimlerinde olduğu gibi, 7 Haziran genel seçimleri öncesinde de AKP’nin aday listesini açıklaması, YSK takviminin son gününün, son saatine kadar sarkacaktır. Ben bu dönem, AKP Kocaeli listesinin üst sıralarında, seçimden sonra önemli bir bakanlığa getirilmesine kesin gözüyle bakılan önemli bir ismin dışarıdan getirilip konulabileceğini de tahmin ediyorum. 
……….
CHP’ye gelirsek, örgütlerin yapılanması açısından şimdilik tüzüğe aykırı bir durum yok. Ama ben hala Yalçın Kuşkan’ın istifasından sonra seçim dönemi için yeni bir atama bekliyorum. İl Başkanlığına vekalet eden Cihat Altunyuva, CHP içinde bulunabilecek en düzgün, en güvenilir isimlerden biridir. Ama CHP’nin mevcut il yönetim kurulu, kendi içinde çok parçalıdır. Bu yapı, seçim sürecine girildiğinde ciddi sıkıntılar, kırılmalar yaşayabilir. CHP İl örgütü yenilenmeli, bu yeni yapı içinde Altunyuva mutlaka en iyi şekilde değerlendirilmelidir. 
CHP Kocaeli’de aday belirleme yöntemini hakim nezaretinde resmi ön seçimle olmazsa; hatta bu resmi ön seçim yapılsa bile, listenin tepesine dışarıdan kontenjan atanırsa, parti çatırdar.  2011’de Kocaeli’de 11’in 3’ünü alan CHP,  böyle bir hata yapılırsa, bu kez 3’ü bile göremez. CHP resmi ön seçim yapmak ve bu ön seçimden çıkan listeyi hiç dokunmadan aday listesi olarak sunmak zorundadır.  Aksi her türlü harekette CHP içinde ihanet için herkes kendisinde hak görecektir ki; zaten her koşulda partiye ihaneti huy edinmiş CHP’liler yeterince ortalıkta dolaşmaktadır. 
………
Türkiye’de genel siyasi konjonktür, muhalefette CHP’den çok MHP’nin oylarında yükseliş eğilimine dikkat çekiyor. Barış Süreci açısından seçime kadar çok kritik günlerden geçeceğiz. Terör artık Türkiye’nin değil, bütün dünyanın sorunu. Özellikle Avrupa’da milliyetçi partiler yükselirken, Türkiye’de bunun tersinin olması beklenemez. MHP’nin Kocaeli’deki hali hep vahim olmuştur. CHP gibi MHP’de de yıllardır ortalıkta dolaşan isimler parti üzerinden ellerini çekmiyorlar. Bu da sıkıntı yaratıyor. MHP 1 Şubat’taki il kongresini kazasız, parçalanmadan atlatırsa, 7 Haziran seçimleri için ciddi bir konuma gelecektir. Bence, mevcut milletvekili Lüfü Türkkan da, partinin bu kentteki en önemli, en değerli ismidir. 
……….
7 Haziran seçimlerine 30’a yakın siyasi partinin katılma hakkı var. Sağda ve solda küçük partiler arasında Avrupa demokrasilerine benzer ittifaklar görebiliriz. Bu ittifakların ilimizde halkın önüne koyacağı aday listelerini ciddiye almak gerekir. Kuşkusuz bir de HDP gerçeği var. Dün İzmit’te görkemli bir kongre yaptılar. Bu kentte iddiasız oldukları seçimlerde bile 40-50 bin oy alabiliyorlar. Farklı bir süreçten geçiyoruz. HDP, yüzde 10’luk Türkiye barajına hala uzakta olsa bile,  bu kentteki bütün potansiyelini oya çevirirse, seçim sonuçları üzerinde belirleyici etkiye, en azından 1 milletvekilinin fazladan AKP’ye gitmesini sağlayacak potansiyele sahiptir. 
Hem havalar ısınıyor, hem siyaset ısınıyor. Görürsünüz, bu yıl hem Türkiye’de hem ilimizde Mart-Nisan-Mayıs-Haziran ayları, Temmuz-Ağustos’tan çok daha sıcak geçecektir. 
Bu yazı toplam 1239 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum