• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Kocaeli 11 °C

Siyaset kötü değildir

İbrahim GÜRSEL
Siyaset, ‘Bir topluluğun kontrol ve ikna edilmesi ya da herhangi bir konuda uzlaşma ve yürütme çabaları’ ise, ben siyasete apartman yöneticiliği ile başladım diyebilirim. 
İlk kez ev sahibi olurken, kendimi bulunduğum yeri güzelleştirmek ve korumak adına sorumlu hissettim. Seçime girip, başkan olarak 3,5 yıl görev yaptım. On blok 555 daireden oluşan sitede özellikle çevre düzenlemesi, komşuluk ilişkilerinin doğru gelişmesi ve pekişmesi adına çok istekli çalışmalar yaptığımı, olumlu etkiler bıraktığımı düşünüyorum. 
Ardından büyüdüğüm, çocukluğumun geçtiği mahalle olan Cedit’te mahalle başkanlığı yaptım. 
Emin olun, çok fazla sorunu, şikayeti olmasına rağmen siyaset güzeldir. Halkın sorunlarıyla ilgilenip çözüm üretmek hem manevi yönden tarifsiz bir mutluluk veriyor, hem de çok şey öğretiyor. 
Geçen yıl bugünlerde AK Parti İzmit İlçe Başkanı ve değerli büyüğüm Ali Korkmaz tarafından yönetime davet edilmem bu açıdan benim için yeni bir başlangıç olmuştu. 
Bir yıl boyunca yanında başkan yardımcısı olarak çalıştım. 
Hayatımın en güzel dönemini geçirdiğimi söyleyebilirim. 
Sayısız dost ve arkadaş kazandım. 
Evinden, işinden zaman ayırarak günün neredeyse tamamını yönetici arkadaşlarla, mahalle temsilcileri ve üyelerle birlikte geçirdik. 
İnsan birbirini sevmeden bu kadar uzun bir arada duramaz. 
Yönetim içindeki bu sevgi ve kardeşlikte Ali Korkmaz'ın rolü büyüktür.
Yine parti çalışmaları sırasında çok yakın dostluğumuzun oluştuğu Halkla İlişkiler Sorumlu Başkan Yardımcısı Av. Alper Doğan geçen hafta Başkan Korkmaz ve yönetici arkadaşlarla program yapıp ziyarete geldi. 
Aynı gün AK Parti MKYK Üyesi ve milletvekili Sayın Zeki Aygün, İzmit SKM Başkanı Erdoğan Şentürk, il yönetimimden İshak Yıldırım, Mehmet Ustaoğlu, Adnan Turan, Yakup Karaaslan ve Musa Özcan da uğradı. 
Gazetemizin yeni binasına taşınması ve benim Yazı İşleri’ndeki yeni görevimden dolayı gecikmeli bir kutlama ziyaretiydi. 
Seçim döneminde zaman bulup gelememişlerdi. 
Çok mutlu oldum. 
Şuna inanın ki, siyaset dışarıdan görüldüğü gibi her yönüyle kirli değil. Siyasetle uğraşan herkes bu işi çıkar için yapmıyor. Bunu parti ayırmadan, bütün samimiyetimle söylüyorum. 
Artık siyaseti bir kenara bıraktık. 
Ama şunu gördüm ki, insanların farklı düşünmesi birbirinden uzaklaşmasına neden değil. 
Seçim dönemlerinde tansiyon yükselip, farklı görüşteki insanlar birbirine sert ifadeler kullandığına da bakmayın. 
Sahada herkes çok rahat görüşüp, konuşabiliyor. Tartışabiliyor. Siyasetin güzel tarafı da bu olsa gerek.
Geçen hafta beni mutlu eden bir başka ziyaret Kocaeli Trabzonlular Derneği Başkanı, ağabeyim Orhan Sarısüleyman, Başiskele Belediye Meclis Üyesi İbrahim İbrahimoğlu ve Vezirçiftliği Muhtarı Bahattin Aktepe tarafından gerçekleşti. 
Orhan Ağabey ile Kocaelispor’da kayyum döneminde tanışmıştık. 

AK PARTİ İZMİ İLÇE YÖNETİMİ-AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz’ı İdari Müdürümüz Levent Kadıoğlu ile birlikte ağırladık. Ziyarette ilçe yönetiminde çok değerli arkadaşlarım Alper Doğan, Çağlayan Duman, Nurullah Yılmaz, Fatih Özcan, Ali Güney, Bülent Durmuş, Mustafa Arpaguş, Turgay Aydıner ve Mazhar Yıldız yer aldı.  


TRABZONLULAR DERNEĞİ-Kocaeli Trabzonlular Dernek Başkanı Orhan Sarısüleyman, İbrahim İbrahimoğlu ve Bahattin Aktepe ile terasımızda selfie yaptık. 

Seçim sonuçları üzerine 
1 Kasım sonuçları şüphesiz herkes için şaşırtıcıydı. 
AK Parti’nin eskisinden daha fazla oy alarak yeniden tek başına iktidar gücüne kavuşması ve ana muhalefetin onca vaade rağmen yerinde sayması mutlaka iyi incelenmesi, araştırılması gereken bir konu. Burada iki tespitimi sizlerle paylaşmak istiyorum. 
1-) YENİLENME: AK Parti’nin 30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrası büyük bir risk alarak müthiş bir kabuk değişimine gittiğine bizzat şahit oldum. Genel başkandan il, ilçe ve hatta mahalle başkanlarına kadar partinin tanınmış, bildik isimleri yerine yeni yüzler geldi. Şemsettin Ceyhan'ın Kocaeli'de il başkanlığına gelmesi bu değişimin en çarpıcı örneğidir. Geçmişte gençlik kolları başkanlığı yapmış Ceyhan’ın, il başkanlığı koltuğuna oturmasının teşkilat üzerindeki etkisini bir düşünün. Partiye yeni girmiş bir gence kattığı heyecanı hayal edin. Değişim bir riskti ama AK Parti bu riski 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde atlattı ve artık 2023 hedefleri için önü açıldı. 
Muhalefette ise bu dönemde tam bir kısır döngü yaşandı. Her başı sıkıştığında eskilere dönen ve kendini yıllardır yenileyemeyen bir yapı. Bugün sandık başında oturan üyeleri bile en az 10 yıldır değişmemiştir. Bu yüzden muhalefetin kan kaybettiğini ve heyecanını yitirdiğini düşünüyorum. 
2-) GÜVEN: Seçim sabahı saat 6’da İzmit sokaklarındayım. Okulları gezip, sandık kurullarına bakıyorum. İnönü Caddesi’nde İzmit Lisesi önünden geçerken önümde 3 genç yürüyor. Aralarında konuştuklarını aynen aktarıyorum:
A: “-Şimdi biz ülkeyi kurtarmaya gidiyoruz değil mi?”
B: “-Ya öyle (gülüyor)”
A: “-Yemek yediniz mi?”
B: “-Herhalde parti gönderir.”
A: “-Bekle gönderir, öğlene doğru AK Partililer getirir. Sonra ülkeyi kurtaracağız deriz!”
Muhalefet partilerinin seçim öncesi verdiği vaatler gerçekten etkileyiciydi. Ancak bunların halkta karşılığı olmalıydı. Halkın inanması gerekiyordu. Muhalefet 7 Haziran seçimlerinde bu güveni kazanma fırsatını yakalamıştı. Koalisyon hükümetine girip tabanın, halkın beklentileri için mücadele edip, kararlılığını gösterebilirdi. Ancak eski alışkanlıklara dönüldü ve yine “kırmızı çizgiler” çizildi. Halka verilen sözler unutuldu. 
Muhalefet nereden başlar bilinmez ama önce bu güven sorunu çözülmeden artık vaatlerin de çok fazla işe yarayacağını düşünmüyorum.


Çiğdem Armağan artık bizimle birlikte
Özgür Kocaeli’de haber merkezinin renkli, her görüşe açık yapısından daha önce söz etmiştim. 
Burada tek hedefi doğru, tarafsız haber üretmek olan, kimseye ayrıcalık veya art niyet taşımadan çalışan arkadaşlarım olduğunu belirtmiştim. 
İşte tam bu kriterlere uygun yeni bir arkadaşımız geçen hafta aramıza katıldı. 
Çiğdem Armağan artık bizimle olacak. 
Sahanın en çalışkan, işine, mesleğine gönülden bağlı muhabirlerden birinin haber merkezine katıldığını düşünüyorum. 
Çiğdem, aslında yuvasına döndü diyebilirim.
O ve ikizi Meltem Armağan (Tv41’de ‘İnternet faresi’ programını hazırlayıp, sunuyor) yıllar önce Özgür Kocaeli Gazetesi’nde staj yapmış, bir süre çalışmıştı. 
Özgür Kocaeli’yi çok seviyor, hep burada olmak istiyordu.
Bu beraberlik bugüne nasipmiş. 
Çiğdem, eski gazetesinden pazartesi günü ayrıldı, salı günü burada iş başı yaptı. 
Çiğdem’in gittiği her yerde sevildiğini, yaptığı haberlere saygı duyulduğunu biliyorum. 
Çünkü görüşü ve düşüncesi ne olursa olsun, haberi hazırlarken kafasının arkasında hiçbir düşünce olmadan gördüğünü, duyduğunu yazar. 
Daha önce 7 Haziran seçimlerinde iş teklifi gelmiş, MHP’de basın danışmanlığı da yapmıştı.
Ama muhabirliğe döndüğünde kimseye ayrıcalığı olmadı. 
Kendisine sizlerin huzurunda bir kez daha hoş geldin diyorum
Bu yazı toplam 573 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37